فرهنگ یادگیری

برای ایجاد فرهنگ یادگیری در تیم چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

فرهنگ یادگیری در تیم، بزرگترین محرکی است که باعث تاثیرگذاری بر عملکرد کسب‌وکار می‌شود.

امروزه همه کسب‌وکارها تحت تاثیر فناوری‌های جدید قرار گرفته‌اند و تغییرات زیادی کرده‌اند. یکی از مهم‌ترین اتفاقات در دوران گذار دیجیتال، تغییر در تقاضای مهارت‌های انسانی است. بررسی‌های استعدادیابی در لینکدین نشان می‌دهد که حدود نیمی از مهارت‌هایی که مورد تقاضا قرار گرفته است در فهرست سه سال گذشته آن‌ها وجود ندارد. این مسائل باعث شده است که امروزه برای یادگیری و کنجکاوی‌های فکری پاداش‌هایی در نظر گرفته شود تا افراد تمایل و توانایی زیادی برای رشد سریع و انطباق مهارت‌های خود با کار داشته باشند. 

چیزهایی که شما می‌دانید همیشه کمتر از چیزهایی است که می‌توانید یاد بگیرید. به همین علت دانستن پاسخ سوالات اهمیت کمتری نسبت به توانایی سوال پرسیدن در زمان و مکان صحیح دارد. این مسئله باعث شده است سازمان‌ها به یادگیری اهمیت زیادی دهند. در حال حاضر کارفرمایان سازمان‌های بزرگی مانند امریکن اکسپرس، گوگل و… یادگیری مهارت‌های جدید دیجیتالی را به بخش جدایی‌ناپذیری در مدیریت استعداد تبدیل کرده‌اند. کارفرمایان موفق معتقدند که فرهنگ یادگیری در تیم، بزرگترین محرکی است که باعث تاثیرگذاری بر عملکرد کسب‌وکار می‌شود.

همچنین بخوانید: «چگونه به کارکنان کمک کنیم تا از یادگیری فرد به فرد استفاده کنند؟»

برای تعریف فرهنگ یادگیری در سازمان می‌گوییم: «فرهنگ یادگیری در سازمان فرهنگی است که از ذهن‌های باز، تلاش‌های مستقل برای افزایش دانش و یادگیری هدایت‌شده برای رسیدن به اهداف سازمان حمایت می‌کند.»

 پژوهش‌هایی که به تازگی انجام شده است نشان می‌دهند که فقط ۱۰ درصد سازمان‌ها توانسته‌اند فرهنگ یادگیری را در اعضای تیم ایجاد کنند. علاوه بر آن حدود ۲۰ درصد از کارکنان نیز رفتارهای موثر یادگیری را در محل کار نشان دادند. پژوهش دیگری درباره فرهنگ یادگیری در سازمان‌ها انجام شده است. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد مدیران‌ شرکت‌هایی که کارکنان خود را به صورت موثر برای یادگیری بیشتر تشویق می‌کنند، با احتمال حداقل ۳۰ درصد برای مدت زمان طولانی می‌توانند در کسب‌وکار خود، تبدیل به رهبر بازار شوند.

طبق مواردی که گفته شد ایجاد فرهنگ یادگیری در تیم برای مدیران اهمیت زیادی دارد. به همین علت در ادامه مقاله چهار توصیه علمی که به شما کمک می‌کند فرهنگ یادگیری را در تیم خود ایجاد کنید معرفی می‌کنیم.

۱- همیشه به کارمندانی که برای یادگیری تلاش می‌کنند پاداش دهید – فرهنگ یادگیری

ایجاد تغییرات جدید در تیم و فرهنگ سازمان‌ها کار بسیار سختی است؛ زیرا کارمندان معمولا مقابل تغییرات جدید مقاومت می‌کنند. یکی از راهکارها برای ایجاد فرهنگ یادگیری این است که همیشه به کارمندانی که برای یادگیری تلاش می‌کنند پاداش دهید. البته پاداش دادن هم نمی‌تواند تضمین کند که شما حتما می‌توانید تغییرات جدید را اعمال کنید؛ بنابراین بهتر است پاداش‌هایی در‌نظر بگیرید که اثربخش باشند.

معمولا مدیرانی که اهمیت یادگیری در سازمان را  در حد تئوری می‌دانند، به نتایج و عملکردهای کوتاه‌مدت علاقه دارند که این دیدگاه با مفهوم اصلی یادگیری در تضاد است. طبق تئوری عملکرد، مدت زمانی که افراد در حال یادگیری نیستند اهمیت زیادی دارد. در این راستا پیدا کردن زمان و فضای مناسب برای یادگیری، آن هم زمانی که از کارکنان خواسته می‌شود کارایی و بهره‌وری خود را افزایش دهند، بسیار دشوار است.

طبق نتایج مطالعاتی که روی ۷۰۰ سازمان انجام شده است کارکنان به طور متوسط حدود ۲۴ دقیقه را در طول هفته برای یادگیری مهارت‌های جدید صرف می‌کنند. همچنین پاداش دادن علاوه بر تشویق و ترفیع افرادی که برای یادگیری تلاش می‌کنند، به ایجاد فضای تفکر انتقادی نیز کمک می‌کند. در این حالت افراد برای صحبت کردن و طرح بحث‌های چالشی تشویق می‌شوند؛ حتی اگر این کار باعث ایجاد اختلاف شود. بنابراین در‌نظر گرفتن پاداش موثر برای تیمی که انتظار دارید خلاقیت و نوآوری داشته باشند، بسیار مهم است.

فرهنگ یادگیری

فرهنگ یادگیری

۲- به صورت سازنده بازخورد دهید

امروزه بیشتر سازمان‌ها بر نقاط قوت و رویکردهای احساس خوب در مدیریت تمرکز می‌کنند و نقص‌ها و ضعف‌ها را با فرصت جایگزین می‌کنند. در این شرایط فراموش کردن بازخوردهای منفی بسیار راحت است؛ زیرا زمانی که اطلاعی از محدودیت‌ها ندارید و از پتانسیل کاری خود راضی هستید به راحتی نمی‌توانید مشکلات را بهبود دهید.

در این شرایط معمولا مدیران از گفت‌وگوهای دشوار دوری می‌کنند. در صورتی که بهترین روش برای بهبود عملکرد کارکنان این است که به آن‌ها بگویید که چه اشتباهاتی در کار دارند. این مسئله باعث می‌شود مدیران بازخوردهای منفی دریافت کنند.

دریافت بازخوردهای منفی زمانی که بحث یادگیری و حس کنجکاوی مطرح می‌شود، باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود. بهترین روش برای ایجاد حس کنجکاوی، برجسته کردن شکاف‌های دانش است که باعث می‌شود افراد از موضوعاتی که درباره آن‌ها اطلاعات کافی ندارند آگاه شوند؛ به‌ویژه اگر این موضوعات باعث ناراحتی آن‌ها شود.

در حالت کلی افراد معمولا از اشتباهات خود آگاه نیستند؛ به همین علت بازخوردهای دیگران برای آن‌ها بسیار مهم و ضروری است. برای جلوگیری از مقاومت‌ها مقابل بازخورد‌های منفی، باید سعی کنید بازخوردهای خود را به صورت سازنده بیان کنید.

۳- تیم را به صورت اثربخش رهبری کنید

طبق مدل زنجیره ارزش رهبری، رفتارهای رهبران تاثیر زیادی بر رفتار و عملکرد افراد تیم دارد. به همین علت مدیران ارشدی که وظیفه رهبری سازمان را برعهده دارند، رفتارهای اثربخشی دارند. بنابراین اگر می‌خواهید حس کنجکاوی و تمایل به یادگیری را در تیم زیاد کنید، باید تمرین کنید که چه رفتارهایی داشته باشید و چگونه صحبت کنید.

برای اینکه فرهنگ یادگیری را در تیم خود ایجاد کنید، باید کارهایی را که نقش زیادی در برانگیخته کردن حس کنجکاوی خودتان داشته است به آن‌ها بگویید. هیچ‌گاه از کارکنان خود نپرسید که چرا کاری انجام نمی‌دهند. اگر می‌خواهید مطالعه بیشتری داشته باشند، ابتدا خودتان باید بیشتر مطالعه کنید و از عادت‌های مطالعه خود به آن‌ها بگویید. اگر می‌خواهید آن‌ها کارهای چالشی انجام دهند، ابتدا خودتان باید کارهای چالشی را انجام دهید.

علاوه بر مواردی که گفته شد می‌توانید برای کارمندان الهام‌بخش باشید. برای مثال مهارت‌های جدیدی را که به وظایف شما مربوط نیست یاد بگیرید. با این کار به کارمندان نشان می‌دهید که با داشتن کمی احساس کنجکاوی می‌توان بهتر بود.

۴- افرادی که کنجکاو هستند را استخدام کنید

مدیران معمولا بر توسعه و آموزش تمرکز دارند. اگر آن‌ها هنگام استخدام افرادی را انتخاب کنند که کنجکاوی بیشتری دارند، کمتر به توسعه و آموزش نیاز پیدا می‌کنند؛ زیرا تقویت پتانسیل‌های یک فرد از تغییر طبیعت آن ساده‌تر است.

اگر افراد کنجکاو را استخدام کنید نیاز نیست نگران یادگیری آن‌ها باشید؛ آن‌ها به دلیل احساس کنجکاوی که دارند تمایل بیشتری به یادگیری و افزایش مهارت‌های خود دارند. در حالت کلی اگر می‌خواهید مهارت یادگیری و حس کنجکاوی کارکنان خود را افزایش دهید به برنامه‌های رسمی توسعه و یادگیری آموزشی نیازی ندارید. تنها با تقویت رفتارهای مثبت یادگیری می‌توانید بازخوردهای سازنده‌ای به کارکنان دهید تا تلاش بیشتری برای افزایش مهارت‌های خود داشته باشند. استخدام افرادی که توانایی زیادی در یادگیری دارند، باعث ایجاد فرهنگ یادگیری در تیم و سازمان می‌شود.

همچنین بخوانید: «اعتمادسازی در تیم هنگام بحران‌ها چگونه انجام ‌می‌شود؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *