استارتاپ دادسان

بررسی‌ ‌مدل‌ ‌کسب‌وکاری‌ استارتاپ دادسان

استارتاپ دادسان به افراد کمک می‌کند تا مشکل حقوقی خود را در دادسان ثبت کنند و نظر حقوقی وکیل‌ها را به صورت رایگان دریافت کنند.

عدم تقسیم‌بندی تخصصی وکیل‌ها در ایران باعث شده است که افراد به راحتی نتوانند‌ یک وکیل تخصصی در حوزه حقوقی مورد نظر خود پیدا کنند. استارتاپ دادستان با آدرس اینترنتی dadsun.ir به این منظور طراحی شده است که این مشکل را به روش ساده‌تری حل کند. اگر افراد به تنظیم قرارداد، مشاوره یا وکالت به یک وکیل نیاز داشته باشند، می‌توانند مشکل خود را در دادسان ثبت کنند و نظر حقوقی وکیل‌ها را به صورت رایگان دریافت کنند.

همچنین بخوانید: «بررسی مدل کسب‌وکاری استارتاپ سبکتو»

وکیل‌هایی که از طرف دادسان برای حل مشکل شما معرفی می‌شوند، باتجربه و متخصص هستند. شما نیز می‌توانید وکیل‌ها را از نظر رزومه و دستمزد مقایسه کنید و بهترین انتخاب را داشته باشید. این استارتاپ با شعار «دادسان، هوشمندانه‌ترین راه انتخاب وکیل» در تیرماه ۱۳۹۶ برای اولین بار به صورت عمومی ارائه شده است.  تعداد اعضای اصلی تیم استارتاپ دادسان ۴ نفر و مدل کسب‌وکار آن از دیدگاه اش موریا، بازارچه یا پلتفرم (Marketplace) است. آن‌ها درآمد خود را از طریق کمیسیون بابت ارائه خدمات به وکیلان و فروش مستقیم پکیج‌های خدماتی به دست می‌آورند.

دلایل شکل‌گیری استارتاپ دادسان

در ابتدا ۲ نفر از اعضای تیم در استارتاپ ویکند شرکت کردند. در آن‌جا ایده یکی از آن‌ها که «متب» نام داشت رای آورد. پس از سه روز کاری، متب در استارتاپ ویکند هشتم شد. آن‌ها پس از این ماجرا با انرژی زیادی بر ایده و mvp تمرکز کردند. پس مدتی فردی دیگری که در استارتاپ دیگر ویکند بود با پیشنهاد دادسان به این تیم اضافه شد. این مسئله باعث شد تا اعضای تیم دادسان با علاقه بیشتری تلاش کنند و بر ایده خود تمرکز داشته باشند.

مشکلات

یکی از مشکلات افراد هنگامی که با یک مشکل حقوقی روبه‌رو می‌شوند این است که نمی‌توانند یک وکیل متعهد و متخصص برای پرونده خود پیدا کنند. گاهی‌اوقات نیز می‌توانند وکیل مناسبی پیدا کنند، اما از نظر مالی نمی‌توانند با او همکاری کنند. دادسان به این منظور طراحی شده است که افراد بتوانند در هر زمانی که خواستند وکیل مناسب پرونده خود را متناسب با بودجه خود پیدا کنند.

استارتاپ دادسان

استارتاپ دادسان

مشتریان استارتاپ دادسان

موسسان استارتاپ‌ها، صاحبان کسب‌وکارهای نوپا، شرکت‌های کوچک و متوسط و وکلا از مشتریان دادسان هستند. افراد در استارتاپ‌های مختلف نیز دادسان را به دیگران معرفی کردند. تا جایی که افراد خارج از سیستم نیز وبلاگ آن‌ها را دیدند. این مسئله باعث شده است که این استارتاپ کاربران زیادی خارج از اکوسیستم استارتاپی پیدا کند.

استارتاپ دادسان برای توسعه مشتریان خود بسترهایی برای معرفی به دوستان ایجاد می‌کند. علاوه بر آن بازاریابی محتوایی و حضور در رویدادهای مختلف نیز باعث شده است تا دادسان کاربران زیادی داشته باشد. این استارتاپ با ساده‌سازی هنگام ارائه خدمات و پشتیبانی قوی و آنی خود می‌تواند مشتریان خود را حفظ کند. دادسان از طریق تولید محتوای با کیفیت در شبکه‌های اجتماعی، ایجاد محتوای باکیفیت به همراه اینفوگرافیک که مورد توجه استارتاپ‌ها باشد، انتشار محتوا در شبکه‌های معتبر اکوسیستم و معرفی دهان به دهان با مشتریان خود ارتباط برقرار می‌کند. 

ارزشی که این استارتاپ برای مشتریان خود دارد این است که افراد در مدت زمان کم با هزینه ناچیز می‌توانند یک وکیل متعهد و متخصص در حوزه پرونده خود  پیدا کنند. شرکای کلیدی دادسان وکیل‌ها، شتاب‌دهنده‌ها و مراکز رشد هستند. دادسان این فرصت را فراهم کرده است که وکلا به‌وسیله آن می‌توانند به درآمد بهتری برسند و برندسازی کنند. هزینه‌های این استارتاپ هزینه راه‌اندازی اولیه، حقوق کارمندان، هزینه توسعه پلتفرم، هزینه سرور، هزینه تجهیزات، هزینه اجاره مکان هستند. 

روش اعتبارسنجی و مزیت رقابتی استارتاپ دادسان

اعضای تیم استارتاپ دادسان به دادگاه‌ها مراجعه کردند و با مشاهده افرادی که به وکیل نیاز داشتند و افرادی که از وکیل خود راضی نبودند فهمیدند که پیدا کردن وکیل مناسب برای بسیاری از افراد کار سختی است.

مزیت رقابتی استارتاپ دادسان ورود زودهنگام آن به بازار است. حضور افراد باتجربه و متخصص در تیم، زمینه‌های حقوقی، فنی و مارکتینگ و تجربه ۱۵ ساله یکی از بنیان‌گذاران این استارتاپ برای بررسی مشکلات مردم و وکلا در دادگستری، مواردی دیگری از مزیت رقابتی این استارتاپ هستند.

یکی از ویژگی‌های دادسان سریع و اقتصادی بودن آن است. شما پس از ثبت مشکل خود می‌توانید در مدت زمان کمتر از ۲۴ ساعت از نظرات حقوقی و میزان دستمزد وکلا مطلع شوید. حق‌الوکاله‌های پیشنهادی دادسان به‌صرفه است؛ زیرا به صورت رقابتی اعلام می‌شود.

توجه داشته باشید که هر وکیلی نمی‌تواند با دادسان همکاری داشته باشد زیرا هر درخواستی که ثبت می‌شود به وکیل‌های متخصص در آن حوزه ارجاع داده می‌شود. دادسان علاوه بر ارائه خدمات در سراسر کشور، به افراد یا شرکت‌هایی که در خارج از ایران هستند نیز خدمات حقوقی ارائه می‌کند و از حریم شخصی آن‌ها محافظت می‌کند. مشکلات حقوقی ثبت‌شده مانند سایت‌ها دیگر در دسترس عموم قرار نمی‌گیرد و هیچ‌کدام از اطلاعات شخصی افراد برای وکلا ارسال نمی‌شود.

سنجه‌های کلیدی استارتاپ دادسان تعداد مشتریان، تعداد افرادی که درخواست خود را ثبت می‌کنند، تعداد بازگشت مشتریان و مدت زمانی که طول می‌کشد تا یک درخواست ثبت‌شده در یک سیستم به انتخاب وکیل منجر شود هستند. جایگزین‌های آن نیز عریضه، دادراه، داتیکان و وکلایی که خودشان دفتر دارند و به صورت سنتی کار می‌کنند هستند.

تجربه‌های ناب

کار خود را حتما با mvp شروع کنید و ایده‌آل‌گرا نباشید. این مسئله باعث می‌شود هزینه و زمان زیادی را صرف کنید و به همه بخش‌های بازار دسترسی نداشته باشید. به این نکته توجه داشته باشید که حتما باید شروع کنید تا موفق شوید. سعی کنید زمان خود را برای تحقیق و آنالیز بازار از دست ندهید.

همچنین بخوانید: «بررسی مدل کسب‌وکاری استارتاپ ویرگول»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *