اسپین آف

تکنیک‌هایی برای اطمینان از موفقیت یک اسپین آف

اسپین آف، یک استراتژی خوب برای شرکت‌ها و سازمان‌هایی است که با سرعت خوبی در حال رشد هستند؛ اما با گسترش یافتن نمی‌توانند شرایط فعلی خود را مدیریت کنند. 

شرکت‌های استارتاپی و تازه تاسیس معمولا توسط افراد متخصص و جوان اداره می‌شوند. اگر خدمات و محصولات تولیدی آن‌ها برای مشتری و بازار جذاب باشد با سرعت زیادی رشد می‌کنند. بنابراین در یک دوره کوتاه از یک شرکت ۳ الی ۴ نفره به یک شرکت ۴۰ یا ۵۰ نفره تبدیل می‌شوند. با بزرگ شدن شرکت کنترل حجم پروژه‌ها و سفارش‌ها کنترل کیفیت محصول سخت‌تر و با افزایش نیروی انسانی مدیریت آن‌ها نیز دشوارتر می‌شود. از طرفی بازار به سرعت در حال تغییر و تحول است و سازمان باید خود را با نیازهای بازار منطبق کند.

همچنین بخوانید: «مدیرعامل سازمان چگونه می‌تواند تعادل خود را حفظ کند؟»

اسپین آف، یک استراتژی خوب برای شرکت‌ها و سازمان‌هایی است که با سرعت خوبی در حال رشد هستند؛ اما با گسترش یافتن نمی‌توانند شرایط فعلی خود را مدیریت کنند. اسپین آف زمانی رخ می‌دهد که یک شرکت برای افزایش بهره‌وری و تسهیل امور خود، بخشی از کسب‌وکار خود را واگذار کند و یک نهاد و سازمان مجزا ایجاد کند. 

در حال حاضر توافق نظر عمومی درباره عملکرد کارآمد یا ناکارآمد شرکت‌هایی که اسپین آف از شرکت‌های دیگر خود انجام دادند، شرکتی جدید و مستقل شدند یا تحت نظارت شرکت‌های مادر جدید هستند موجود نیست. طبق نتایج آخرین مطالعاتی که انجام شده است عملکرد بلندمدت شرکت مادر و واحد جداشده نسبت به سال‌های گذشته آن مثبت بوده است و نشان‌دهنده افزایش تمرکز شرکت پس از انجام اسپین آف است. 

سه فاکتور مهم می‌توانند تفاوت عملکرد بیزنس‌های جداشده را توضیح دهند. دسته اول فاکتورهای برونی هستند که بیزینس کمتر بر آن‌ها کنترل دارد. در حقیقت فاکتورهای ‌برونی رشد بازارهایی هستند که فروش در آن‌ها انجام می‌شود، شدت رقابت و متوسط سودآوری صنعتی در آن فعالیت دارند، خرد شدن صنعت و در نتیجه محدود شدن رشد با رویکرد اکتساب است.

فاکتور دوم از افراد تاثیرگذار بر بیزینس به ارث می‌رسند. برای مثال یک بیزینس جداشده‌ ممکن است دارایی‌ها و ظرفیت‌های نیازمند سرمایه‌گذاری را از شرکت مادر پیشین داشته باشند. در مقابل بیزینس می‌تواند مانند یک الماس تراش‌نخورده باشد که از طرف مدیریت قبلی نادیده گرفته شده است. بنابراین می‌توان برای نمایان شدن ارزش واقعی آن منتظر ماند.

سومین فاکتور بهتر از فاکتورهای قبل است؛ زبرا فاکتورهایی را در نظر می‌گیرد که مدیران جدید بیزینس و مالکان بر آن‌ها کنترل دارند. این فاکتور شامل کیفیت استراتژی بیزینس و  تصمیم‌های عملیاتی پس از جداسازی مانند سرمایه در دسترس برای سرمایه‌گذاری است. اگر می‌خواهید از موفقیت یک اسپین آف مطمئن شوید، به سوالاتی که در ادامه مقاله طرح شده است پاسخ دهید.

۱- فکر می‌کنید بیزینس مورد نظر می‌تواند استقلال خود را حفظ کند؟ – اسپین آف

زمانی که یک بیزینس برای جداسازی مشخص شد، شرکت مادر باید وابستگی فنی بین خود و بیزینس را بادقت‌ کاهش دهد. برای این کار باید یک نقشه راه با جزئیات کامل داشته باشید تا استقلال درآمدها و دسترسی به خدمات مرکزی را نشان دهد. عدم وجود نقشه راه  باعث می‌شود کارکنان تصور کنند شرکت مادر پشتیبانی از آن‌ها را تضمین می‌کند یا ممکن است دخالت پیوسته کارکنان مادر را توجیه کند.

این مرحله نشان‌دهنده اهمیت زیاد واحدهای جداشده‌ است. آن‌ها واحدهای بیزینسی با مسئولیت سود و زیان مانند مراکز تحقیق و توسعه یا واحدهای تولیدی که مشتری آن‌ها شرکت مادر خودشان است نیستند را برعهده می‌گیرند. جدا شدن اموال ۲ اسپین آف در صنعت انرژی که به تازگی انجام شده است نشان می‌دهند که بازارهای مالی ارزش زیادی برای استقلال‌بخشی شرکت‌های مادر قائل می‌شوند.

اسپین آف

اسپین آف

۲- بیزینس مورد نظر تیم مدیریت کامل، متوازن و همگرا دارد؟

اسپین آف موفق معمولا یک تیم مدیریتی را که شامل افراد داخلی و خارجی می‌شود دارد. افراد داخلی درک زیادی از جزئیات دارایی‌های شرکت، ظرفیت‌ها، مشتریان، رقیبان و سهامداران شرکت دارند. افراد خارجی نیز نقش مهمی در پشتیبانی مالی، حقوقی یا اداری دارند. توجه داشته باشید اطمینان پیدا کردن از انطباق بین افراد داخلی و استخدامی‌های جدید و هماهنگ کردن آن‌ها برای ایجاد گروه‌هایی که انطباق و هماهنگی زیاد برای رسیدن به اهداف مورد نظر دارند، کار سختی است.

مطالعات نشان می‌دهند این فاکتور اهمیت زیادی برای یک واحد که در حال جداشدن است دارد. بنابراین همه مدیرانی که مشارکت دارند باید این مسئله را به عنوان فرصت سودمند درک کنند.

۳- آیا تیم مدیریت و مالکان آمادگی واگذاری بیزینس را دارند؟

تیم مدیریت و مالکان باید بدانند که رویداد اسپین آف مسیری پرچالش و متفاوتی را نسبت به گذشته ایجاد می‌کند و این بیزینس تنها در موقعیت‌های کمیاب ارزش‌ آفرین می‌ماند. در حقیقت اقدامات سرنوشت‌سازی که برای روبه‌رو شدن با فاکتورهای پیرامون اسپین آف مورد نیاز است که در موارد زیادی شامل عملکرد نامناسب یا خلا رهبری استراتژیک مناسب و سرمایه‌گذاری ناکافی در سوابق پیشین توسعه بیزینس می‌شود.

۴- آیا بیزینس مورد نظر ساختار مالی دقیقی دارد؟

واحد بیزینسی که جدا شده است باید منابع مالی مورد نیاز را برای عبور از دوره گذار استقلال خود از شرکت مادر قبلی، به منظور اجرای یک استراتژی متفاوت از بیزینس سابق داشته باشد. در حقیقت منابع مورد نیاز و ساختار مالی مساعد و وابسته، به کیفیت دارایی‌ها و امتیازات آن در ابتدای کار و شدت رقابت در آن صنعت بستگی دارد.

تغییر سریع مالکیت تنها شرط موفقیت یک بیزینس نیست؛ بلکه این نتیجه‌گیری استناد شده است. طبق مفاهیم آکادمیک خریدهای ثانویه در موارد زیادی بر اثر تلاقی ۲ فشار صورت گرفته است. فشاری که از طرف فروشنده به منظور تبدیل سرمایه‌‌گذاری خود به پول و فشاری از طرف خریدار برای سرمایه‌گذاری وارد می‌شود. در غیر این صورت نیز باید آن را برگرداند.

SBO‌ها امواج متوالی تجمیع به بیزینس جداشده‌ اولیه را فراهم می‌کنند. برای مثال IMCD به عنوان یک رهبر جهانی در توزیع محصولات شیمیایی مخصوص، با جداسازی خود از IM، حدود ۴۰ تجمیع انجام داد و درآمد خود را پنج برابر کرد. در حالی که سه سرمایه‌گذار خصوصی صاحبان سهام آن مقدم بر IPO در سال ۲۰۱۴ هستند. در حقیقت چالش‌ها برای هرکدام از مالکین متوالی به منظور حفظ انگیزه تیم مدیریت شرکت است. 

همچنین بخوانید: «چگونه به بهبود فرایندها و تثبیت پروسه‌های کاری کمک کنیم؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *