استارتاپ سبکتو

بررسی مدل کسب‌وکاری استارتاپ سبکتو

استارتاپ سبکتو پلتفرمی است که محصولی به نام میکروکتاب را به بازار عرضه می‌کند.

سبکتو (sabketo) پلتفرمی است که محصولی به نام میکروکتاب را به بازار عرضه می‌کند. میکروکتاب‌ها چکیده‌ای از نسخه کامل کتاب‌ها هستند که افراد می‌توانند آن‌ها را در مدت زمان ۵۰ دقیقه مطالعه کنند یا به نسخه صوتی آن گوش دهند.

استارتاپ سبکتو با آدرس اینترنتی sabketo.com در تیرماه ۱۳۹۶ برای اولین بار در شهر تهران ارائه شد. تعداد اعضای اصلی تیم سبکتو ۳ نفر هستند که کار خود را با شعار موفقیت به زبان ساده شروع کردند. 

 blinkist نمونه مشابه خارجی سبکتو است؛ تنها با این تفاوت که blinkist خلاصه ۱۲ دقیقه‌ای از کتاب ارائه می‌کند اما سبکتو خلاصه ۵۰ دقیقه‌ای را به مشتریان خود ارائه می‌کند. مدل کسب‌وکار این استارتاپ از دیدگاه اش‌موریا، فروش مستقیم (Direct selling) است. درآمد آن نیز از طریق فروش مستقیم میکروکتاب‌های صوتی و نوشتاری، میکرومقاله‌ها و پادکست‌های روزانه است. سبکتو برای اشتراک ماهانه ۱۵ هزار تومان و اشتراک سالانه ۹۹ هزار تومان از کاربران دریافت می‌کند. هزینه‌های آن نیز توسعه پلتفرم، حقوق کارمندان، تولید هر میکرو‌کتاب صوتی، تولید هر میکرو‌کتاب نوشتاری، سرور، تبلیغات و بازاریابی است.

همچنین بخوانید: «بررسی مدل کسب‌وکاری استارتاپ ویرگول»

دلایل شکل‌گیری استارتاپ سبکتو

اعضای تیم استارتاپ سبکتو معتقدند که سبک زندگی به همراه ایده یا کسب‌وکار می‌تواند باعث موفقیت افراد شود. اما اگر همه افراد می‌دانند مطالعه باعث موفقیت آن‌ها در طول زندگی می‌شود، چرا میانگین مطالعه افراد در کشور بسیار کم است؟ این مسئله باعث شد آن‌ها فکر کنند که تغییر کتاب‌ها می‌توانند مردم را به مطالعه تشویق کند. 

امروزه سطح اطلاعات مردم افزایش پیدا کرده است از طرفی عادت به مطالعه نیز به مرور زمان  از بین رفته است. امروزه افراد به دنبال مطالبی هستند که در مدت زمان کوتاه اطلاعات زیادی به آن‌ها دهد. میکروکتاب‌های سبکتو نیز این ویژگی‌ها را دارند و می‌توانند فرهنگ جدیدی برای کتاب‌خوانی باشند.

استارتاپ سبکتو

استارتاپ سبکتو

مشکلات استارتاپ سبکتو

امروزه مردم به دلیل مشکلات روزانه خود و نداشتن زمان کافی به مطالعه کتاب نمی‌پردازند. در صورتی که کتاب بهترین وسیله برای افزایش مهارت‌ها، دانش فردی و موفقیت است. با وجود اینکه امروزه سبک مطالعه تغییر کرده است و سطح آگاهی مردم نیز بالاتر رفته است، کتاب‌ها همچنان با اضافه‌نویسی و به صورت سنتی منتشر می‌شوند و برای مردم مفید نیستند.

هدف اصلی سبکتو با میکروکتاب‌هایی که دارد این است که مطالعه را برای افراد به یک عادت روزانه تبدیل کند. در حقیقت سبکتو تجربه‌ای متفاوت و متناسب با سبک مطالعه امروزی را به افراد ارائه می‌کند. برای این کار نیروی انسانی (فریلنسرها و توانیاب‌ها)، پلتفرم نرم‌افزاری، محتوای تولید‌شده که معمولا به‌وسیله خود اعضای گروه انجام می‌شود و سرمایه، منابع اصلی سبکتو هستند.

مشتریان استارتاپ سبکتو

افرادی که مشغله زیادی دارند و فرصت کافی برای مطالعه پیدا نمی‌کنند و افرادی که به مطالعه علاقه دارند اما به دلیل تغییر در عادت‌های مطالعه خود یا کمبود زمان نمی‌توانند مطالعه کنند، از مشتریان سبکتو هستند.

سبکتو برای توسعه مشتریان خود باندل‌های فروش و تخفیف‌های خرید را ایجاد می‌کند. علاوه بر آن با ارائه کوپن‌های تخفیف و هدف‌گیری انواع پلتفرم‌های عرضه کتاب مانند طاقچه، کتابراه و فراکتاب به توسعه مشتریان خود می‌پردازد.

استارتاپ سبکتو برای حفظ مشتریان خود میکروکتاب‌هایی مطابق با نیازهای مشتریان منتشر می‌کند و به صورت روزانه میکرومقاله‌ها و پادکست‌هایی برای بهبود سبک زندگی و موفقیت منتشر می‌کند.

سبکتو برای برقراری ارتباط با مشتریان میزگردهای مجازی برگزار می‌کند و برای انتشار کتاب‌ها با پلتفرم‌های ایرانی مانند طاقچه و کتابراه همکاری می‌کند. انتشار میکروکتاب‌ها مطابق با نیازهای افراد، باعث می‌شود آن‌ها به راحتی بتوانند با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند. 

روش اعتبارسنجی و مزیت رقابتی

در سبکتو اولین میکرو‌کتاب به صورت رایگان روی سایت قرار گرفت. افراد برای استفاده از آن باید تنها ایمیل خود را وارد می‌کردند. اعضای تیم یک هفته بعد از کاربران نظرسنجی کردند و نسخه صوتی همان کتاب را برای خرید پیشنهاد دادند. جالب است بدانید بیش از ۳۰ درصد افراد نسخه صوتی کتاب را خریدند. امروزه میکروکتاب‌های سبکتو یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در پلتفرم‌های مختلف فروش کتاب (طاقچه، کتابراه و فراکتاب) است. 

مزیت رقابتی سبکتو بی‌نیاز کردن افراد از مطالعه کتاب اصلی است. از طرفی سبکتو اولین مجموعه‌ای است که وارد بازار ارائه خلاصه کتاب شده است که این مسئله می‌تواند در آینده مزیت رقابتی آن در بازار باشد.

سنجه‌های کلیدی استارتاپ سبکتو تعداد میکروکتاب‌های نوشتاری خریداری‌شده، تعداد میکروکتاب‌های صوتی خریداری‌شده، میزان دانلود اپلیکیشن، میزان خریدهای مجدد، تعداد میکروکتاب‌های تولید‌شده، میزان دقیقه محتوای صوتی تولید‌شده هستند.

ارزش‌های پیشنهادی سبکتو صرفه‌جویی در زمان مطالعه، افزایش بهره‌وری مطالعه (دسترسی به مطالب مهم و چکیده آموزه‌ها)، صرفه‌جویی در هزینه‌ها و ارتقای دانش و کسب آگاهی با استفاده از روش‌های نوین است. در حال حاضر کتاب‌های صوتی موجود در پلتفرم نوار، طاقچه، کتابراه، فراکتاب و سایت 12ceo.ir از رقیبان سبکتو در بازار هستند.

تجربه ناب

اعضای تیم استارتاپ سبکتو هیچ‌گاه ناامید نشدند. آن‌ها معتقدند اگر افراد ایده‌های خود را باور داشته باشند و میزان ارزشمندی آن را بسنجند می‌توانند کار خود را شروع کنند. مطالعه میکروکتاب‌ها یک فرهنگ جدید است. اعضای تیم سبکتو باور دارند این فرهنگ به زودی برای مردم به یک عادت تبدیل می‌شود و کتاب را وارد زندگی مردم می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *