تغییرات سازمان

مدیران موفق کارمندان خود را از تغییرات سازمان مطلع می‌کنند

هدایت و مدیریت صحیح تغییرات سازمان، تاثیر زیادی بر فرهنگ آن‌ها دارد و باعث می‌شود نسبت به رقیبان خود عملکرد بهتری داشته باشد.

طبق تحقیقاتی که در سراسر جهان انجام شده است، تغییرات سازمانی تاثیر زیادی بر بازدهی کارمندان دارد. به عنوان مدیر بهتر است زمانی که می‌خواهید تغییرات بزرگی در سازمان اعمال کنید، تمام مراحل تغییر و مزیت‌های احتمالی آن را به کارمندان اطلاع دهید. 

برخی تغییرات مانند تغییر مدیریت، سازمان‌دهی مجدد، تغییر در قانون‌گذاری، ادغام و تملک و… باعث ایجاد هرج‌ومرج در محیط کار می‌شوند. نتایج برخی بررسی‌ها روی تعداد زیادی از کارمندان آمریکایی نشان می‌دهد که تقریبا یک سوم آن‌ها از تغییراتی که در سازمان ایجاد می‌شود اطلاع ندارند. 

مقاومت کارمندان در مقابل تغییرات، یکی از مهم‌ترین عوامل شکست و عدم موفقیت در تغییر و تحول سازمانی است؛ بر این اساس ایجاد تغییرات در سازمان ممکن است باعث ایجاد ضرر و زیان شود. زمانی که کارمندان اطلاعات کافی از تغییرات سازمانی نداشته باشند، نمی‌توانند نسبت به سازمان احساس مالکیت و تعهد داشته باشند. 

مدیران اجرایی معتقدند، کارمندان به سختی می‌توانند تغییرات سازمان را درک کنند؛ به همین علت مدیران باید مدت زمانی را برای توضیح درباره تغییرات و دلایل اهمیت آن اختصاص دهند. هر تغییر سازمانی چهار بعد کلیدی دارد که به کارمندان کمک می‌کند تا تغییرات را درک کنند و با تعهد بیشتری برای رسیدن به موفقیت تلاش کنند.

۱- ارائه چشم‌انداز برای آینده – تغییرات سازمان

ممکن است با ایجاد تغییرات جدید برخی ابهامات در ذهن افراد ایجاد شود؛ به همین علت همه کارمندان به دنبال چشم‌انداز شفاف از آینده شغلی خود هستند. بهتر است اطلاعاتی درباره نوع تغییرات جدید، زمان و چگونگی ایجاد آن‌ها را برای کارمندان خود توضیح دهید؛ توجه داشته باشید که صحبت‌های شما چشم‌انداز دقیق و شفاف سازمان در آینده را به خوبی نمایش دهند. برای مثال می‌توانید دلایل اهمیت تغییرات را توضیح دهید و بگویید در بلندمدت چه تاثیراتی بر سازمان خواهند داشت.

برای رسیدن به موفقیت ابتدا اهداف اصلی شرکت را بیان کنید، سپس چشم‌انداز جذاب و الهام‌بخش برای آینده سازمان ارائه کنید و بگویید تغییراتی که امروز در سازمان اعمال می‌کنید چگونه می‌تواند به شما برای رسیدن به اهداف آینده کمک کند.

برای مثال شرکتی در سال ۲۰۱۷ خود را برای رسیدن به بخش زیادی از سهام شرکت محافظت از محصول DuPont آماده کرده بود؛ رسیدن به این هدف باعث می‌شد که این شرکت به پنجمین شرکت محافظت از محصول در دنیا تبدیل شود. مدیران این سازمان برای بیان تغییرات، یک کمپین یکپارچه‌سازی ارتباطات داخلی به نام Nature of Next تشکیل داند و در این کمپین اهداف خود را بیان کردند.

در این کمپین به افراد توضیح داده شد که شرکت با چه اقداماتی می‌تواند به سهام گسترده‌تری از محصول و قابلیت‌های کامل R&D برسند.. فرآیند یکپارچه سازی این شرکت هنوز هم ادامه دارد و این کمپین نیز به حفظ هیجان کارمندان کمک می‌کند. ایجاد تغییرات جدید در سازمان‌ها معمولا باعث ایجاد ابهام، عدم ثبات، تنش و خطر می‌شود؛ اما اگر هدف دقیقی داشته باشید و دلایل وجود تغییرات را به کارمندان اطلاع دهید کمک زیادی به پیشرفت سازمان می‌کنید. کارمندان نیز استراتژی‌های کسب‌وکار را بهتر درک می‌کنند.

تغییرات سازمان

تغییرات سازمان

۲- برقراری روابط منظم برای حفظ آگاهی کارمندان

نمی‌توان تغییرات سازمان را یک‌جا به کارمندان توضیح داد؛ زیرا آن‌ها باید از همه مراحل آگاه باشند. طبق تحقیقات یکی از عوامل کلیدی موفقیت در یک کسب‌وکار، برقراری ارتباط پیوسته با کارمندان است. برای برقراری ارتباط با کارمندان، اطلاعاتی که منتقل می‌کنید باید مطابق اهداف سازمان باشند و چشم‌انداز جذابی از آینده سازمان ارائه کنند. 

گاهی‌اوقات نیز ممکن است پاسخ همه سوالات کارمندان را نداشته باشید، این کار باعث سردرگم شدن آن‌ها می‌شود. بهتر است بر دانسته‌های خود تمرکز کنید و مواردی که نمی‌دانید را صادقانه بیان کنید. این کار باعث می‌شود کارمندان اعتماد بیشتری به شما داشته باشند و از شما پیروی کنند.

میزان سودی که کارمندان از اعمال تغییرات به دست می‌آورند را به آن بگویید؛ این کار انگیزه و تعهد آن‌ها را برای کار کردن افزایش می‌دهد و در غیر این صورت تلاش‌های شما از بین می‌رود. 

برای مثال شرکتی پیشتاز در حوزه بهداشت حیوانات، اطلاعات مربوط به منافع حاصل از ادغام با شرکت دیگر را به خوبی در اختیار کارمندان خود گذاشت. مدیر این شرکت علاوه بر اینکه بر فرصت‌های شغلی جدید و افزایش سهم بازار تاکید کرد، به علاقه مشترک دو شرکت به حوزه بهداشت حیوانات نیز اشاره کرد. او به کارمندان خود ثابت کرد اگر دو شرکت با یکدیگر ادغام شوند می‌توانند برخی خدمات، محصولات و فناوری‌های جدید را به مشتریان خود ارائه کنند، در صورتی که قبل از ادغام نمی‌توانستند این کار را انجام دهند.

۳- مدل‌‌سازی تغییرات توسط مدیران

زمانی که تغییرات در سازمان‌ها اجرا می‌شود، مدیران از کارمندان می‌خواهند برای رسیدن به موفقیت برخی از رفتارهای خود را تغییر دهند یا مهارت‌های جدیدی یاد بگیرند. اگر مدیران بتوانند تغییرات سازمان را مدل‌سازی کنند، احتمال رسیدن به موفقیت حدود پنج  برابر بیشتر می‌شود.

مدیران علاوه بر افزایش اطلاعات و منابع خود، در زمان تغییرات باید عملکرد مطمئنی نیز داشته باشند. این کار ممکن است چالش‌های زیادی را ایجاد کند؛ زیرا مدیران برای ارائه پاسخ‌های بهتر به کارمندان خود و پشتیبانی از آن‌ها با فشارهای زیادی روبه‌رو می‌شوند. در نهایت چگونگی واکنش مدیران به تغییرات سازمان تاثیر زیادی بر کارمندان و نحوه مشارکت آن‌ها می‌گذارد. 

مدیران اجرایی و مسئولان ایجاد تغییرات سازمان باید به مدیران و رهبران کمک کنند تا آن‌ها بهتر بتوانند مبانی تغییر را درک کنند. برای مثال می‌توانند روش‌های صحیح واکنش به تغییرات و کنترل آن‌ها را توضیح دهند. رهبران کسب‌وکارهای مختلف نیز می‌توانند در مواردی مانند تاثیر اتوماسیون و هوش مصنوعی بر عملکرد کسب‌وکار و مبانی مدیریت تغییر اطلاعات لازم را کسب کنند تا در زمان تغییرات سازمان را به درستی هدایت کنند.

۴- کشف راه‌حل خلاقانه برای حفظ کارمندان در تغییرات

یکی از مهم‌ترین کارها هنگام برنامه‌ریزی برای تغییرات بزرگ سازمان این است که مشارکت کارمندان را افزایش دهید. برای این‌ کار ابتدا باید تشخیص دهید که کدام یک از افراد نسبت به تغییرات جدید واکنش بهتری دارند. برای مثال هدف از ایجاد تغییرات در شرکتی که هدف اصلی آن شفاف‌سازی فرهنگ سازمانی است، افزایش مشارکت کارمندان، ارزش‌های سازمان را افزایش می‌دهد. شرکت نیز  پاداش‌هایی را برای افرادی که همکاری می‌کنند، در نظر می‌گیرد. این پاداش باعث ایجاد انگیزه برای افزایش مشارکت کارمندان می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *