استارتاپ استدیو بازی سازی پاپاتا

بررسی مدل کسب‌وکاری استارتاپ استودیو بازی سازی پاپاتا

استارتاپ استودیو بازی سازی پاپاتا با هدف تولید سرگرمی برای همه ایرانی‌ها ایجاد شده است.

استارتاپ استودیو بازی سازی پاپاتا با هدف تولید سرگرمی برای همه ایرانی‌ها ایجاد شده است. این استارتاپ یک استودیو بازی سازی مستقل است که برای اولین بار اسفندماه ۱۳۹۲ در شهر اصفهان ارائه و آدرس اینترنتی آن papatalab.ir است.

تعداد اعضای اصلی تیم استودیو بازی سازی پاپاتا ۹ نفر است. آن‌ها استارتاپ خود را با شعار «Let’s fun» تشکیل دادند. نمونه خارجی این استارتاپ Miniclip و نمونه‌های مشابه ایرانی آن استودیو بازی سازی Medrick و استودیو Orcagames است.

مدل کسب‌وکار از نظر اش‌موریا فروش مستقیم (Direct Selling) و ترکیب با چندوجهی (در حوزه تبلیغات) است. مدل درآمدی این استارتاپ نیز رایگان با محصولات درون‌برنامه‌ای (آیتم‌های کمکی یا تجهیزات اضافه داخل بازی) و تبلیغات ویدیویی و بنری است. 

همچنین بخوانید: «بررسی مدل کسب‌وکاری استارتاپ دادسان»

هزینه‌های آن‌ها نیز برای راه‌اندازی اولیه، حقوق کارمندان، اجاره مکان و هزینه‌های جاری آن، هزینه‌های سرور، هزینه استفاده از پلتفرم‌های آنلاین توسعه بازی، تبلیغات، نگهداری و آپدیت انجام می‌شود.

دلایل شکل‌گیری استارتاپ استودیو بازی سازی پاپاتا

اعضای تیم استارتاپ استودیو بازی سازی پاپاتا برای معرفی و بیان دلایل شکل‌گیری این استارتاپ می‌گویند شهریورماه ۱۳۹۲ در اولین رویداد استارتاپ ویکند شرکت کردند؛ در آن‌جا با مفاهیم راه‌اندازی استارتاپ‌ها و قواعد کاری آن‌ها آشنا شدند و توانستند با افراد جدیدی که می‌توانند به آن‌ها کمک کنند ارتباط برقرار کنند.

این افراد به بازی سازی علاقه زیادی داشتند؛ به همین علت تصمیم گرفتند استارتاپ خود را راه‌اندازی کنند و یک تیم بازی سازی مستقل داشته باشند. جالب است بدانید که آن‌ها در ابتدا  فقط به بازی سازی علاقه داشتند و با وجود تجربه‌هایی که در حوزه تولید نرم‌افزار داشتند، تا آن زمان بازی نساخته بودند. آن‌ها از مهرماه همان سال کار خود را شروع کردند و اولین نمونه‌ها را ساختند.

سنجه‌های کلیدی این استارتاپ تعداد نصب فعال در کافه بازار، تعداد بازیکنان فعال‌ روزانه، هزینه جذب بازیکنان جدید و میزان درآمد به ازای هر بازیکن است. کانال توزیع آن‌ها نیز اپ‌استورهای داخلی و خارجی هستند که اپ‌های بازی از طریق آن‌ها در دسترس هستند.

استارتاپ استودیو بازی سازی پاپاتا

استارتاپ استودیو بازی سازی پاپاتا

 

مشکلات

قبل از استارتاپ استودیو بازی سازی پاپاتا مشکلاتی مانند کمبود بازی‌های موبایلی با سطح کیفیت قابل قبول و روان وجود داشت. این بازی‌ها از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کردند، مطابق با فرهنگ بومی کشور نبودند و امکان پرداخت ریالی نیز ‌نداشتند. 

فعالیت اصلی استارتاپ استودیو بازی سازی پاپاتا برای حل این مشکلات تولید بازی‌های ویدیویی، استخدام و پرورش نیروی انسانی مورد نیاز بازار، نگهداری و بهینه‌سازی سرورها، طراحی و بهبود مدل‌های طراحی بازی و روابط عمومی عالی است.

مشتریان استودیو بازی سازی پاپاتا

بازیکنان تفریحی بازی‌های موبایل اندرویدی در مارکت‌های کوچک داخلی و کامیونیتی‌های گیمرها از مشتریان استودیو بازی سازی پاپاتا هستند. آن‌ها برای توسعه مشتریان خود رویدادهای متنوعی در بازی‌ها برگزار می‌کنند، برای خریدهای تخفیفی فرصت‌های ویژه‌ای ایجاد می‌کنند و تورنمنت‌های رقابتی کوتاه‌مدت و بلندمدت دارند.

آن‌ها برای حفظ و نگهداری مشتریان خود ارتباط نزدیکی با آن‌ها در شبکه اجتماعی برقرار و از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند. همچنین به نظرات کاربران برای توسعه بازی‌ها اهمیت زیادی می‌دهند.

شرکای کلیدی استودیو بازی سازی پاپاتا مارکت‌های عرضه محصولات نرم‌افزاری، سرویس‌دهنگان اینترنتی، رسانه‌های خبری تخصصی، سرویس‌های تبلیغاتی و ارائه‌دهنگان خدمات هاستینگ ایرانی هستند. منابع اصلی این استارتاپ نیز فناوری بومی بازی‌های موبایل، سرمایه، دفتر و بسترهای نرم‌افزاری توسعه داده‌شده تاکنون هستند.

روش اعتبارسنجی و مزیت رقابتی

اعضای تیم در ابتدای کار ۲ بازی را شروع کردند و برای کار کردن روی آن‌ها بیش از ۱۰ ماه زمان اختصاص دادند که در نهایت نیز هر ۲ بازی شکست خورد و درآمدی نداشت. دلیل این ناکامی عدم اعتبارسنجی برای این محصولات بود. پس از این شکست افراد تصمیم گرفتند روش کار خود را عوض کنند و برای هر محصول ۲ الی ۳ MVP تولید کنند سپس آن را بسازند. محصول سوم آن‌ها بازی ماشین‌سواری آنلاین Real T بود که چالش‌های زیادی برای آن‌ها داشت.

در نمونه اول بازی تنها سه ماشین وجود داشت که تمرکز اصلی آن‌ها بر ارائه ارزش‌های کلیدی بر بازیکن بود. افراد MVP اولیه را بین دوستان نزدیک خود پخش کردند و به همه گفتند که ساعت ۹ تا ۱۰ شب برای بازی کردن به آن‌ها مراجعه کنند. خودشان نیز در همان ساعت آنلاین شدند تا حریف آنلاین وجود داشته باشد.

فیدبک‌های اولیه‌ای که دریافتند کردند بسیار خوب بود و برخی از نظرات به آن‌ها کمک کرد که محصول اصلی خود را با کیفیت بهتری بسازند. برخی افراد از آن‌ها سوال می‌کردند که آیا می‌شود برای بازی نیز MVP ساخت؟ اعضای تیم استارتاپ استودیو بازی سازی پاپاتا پس از گذشت چند سال و ارائه چند بازی موفق قاطعانه به این سوال جواب مثبت دادند.

مزیت رقابتی استارتاپ استودیو بازی سازی پاپاتا ورود به موقع آن به بازار است. علاوه بر آن توسعه زیرساخت‌های مناسب برای توسعه بازی‌های آنلاین نیز جز مزیت رقابتی این استارتاپ محسوب می‌شود.

تجربه ناب

اعضای تیم استارتاپ استودیو بازی سازی پاپاتا معتقدند قبل از انجام هر کاری باید MVP بسازید، با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید و نظرات آن‌ها را بشنوید. باید نیازهای مخاطبان خود را پیدا کنید و برای پاسخ به آن‌ها راه‌حل‌ مناسب پیدا کنید.

افراد تیم استارتاپ استودیو بازی سازی پاپاتا یاد گرفتند که هر مشکلی راه‌حل مخصوص خود را دارد. فقط باید آن‌قدر برای افراد مهم باشد که به هر قیمتی بتوانند راه‌حل آن را پیدا کنند.

همچنین بخوانید: «بررسی مدل کسب‌وکاری استارتاپ پست پین»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *