انتقادپذیری رهبران

انتقادپذیری رهبران چه نقشی در موفقیت سازمان دارد؟

انتقادپذیری رهبران نقش مهمی در رشد و موفقیت یک سازمان دارد؛ اما متاسفانه رهبران به اندازه‌ای که ادعا می‌کنند انتقاد‌پذیر نیستند. 

گاهی‌اوقات برای رهبران سخت است که از مخالفت با انتقادات و نظرات دیگران دست بکشند؛ زیرا با این کار احساس ضعف می‌کنند. فشار کاری مدیران و رهبران یک سازمان زیاد است؛ تا حدی که گاهی باید اطلاعات محرمانه را حفظ کنند و گاهی نیز در روزهای سخت، چهاره خوبی از خود نشان دهند اما اگر مراقب رفتارهای خود نباشند، ممکن است عادت‌های بدی در خود و کارمندان ایجاد کنند.

انتقادپذیری رهبران نقش مهمی در رشد و موفقیت یک سازمان دارد؛ اما متاسفانه رهبران به اندازه‌ای که ادعا می‌کنند انتقاد‌پذیر نیستند. امروزه سازمان‌ها به سرعت تغییر می‌کنند و چالش‌های جدیدتری پیش‌رو دارند؛ به همین علت فردی که مسئولیت مدیریت و رهبری سازمان را دارد نمی‌تواند راه‌حلی برای همه مشکلات داشته باشد. همه افراد از پایین‌ترین تا بالاترین رتبه مدیریت در سازمان نیاز دارند تا با اطرافیان خود مشورت کنند؛ اما هنوز هم برخی افراد تصور می‌کنند انتقادپذیری یک ضعف است. بسیاری از رهبران نیز نمی‌دانند چگونه انتقاد‌پذیر باشند تا سازمان را به بهترین حالت مدیریت کنند. در ادامه مطلب به اهمیت و جایگاه انتقادپذیری رهبران برای موفقیت سازمان می‌پردازیم و راهکارهایی برای تقویت این مهارت ارائه می‌کنیم.

۱- رسیدگی به مسائل ناخوشایند – انتقادپذیری رهبران

گاهی‌اوقات ممکن است افراد هنگام کار با مشکلاتی روبه‌رو شوند اما نتوانند با کسی درباره آن صحبت کنند. آن‌ها زمانی که در این شرایط قرار می‌گیرند بسیار مضطرب می‌شوند و به جای پیدا کردن راه‌حل سعی می‌کنند از آن فرار کنند. 

رهبران انتقادپذیر به خوبی می‌دانند که چگونه با مشکلات روبه‌رو شوند و از افراد تیم خود کمک بگیرند. برای مثال به کارکنان خود می‌گویند: «مسئله‌ای که باعث ایجاد مشکل برای شما شده است مرا نیز ناراحت می‌کند. من می‌خواهم نظر شما را نیز برای حل این مشکل بدانم.»

اگر رهبران هنگام مشکلات آرامش خود را حفظ کنند و با افراد تیم خود مشورت کنند؛ افراد نیز بیشتر احساس راحتی می‌کنند. کارمندان زمانی که می‌بینند مدیر درباره مسائل مهم با آن‌ها صحبت می‌کند و با مشکلات محترمانه برخورد می‌کند، برای صحبت کردن درباره مشکلات احساس راحتی می‌کنند. 

۲- افزایش خلاقیت

اگر رهبران اعتراف کنند که نمی‌توانند برای همه مسائل راه‌حلی داشته باشند، فضا برای سایر افراد تیم ایجاد می‌شود  تا آن‌ها نیز ایده‌های خود را مطرح کنند. گاهی‌اوقات ممکن است مشکلاتی در تیم ایجاد شود که برای رفع آن به ایده‌های خلاقانه‌تری نیاز داشته باشید؛‌ بهترین کاری که به عنوان رهبر می‌توانید انجام دهید این است که اشتباهات خود را بپذیرید و به محدودیت‌های فکری خود اعتراف کنید. این کار باعث می‌شود راه‌حل‌های بیشتری برای حل یک مشکل به دست آورید.

اگر یک مدیر چند تصمیم ضعیف گرفته باشد یا برای حل یک مشکل ایده‌ای نداشته باشد، اما به تیم خود اعتمادبه‌نفس دهد و خود را مسئول کارهایی که انجام داده است بداند به آن‌ها نشان می‌دهد انجام کارهای پرریسک از نظر او مانعی ندارد. افراد نیز ایده‌هایی را که مدت زیادی در ذهن خود داشتند به راحتی برای شما بیان می‌کنند و سازمان پویاتر خواهد شد.

انتقادپذیری رهبران

انتقادپذیری رهبران

 ۳- ایجاد روابط اجتماعی

مدیران یک سازمان می‌توانند حدود ارتباطات و اختیارات افراد را مشخص کنند؛ بنابراین افراد می‌توانند درباره مسائلی که واحد مدیریت مشخص کرده است صحبت کنند و نظر دهند. به عنوان مدیر یک سازمان سعی کنید صادقانه احساسات خود را بیان کنید و اطلاعات را به اشتراک بگذارید. این کار شما به مرور زمان به هنجار تبدیل می‌شود و افراد بهتر می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

اگر فکر می‌کنید افراد تیم شما ممکن است نتوانند به راحتی صحبت کنند و نظرات خود را بیان کنند، ابتدا با آن‌ها به صورت انفرادی صحبت کنید، سپس جلسات گروهی برگزار کنید و از همه بخواهید ایده‌های خود را بیان کنند. با این کار به راحتی می‌توانید بفهمید هر فرد چگونه با فشارهای کاری روزانه خود برخورد می‌کنند. افراد تیم نیز به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

۴- پیدا کردن منبع مشکل

اگر مدیر انتقاد‌پذیر نباشد، کارمندان نمی‌توانند به راحتی مشکلاتی که در سازمان ایجاد می‌شود را به اوبگویند؛ بنابراین ممکن است تا زمانی که مدیر از مشکلات اطلاع پیدا کند سازمان آسیب‌های بزرگی ببیند. اگر محیط کاری به صورتی باشد که کارمندان از توبیخ شدن بترسند، مدیران نمی‌توانند مشکلات سازمان را رفع کنند. عکس این موضوع نیز صادق است؛ اگر مدیری انتقادپذیر باشد، به موقع از مشکلات اطلاع پیدا می‌کند و از آن‌ها جلوگیری می‌کند.

۵- تقویت کار تیمی

افرادی که در مکان‌های خشک و غیرصمیمی کار می‌کنند معمولا به دنبال راه‌حل‌هایی برای چاپلوسی هستند؛ این کار باعث افزایش درگیری بین کارمندان می‌شود. اگر می‌خواهید از درگیری جلوگیری کنید و به جای آن روحیه اعضای تیم را تقویت کنید باید انتقاد‌پذیر باشید. انتظارات خود از کارمندان را صادقانه بگویید تا کارمندان بدانند با کارهایی مانند گزارش اشتباهات همکاران خود نمی‌توانند رضایت شما را به دست آورند. 

۶- کاهش کناره‌گیری کارکنان از کار

طبق تحقیقات رابطه خوب مدیر با کارمندان باعث ایجاد رضایت شغلی کارمندان و کاهش کناره‌گیری آن‌ها از کار می‌شود. رهبران صادق و انتقاد‌پذیر روابط خوبی با کارمندان خود دارند و آن‌ها را با اهداف خود آشنا می‌کنند. به عبارت ساده‌تر زمانی که کارمندان حس کنند مدیر از آن‌ها حمایت می‌کند و موفقیت آن‌ها را می‌خواهد به ترک کار فکر نمی‌کنند.

۷- فرهنگ کاری سخت‌گیرانه یا خسته‌کننده

همه فعالیت‌هایی که در یک سازمان انجام می‌شود باید شفاف باشد تا رضایت شغلی برای کارمندان ایجاد شود. این کار به انتقاد‌پذیری بیشتری نیاز دارد؛ بنابراین شما نباید ذهنیت من رئیس هستم را کنار بگذارید و کمی در شیوه مدیریت خود تجدید نظر کنید. اگر صادق و انتقاد‌پذیر باشید جو صمیمی در سازمان ایجاد می‌شود و کارکنان نیز مانند شما صادق و انتقاپذیر خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *