نیروی ارزشمند

برای استخدام یک نیروی ارزشمند باید به چه نکاتی دقت کنیم؟

استخدام نیروی ارزشمند می‌تواند یک کسب‌وکار را به موفقیت برسانند.

نیروی ارزشمند یکی از سرمایه‌های هر شرکت است. یک کسب‌وکار با داشتن کارمندان قوی و با‌انگیزه می‌تواند رشد کند و به موفقیت برسد. برای اینکه بتوانید کارکنان ارزشمندی را برای کسب‌وکار خود پیدا کنید، در قدم اول باید در مصاحبه استخدام آن‌ها، نکات مهمی را رعایت کنید. در این مطلب این نکات را بررسی می‌کنیم. 

اگر فرد نامناسبی را استخدام کنید، ضرر بزرگی به کسب‌وکارتان وارد می‌کنید و حتی ممکن است کارمندان خوب خود را نیز از دست بدهید. طبق تحقیقات، سود حاصل از استخدام یک کارمند فوق‌العاده خوب، سالانه ۵ هزار دلار است؛ اما ضرری که یک کارمند سمی به سازمان وارد می‌کند سالانه ۱۲ هزار دلار است. این ارقام اهمیت استخدام یک نیروی مناسب را به‌خوبی نشان می‌دهند. 

بهتر است که یک ساختار مشخص برای مصاحبه نیروی ارزشمند در نظر بگیرید و برای هر موقعیت شغلی، سوال‌های مرتبطی را مشخص کنید و از همه افراد همان سوالات را بپرسید تا بتوانید فرد مورد‌نظر خود را از بین متقاضیان پیدا کنید. 

۱- اخلاق کارمندان بسیار مهم است – نیروی ارزشمند

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های نیروی ارزشمند، اخلاق خوب آن‌ها است؛ به همین دلیل در مصاحبه استخدام خود باید به دنبال افراد مودب و خوش‌اخلاق باشید. برای اینکه اخلاق مصاحبه‌شونده را بررسی کنید، نباید از او بپرسید که اگر یک اتفاق فرضی رخ دهد، واکنش او چه خواهد بود. باید از او بپرسید که در شغل‌های گذشته خود در برابر اتفاقات مختلف مانند برخورد با مشکل حین کار چه واکنش‌هایی داشته است. 

برخی از سوالاتی که پیشنهاد می‌دهیم از مصاحبه‌شونده بپرسید عبارت‌اند از:

  • همکاران سابق شما با چه ویژگی‌هایی شخصیت شما را توصیف می‌کردند؟
  • زمانی که استرس می‌گیرید، چه واکنشی نشان می‌دهید؟ چگونه می‌توان از رفتارهای شما متوجه شد که استرس دارید؟
  • آخرین باری که شکست خوردید، چه واکنشی داشتید و چه درس‌هایی از آن گرفتید؟ 
  • چه ویژگی‌های رفتاری و شخصیتی در همکاران شما را اذیت می‌کند؟ اگر همکاران شما این ویژگی‌ها را داشته باشند، چه رفتاری می‌کنید و چگونه اوضاع را مدیریت می‌کنید؟

اگر به دوستان یا همکاران سابق فرد دسترسی دارید، می‌توانید درباره رفتار فرد در شرایط مختلف از آن‌ها سوال کنید. همچنین از رفتار فرد در جلسه مصاحبه استخدام نیز می‌توانید نکاتی درباره اخلاق او کشف کنید. برای مثال اینکه در ساعت مشخص‌شده در دفتر شما حضور داشته یا خیر؛ در صحبت‌های خود درباره افراد، بیشتر نکات منفی را می‌گوید یا مثبت و اینکه برای شکست‌ها و خطاها، بیشتر دیگران را مقصر می‌داند یا مسئولیت اشتباهات خود را برعهده می‌گیرد. 

نیروی ارزشمند

نیروی ارزشمند

۲- ظرفیت‌های فرد را کشف کنید

برای اکثر مدیران در مصاحبه استخدام نیروی ارزشمند، رزومه فرد مهم‌ترین نکته است. رزومه نشان‌دهنده تجربه‌ها و موفقیت‌های گذشته فرد است؛ اما نشان‌دهنده موفقیت‌های فرد در آینده نیست. درست است که با مطالعه رزومه فرد تا حدودی می‌توانید توانایی‌ها و مهارت‌های او را درک کنید؛ اما نمی‌توانید مطمئن باشید که در آینده نیز موفق خواهد بود. 

به جای این کار بهتر است که به دنبال ظرفیت‌های فرد مصاحبه‌شونده باشید. جوان‌های بسیار زیادی هستند که تجربه کمی دارند؛ اما توانایی و انگیزه زیادی برای کار و یادگیری دارند و تلاش زیادی برای رسیدن به موفقیت می‌کنند. این افراد تازه‌نفس می‌توانند باعث رشد کسب‌وکار شما شوند و خواسته‌های شما را برآورده کنند. این افراد بهتر از دیگران می‌توانند خود را با محیط کسب‌وکار شما وفق دهند. 

۳- توانایی حل مسئله آن‌ها را محک بزنید

در مصاحبه برای استخدام نیروی ارزشمند، می‌توانید توانایی حل مسئله و عملکرد او را ارزیابی کنید. اگر کاری که فرد قرار است انجام دهد عملی است، می‌توانید یک آزمون کوچک از او بگیرید. برای مثال اگر می‌خواهید یک کارشناس تجهیزات پزشکی استخدام کنید، یک دستگاه خراب را بیاورید و از او بخواهید آن را عیب‌یابی کند. 

اگر شغل عملی نیست، می‌توانید شغل مورد‌نظر را شرح دهید و از او بپرسید که در روزهای ابتدایی شروع کار خود، چگونه فرصت‌ها و مشکلات شغل خود را شناسایی می‌کند. سپس یکی از مسائل مربوط به شغل را برای او توضیح دهید و از او بخواهید توضیح دهد که برای حل این مسئله چه مراحلی را طی می‌کند. به پاسخ‌های او دقت کنید و اگر دیدید نکات مهم و ارزش‌های کار شما را نادیده می‌گیرد، امتیاز منفی به او بدهید.

فرآیند فعلی را که برای شغل مورد‌نظر آن‌ها در نظر گرفته‌اید برای او کامل شرح دهید و از او بخواهید تا نقاط قوت و ضعف این فرآیند را برای شما مشخص کند. بهتر است که از قبل خودتان تحقیق کنید و پاسخ سوالاتی که می‌پرسید را داشته باشید تا بتوانید پاسخ‌های فرد را با آن مقایسه کنید. 

۴- از یادگیری مستمر و نوآوری غافل نشوید

در دنیای امروز اکثر کسب‌وکارها برای حفظ بقا و رشد خود، به نوآوری نیاز دارند. برای اینکه یک کسب‌وکار نوآور باشد، باید کارمندانی داشته باشد که در کارهای خود خلاقیت و نوآوری داشته باشند. در نتیجه بهتر است در مصاحبه استخدام، توجه ویژه‌ای به خلاقیت و نوآوری افراد داشته باشید. 

همچنین بهتر است نیروی ارزشمند استخدام کنید که همواره به دنبال یادگیری مهارت‌های جدید و ارتقا خود هستند؛ زیرا این افراد به رشد کسب‌وکار شما کمک زیادی می‌کنند. افرادی که همواره در حال یادگیری هستند و از علم روز دنیا آگاهی دارند، می‌توانند راه‌حل‌های بهتری را برای مسائل پیدا کنند؛ از ابزارهای بهتری در کار خود استفاده کنند و از رقبا پیشی بگیرند. 

۵- تیم خود را با فرد مصاحبه‌شونده آشنا کنید

قبل از اینکه تصمیم نهایی درباره استخدام نیروی ارزشمند بگیرید و از او نیز بخواهید تا تصمیم نهایی برای همکاری با شما بگیرد، بهتر است او را با تیم خود آشنا کنید. بهتر است چند ساعت را با هم بگذرانند و درباره موضوعات مختلف کاری با یکدیگر صحبت کنند. این کار به نفع هر دو طرف است و با این کار مشخص می‌شود که فرد مناسبی را برای پیوستن به تیم خود انتخاب کرده‌اید یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *