اعتمادسازی در تیم

اعتمادسازی در تیم هنگام بحران‌ها چگونه انجام ‌می‌شود؟

مدیران سازمان در شرایط بحرانی باید تلاش کنند تا با ترس‌ها روبه‌رو شوند و از روش‌های اعتمادسازی در تیم استفاده کنند.

درک افراد از سختی‌ها و مشکلات باعث ایجاد استرس‌های ناآگاهانه می‌شود. بنابراین مدیران و رهبران سازمان هنگام روبه‌رو شدن با چالش‌ها باید قدم‌هایی ساده، اجرایی و آگاهانه بردارند. توجه داشته باشید که ترس واکنش اولیه و ناخودآگاه به رشد شما کمک می‌کند. اولین قدم برای رسیدن به موفقیت نیز روبه‌رو شدن با ترس است. شما به عنوان مدیر یک سازمان باید بتوانید به مسیر خود اعتماد کنید.

امروزه کسب‌وکارها با چالش‌های متفاوتی روبه‌رو می‌شوند. برای مثال یکی از بحران‌هایی که اکنون همه کسب‌وکارهای سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده است ویروس کرونا است. در این شرایط برخی کسب‌وکارها تصمیم گرفتند فعالیت خود را به صورت موقت تعطیل کنند؛ برخی دیگر از آن‌ها تصمیم گرفتند دورکاری کنند و برخی نیز در این شرایط ایستادگی کردند. مدیران سازمان در این شرایط باید تلاش کنند تا با ترس‌ها روبه‌رو شوند و از روش‌های اعتمادسازی در تیم استفاده کنند. 

در ادامه مقاله به بررسی روش‌های اعتمادسازی در تیم می‌پردازیم. همان‌طور که گفته شد کسب‌وکارها با موقعیت‌های استرس‌آور زیادی روبه‌رو می‌شوند؛ به همین علت اجرای مدیریت ارتباطات به صورت تاثیرگذار یکی از بزرگترین چالش‌های سازمان‌ها هنگام بحران است.

برای مثال تصور کنید در هواپیما هستید و تکان‌های شدید آن برای چند لحظه باعث می‌شود از خواب بیدار و مجبور به استفاده فوری از دستشویی شوید. چند ثانیه بعد صدای خلبان را از دستگاه مخابره داخلی می‌شنوید. از پیام‌های خلبان چه برداشتی دارید؟ در حقیقت خلبان تلاش می‌کند تا در شرایط پرتلاطم و استرس‌آور به شما احساس اعتماد و اطمینان دهد.

امروزه بحران بزرگ و نگران‌کننده‌ای به نام ویروس کرونا همه سازمان‌ها را دچار استرس کرده است. این مسئله بسیار پیچیده‌تر از احساس ترس ناشی از تکان‌های شدید هواپیما است. در این دوران بسیاری از مدیران و رهبران کسب‌وکارهای مختلف به دنبال راه‌حل‌هایی برای رفع مشکلات مربوط ارتباطات با اعضای تیم خود در داخل سازمان و مشتریان در خارج سازمان هستند. در حال حاضر این دغدغه‌ها شامل شرکت در کنفرانس‌های آینده یا ارائه طرح‌های مختلف است.

یکی از چالش‌هایی که رهبران سازمان همواره با آن روبه‌رو هستند، برقراری ارتباط در شرایط عدم اطمینان است. برای این کار می‌توانید از راهکارهایی که در ادامه معرفی می‌کنیم استفاده کنید.

۱- نفس عمیق بکشید و چند ثانیه مکث کنید – اعتمادسازی در تیم

قبل از برقراری ارتباط با دیگران نفس عمیق بکشید و چند ثانیه مکث کنید. توجه داشته باشید که تیم شما تاییدیه‌های خود را از نظر نحوه عملکرد و احساس مسئولیت از شما می‌گیرند. با مکث و نفس عمیق می‌توانید احساسات خود را کنترل کنید و یک شخصیت آرام و منطقی مقابل همکاران و اعضای تیم خود داشته باشید. این احساس از طریق تلفن یا ایمیل نیز به مخاطب منتقل می‌شود؛ یعنی زمانی که شما احساس ترس و استرس دارید، این احساس را به افرادی که با آن‌ها ارتباط دارید منتقل می‌کنید.

نتایج پژوهشی که درباره درک متقابل از استرس انجام شده است نشان می‌دهد مشاهده دیگران در حالت استرس و نگرانی باعث می‌شود که فرد نسبت به خود نیز احساس ترس و استرس داشته باشد.

اعتمادسازی در تیم

اعتمادسازی در تیم

۲- خود را در موقعیت مخاطب قرار دهید

زمانی که برای دیگران سخنرانی می‌کنید، بهتر است مخاطبان خود را از قبل شناسایی کنید. اهمیت این شناخت زمانی که در بحران و عدم امنیت قرار می‌گیرید بیشتر می‌شود. قبل از سخنرانی یک تحلیل استراتژیک کامل درباره اینکه با چه کسانی می‌خواهید ارتباط برقرار کنید تهیه کنید. نگرانی‌ها، چالش‌ها، علاقه‌ها و سوالات آن‌ها را پیدا کنید و فکر کنید که آن‌ها به چه چیزی نیاز فوری دارند. 

به این نکته توجه داشته باشید که اگر مخاطبان خود را به درستی شناسایی نکنید ممکن است آن‌ها را از دست بدهید. می‌توانید با استفاده از جمله‌هایی مانند «من می‌دانم شما الان چه دغدغه‌ای دارید و نیاز فوری شما چیست» به آن چیزی که در ذهن مخاطبان شما است رسیدگی کنید و آن‌ها را زودتر آرام کنید.

۳- جست‌وجو کنید

انتشار اطلاعات غلط زمانی که افراد در شرایط استرس قرار دارند مخرب است. بهتر است اطلاعات خود را از منابع معتبر به دست آورید و مطالب آن را قبل از اینکه خلاصه کنید، کامل مطالعه کنید. اگر این پیوندها را با دیگران به اشتراک گذارید، آن‌ها نیز یک منبع قابل اعتماد خواهند داشت. علاوه بر این موارد می‌توانید مطالب مهم و به‌روزرسانی‌شده را به ایمیل افراد ارسال کنید.

۴- با اعتمادبه‌نفس صحبت کنید

توجه داشته باشید که شما به عنوان مدیر و رهبر سازمان می‌توانید در شرایط عدم اطمینان، اعتمادبه‌نفس خود را حفظ کنید و با اطمینان کامل صحبت کنید. اگر لحن مطمئنی داشته باشید می‌توانید اوضاع را تحت کنترل خود قرار دهید. حتی زمانی که خبر جدیدی ندارید با افراد تیم ارتباط برقرار کنید، این کار باعث می‌شود آن‌ها بدانند که شما همیشه شرایط را پیگیری می‌کنید. طبق تحقیقات اگر افراد احساس کنند که می‌توانند در پیشرفت تیم تاثیرگذار باشند؛ با اشتیاق به بهبود ایده‌های درحال پیشرفت شما کمک کنند.

۵- مراحل بعدی کارهای خود را مشخص کنید

یکی از کارهایی که باعث می‌شود در شرایط بحران بتوانید اعتماد‌سازی کنید این است که مراحل بعدی کارهای خود را با جزئیات مشخص کنید. ارائه عملکرد ملموس به افراد تیم نقش زیادی در جلب اعتماد آن‌ها دارد. اگر درباره مراحل بعدی کارهای خود با افراد تیم بحث کنید و پیشنهادات خود را ارائه کنید، به آن‌ها این احساس را می‌دهید که موثر بودن خود را در تیم درک کنند. برای مثال می‌توانید از جمله‌هایی مانند «مراحلی که گفته شد را برای حل بحران انجام خواهیم داد.» و «برای مقابله با این بحران چه کارهای دیگری می‌توانیم انجام دهیم.» استفاده کنید تا احساس موثر بودن را به افراد تیم القا کنید.

یکی از اساسی‌ترین مهارت‌های رهبری، برقراری ارتباط در شرایط عدم اطمینان است. با صرف نظر از اینکه نقش رهبری شما رسما اعلام شده است یا خیر، توانایی برقراری ارتباط در شرایط عدم اطمینان مهارتی است که رهبر بودن شما را به دیگران نشان می‌دهد. به مراحلی که برای اعتمادسازی در تیم گفته شد عمل کنید و احساس اعتماد و اطمینان را به افراد تیم انتقال دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *