اخراج

هنگام روبه‌رو شدن با بحران‌ها افراد را اخراج نکنید

زمانی که سازمان‌ها با بحران روبه‌رو می‌شوند، مدیران تصمیم می‌گیرند برخی از کارکنان سازمان را اخراج کنند.

همه مدیران و رهبران کسب‌وکارهای مختلف وظیفه دارند که تصمیم‌های مسئولانه‌ای برای حفظ شرکت‌ها بگیرند. کسانی که به روش دلسوزانه‌تری بحران‌ها را مدیریت می‌کنند ارزش بیشتری برای سازمان دارند. بنابراین هنگام روبه‌رو شدن با بحران‌ها ارتباط آزادانه برقرار کنید، مشکلات را به اشتراک بگذارید؛ همه گزینه‌ها را بررسی کنید و قبل از تصمیم‌گیری خوب فکر کنید.

همچنین بخوانید: «تغییر در سبک مدیریت با چند عادت ساده»

زمانی که سازمان‌ها با بحران روبه‌رو می‌شوند، مدیران تصمیم می‌گیرند برخی از کارکنان سازمان را اخراج کنند. امروزه نیز وجود بحران شیوع ویروس کرونا نگرانی‌های زیادی را برای مشتریان و مخاطبین شرکت‌ها ایجاد کرده است. این مسئله باعث شده است که رهبران تلاش کنند تا تصمیم‌های مسئولانه‌‌ای برای حفظ شرکت‌ خود بگیرند. اما کسانی که تاثیرات اقتصادی این بحران‌ها را دلسوزانه‌تر مدیریت می‌کنند ارزش بیشتری برای شرکت‌های خود ایجاد می‌کنند. بنابراین قبل از اینکه بخواهید کارمندان خود را اخراج کنید اقداماتی را که در ادامه مطلب معرفی می‌کنیم اجرا کنید.

۱- به صورت آزادانه ارتباط برقرار کنید – اخراج

برخی مدیران و رهبران تصور می‌کنند اگر اعتراف کنند که سازمان با شرایط سختی روبه‌رو شده است کارمندان می‌ترسند و بهتر کار می‌کنند. آن‌ها را نیز به اخراج تهدید می‌کنند. در صورتی که این کار نتیجه خوبی ندارد. بنابراین به جای مجبور کردن کارمندان، سعی کنید درباره عبور از بحران‌ها و اهدافی که در اولویت قرار دارند با آن‌ها صحبت کنید. این اهداف برای شرکت‌های مختلف، متفاوت است. بنابراین فقط در زبان نگویید که ما کارمندان خود را در اولویت قرار می‌دهیم. این اظهار‌ها ممکن است گیج‌کننده باشند و باعث شوند افراد نگران شغل خود شوند.

اخراج

اخراج

۲- مشکلات را به اشتراک بگذارید

قبل از اینکه بخواهید کارمندان ضعیف یا متوسط را اخراج کنید سعی کنید حقوق آن‌ها را کم کنید. برای جلوگیری از فشار مالی به این افراد باید حقوق خود و سایر مدیران سازمان را نیز کاهش دهید. اگر مشکلات را با کارمندان به اشتراک بگذارید، آن‌ها نیز شما را بهتر درک می‌کنند و با تعهد بیشتری کار می‌کنند. برای مثال چند مدیرعامل شرکت هواپیمایی به دلیل شیوع ویروس کرونا و کاهش درآمد از درآمد خود صرف نظر کرده‌اند تا کارکنان ضعیف‌تر دچار مشکلات مالی نشوند.

۳- ایده‌های کارمندان را درنظر بگیرید

سعی کنید شرایطی فراهم کنید که کارمندان بتوانند ایده‌های خود را ارائه کنند. ممکن است تصور کنید که اگر ایده‌های کارکنان را انتخاب نکنید ناراحت می‌شوند. در صورتی بسیاری از مدیران موفق معتقدند که کارمندان در این شرایط از شما برای اهمیت دادن به نظرشان قدردانی می‌کنند. همچنین ممکن است از کارمندان برای درخواست ایده بترسید؛ زیرا تصور می‌کنید با این کار کنترل کمتری خواهید داشت.

برای شروع فرایند مقابله با بحران، رهبران باید اولویت‌های خود را با سرمایه پایین‌تر،‌ ریسک کمتر، تاثیر مثبت اثبات‌شده بر گردش پول، شانس بالاتر برای پس‌انداز شغل و… در نظر بگیرند. با این کار به کارمندان نشان می‌دهند که در برابر ایده آن‌ها مقاوم هستند. ممکن است بسته‌های نهایی را به کارمندان ارائه دهید و به آن‌ها اجازه دهید که اولویت‌های خود بین گزینه‌های مختلف را نشان دهند. توجه داشته باشید که با این کار روند کنترلی خود را از دست نمی‌دهید؛ بلکه موضع خود را به عنوان رهبر سازمان تقویت می‌کنید.

۴- همه گزینه‌های کاهش هزینه را بررسی کنید

قبل از اینکه بخواهید به اخراج کارکنان فکر کنید تمام راه‌هایی که به کاهش هزینه‌ها کمک می‌کنند در‌نظر بگیرید. در نهایت می‌توانید به کارکنان مرخصی بدون حقوق دهید. اگر مشخص شود که هدف شما جلوگیری از اخراج است کارمندان نیز فداکاری‌های زیادی برای سازمان می‌کنند. برای محافظت از کارکنانی که آسیب‌پذیر هستند، مقدار کمی از حقوق آن‌ها را کاهش دهید. برای مثال می‌توانید حقوق کارمندان با بالاترین دستمزد را ۱۰ درصد و کارمندان با حقوق متوسط و کم را حدود ۵ درصد کاهش دهید. اگر رهبران هنگام روبه‌رو شدن با بحران‌ها از این تکنیک استفاده کنند، کارکنان نیز از آن‌ها قدردانی می‌کنند.

۵-  قبل از تصمیم‌گیری، خوب فکر کنید

مدیریت و رهبری در شرایط بحرانی می‌تواند باعث ایجاد عصبانیت واخراج کارمندان شود. اگر واکنش سریع یا کند داشته باشید ممکن است مشکلاتی را برای سازمان ایجاد کنید. بنابراین بهترین کار هنگام قرار گرفتن در شرایط بحرانی حفظ خونسردی و فکر کردن برای تصمیم‌گیری عاقلانه است.

کمک‌های اقتصادی دولت‌ها نیز در این شرایط می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند تا از اخراج کارکنان جلوگیری شود. رهبران سازمان نیز نباید‌ تمام شاخص‌های منفی را برای تجارت خود یکسان کنند. برای مثال اگر مشتری شما بیمارستانی است که می‌خواهد پروژه‌های شما را متوقف کند تا بر بالا بردن تعداد بیماران تمرکز کند، این ارزش را دارد که به تیم مدیریتی خود نشان دهید که اولویت‌های آن‌ها را درک می‌کنید.

سعی کنید به افراد توضیح دهید که تلاش می‌کنید تا تاثیر بحران‌ها را بر وضعیت اقتصادی سازمان کاهش دهید. از آن‌ها بخواهید که با شما همکاری کنند تا از بحران عبور کنید. اما این مسئله به معنای خونسرد بودن شما نسبت به نیازهای ضروری کارمندان نیست. بلکه در این شرایط باید همدلی خود را نشان دهید و با وجود تمام سختی‌ها سازمان را رهبری کنید. همه کارمندان به‌ویژه افراد آسیب‌پذیر برای عبور از این شرایط بیشتر به همدلی شما نیاز دارند.

برخی افراد ممکن است تصور کنند که همه مدیران و رهبران هنگام روبه‌رو شدن با بحران‌ها در ابتدا مراقب خود هستند. در صورتی که تجربه‌ها نشان می‌دهد مدیران در این شرایط سعی می‌کنند به کارمندان خود کمک کنند که شغل خود را حفظ کنند. تصمیم‌گیری برای حفظ شرکت کار دشواری است. اما اگر به سختی تلاش کنید و سازمان را رهبری کنید می‌توانید به کارمندان خود امید دهید که هیچ‌گاه شغل خود را از دست نخواهند داد.

همچنین بخوانید: «اصلی‌ترین مهارت های مدیریت چیست؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *