مصاحبه استخدامی

انواع‌ ‌مصاحبه استخدامی ‌را‌ ‌می‌شناسید؟‌ ‌

با شناخت انواع مصاحبه استخدامی می‌توانید از روش مناسبی برای جذب استعدادهای مختلف استفاده کنید.

مصاحبه استخدامی یکی از مهم‌ترین کارها برای پیدا کردن نیروی انسانی با استعداد است. نیروی انسانی یکی از با ارزش‌ترین سرمایه‌های هر سازمانی است که تاثیر زیادی بر موفقیت سازمان دارد؛ به همین دلیل باید به مصاحبه استخدامی که راه ورود افراد به سازمان شما است اهمیت زیادی دهید. 

برای موفقیت در مصاحبه استخدامی و پیدا کردن بهترین نیروی کار، باید با نکات مختلفی آشنا باشید و مهارت‌های زیادی داشته باشید؛ اما ابتدا بهتر است که با انواع مصاحبه استخدامی و مزایا و معایب هر کدام آشنا شوید. 

انواع مصاحبه استخدامی

۱- مصاحبه استخدامی حضوری

این روش مصاحبه استخدامی از زمان‌های گذشته وجود داشته است و اکثر شرکت‌ها از این روش استفاده می‌کنند. در این روش سنتی، متقاضی و مصاحبه‌کننده به‌صورت حضوری با  یکدیگر صحبت می‌کنند و متقاضی باید به سوالات مصاحبه‌کننده به‌گونه‌ای پاسخ دهد که نشان‌دهنده مهارت‌ها و توانایی‌های او باشد و فرد را متقاعد کند که او را استخدام کند. 

فرد مصاحبه‌کننده باید قبل از مصاحبه با متقاضی، ویژگی‌های شخصیت مناسب برای جایگاه شغلی را ‍مشخص کند و هنگام مصاحبه نیز به دنبال آن ویژگی‌های شخصیتی در متقاضی باشد. برای اینکه متوجه این موضوع شود، باید سوال‌هایی را از قبل آماده کند. متقاضی نیز برای اینکه شخصیت واقعی و مهارت‌های خود را نشان دهد، باید با صداقت کامل و هوشیاری به سوال‌های فرد مصاحبه‌کننده پاسخ دهد. 

۲- مصاحبه تلفنی

این نوع مصاحبه استخدامی خیلی مرسوم نیست و بیشتر در زمانی استفاده می‌شود که فرد مصاحبه‌کننده بخواهد توانایی‌های کلامی فرد را بسنجد. می‌توان از این روش در کنار انواع دیگر مصاحبه استخدامی استفاده کرد؛ به ویژه برای استخدام شغل‌هایی مانند بازاریاب تلفنی که نحوه صحبت کردن فرد و مهارت‌های او تاثیر بسیار زیادی بر موفقیت او در آن شغل دارد. 

در این روش متقاضی باید واکنش مناسبی به صحبت‌های مصاحبه‌کننده داشته باشد و با درک لحن صدا و احساسات او، هیجانات مناسبی را از خود نشان دهد. در این روش هر دو طرف باید نکات مهم را یادداشت کنند.

۳- مصاحبه گروهی

این نوع از مصاحبه استخدامی یکی از پ‍ر‌اضطراب‌ترین انواع مصاحبه برای فرد متقاضی است. در مصاحبه گروهی، چند نفر از مدیران شرکت در یک اتاق می‌نشینند و با متقاضی صحبت می‌کنند. در این نوع مصاحبه فرد باید با همه مصاحبه‌کنندگان تماس چشمی برقرار کند و تمرکز زیادی داشته باشد تا بتواند پاسخ مناسبی به آن‌ها بدهد و استرس نگیرد. 

برخی از شرکت‌های بزرگ مانند گوگل، اپل و… از این روش مصاحبه استخدامی استفاده می‌کنند. ممکن است یکی از افراد مصاحبه‌کننده به متقاضی انرژی منفی بدهد یا سعی داشته باشد که با او مخالفت کند تا متقاضی را محک بزنند که آیا زود عصبانی می‌شود یا می‌تواند آرامش خود را حفظ کند و به طور کلی عملکرد فرد را تحت فشار بررسی کنند. 

مصاحبه استخدامی

مصاحبه استخدامی

۴- مصاحبه ثانویه

گاهی‌اوقات بعد از یک جلسه مصاحبه، مدیران یک سازمان نیاز دارند که دوباره با بهترین متقاضیان مصاحبه کنند تا بتوانند یکی از آن‌ها را استخدام کنند. همچنین ممکن است که مصاحبه‌کنندگان به اطلاعات تکمیلی درباره شما نیاز داشته باشند و بخواهند دوباره با شما صحبت کنند تا از استخدام شما مطمئن شوند. به این جلسه مجدد، مصاحبه ثانویه می‌گویند. 

پس اگر برای استخدام به یک شرکت مراجعه کردید و برای مصاحبه ثانویه دوباره با شما تماس گرفتند، خوش‌حال باشید؛ خود را برای یک مصاحبه تخصصی‌تر آماده کنید و سعی کنید به‌گونه‌ای رفتار کنید که شما را انتخاب کنند. 

دسته‌بندی دیگری نیز برای انواع مصاحبه استخدامی وجود دارد که عبارت‌اند از:

۱- مصاحبه استخدامی مبتنی بر رفتارشناسی

در این نوع مصاحبه استخدامی، فرد مصاحبه‌کننده بر اساس تجربه‌ها و عملکردهای گذشته فرد، سوالاتی را از او می‌پرسد. پاسخ‌های متقاضی به این سوالات نشان می‌دهد که آیا او مهارت کافی برای فعالیت در این شغل را دارد؟ در واقع مصاحبه‌کننده سعی می‌کند تا با بررسی عملکرد گذشته فرد، عملکرد آینده او را پیش‌بینی کند. 

متقاضی می‌تواند سوالات مطرح‌شده در مصاحبه استخدامی مبتنی بر رفتارشناسی را بر اساس الگوی زیر پاسخ دهد: این روش به شما کمک می‌کند تا افکار خود را سازماندهی کنید و بهترین پاسخ خود را ارائه دهید. 

  • موقعیت: موقعیتی را که در رویداد مورد نظر خود داشته‌اید شرح دهید.
  • کار: اگر با مشکل یا مسئله‌ای روبه‌رو شدید و سعی داشتید آن را حل کنید، در این قسمت بیان کنید. 
  • اقدام: اقداماتی را که برای حل مشکلات و مسائل انجام داده‌اید شرح دهید.
  • نتیجه: در آخر باید نتیجه اقدامات خود و تاثیراتی را که بر موفقیت شرکت داشته‌اید بیان کنید.

۲- مصاحبه استخدامی موردی

در مصاحبه استخدامی موردی، فرد یا افراد مصاحبه‌کننده شرایطی را برای متقاضی توضیح می‌دهند و مشکل یا مسئله‌ای را در آن مطرح می‌کنند؛ سپس از متقاضی می‌خواهند تا این مسئله را حل کند. این نوع مصاحبه، روش متداولی برای استخدام است.

در مصاحبه استخدامی موردی، بسته به نوع شغل و جایگاه آن در سازمان سوالات متفاوتی از متقاضی پرسیده می‌شود. برای مثال ممکن است به دنبال فردی خلاق باشند که راه‌حل‌های جدیدی را برای مشکلات پیدا می‌کند یا به دنبال فردی باشند که راهکارها و استراتژی‌های بلند‌مدت خوبی را ارائه می‌دهد. 

از آن جایی که پاسخ دادن به این سوالات کمی دشوار است و نیاز به فکر کردن دارد، برای این نوع مصاحبه استخدامی باید زمان زیادی را صرف کنید. اگر متقاضی نتواند راه‌حلی برای مشکل یا مسئله مطرح‌شده داشته باشد، به احتمال زیاد در آینده نیز نمی‌تواند راه‌حلی برای مشکلات سازمان ارائه دهد. 

۳- مصاحبه استخدامی اطلاعاتی

در این نوع مصاحبه استخدامی، فرد متقاضی باید از قبل با افراد فعال در صنعت و جایگاه شغلی مشابه خود صحبت کند و اطلاعات کافی درباره شغل به دست آورد. فرد مصاحبه‌کننده نیز باید درباره نیازها و مهارت‌های لازم برای شغل تحقیق کند و اطلاعات کافی به دست آورد. بعد از انجام این مراحل، جلسه مصاحبه برگزار می‌شود و هر دو طرف با اطلاعات کامل و سوالات احتمالی خود در جلسه حاضر می‌شوند. 

در این نوع مصاحبه استخدامی فرد می‌تواند موقعیت شغلی را با انتظارات خود تطبیق دهد و با بررسی نکات مثبت و منفی آن شغل، بهترین تصمیم را بگیرد. این جلسه معمولا کمتر از نیم ساعت طول می‌کشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *