استارتاپ پست پین

بررسی مدل کسب‌وکاری استارتاپ پست پین

استارتاپ پست پین (PostPin) موتور جست‌وجو شبکه‌های اجتماعی است که علاوه بر جست‌وجو، دارای برخی ویژگی‌‌های شبکه‌های اجتماعی نیز هست.

استارتاپ پست پین (PostPin) موتور جست‌وجو شبکه‌های اجتماعی است که علاوه بر جست‌وجو، دارای برخی ویژگی‌‌های شبکه‌های اجتماعی مانند کامنت، لایک و اشتراک‌گذاری نیز هست. تاریخ اولین ارائه عمومی استارتاپ پست پین شهریور ماه ۱۳۹۶ در شهر اصفهان است. تعداد اعضای اصلی تیم ۳ نفر است که این استارتاپ را با شعار اصلی «جست‌وجو در محتوای همه شبکه‌های اجتماعی در سریع‌ترین حالت ممکن با بهترین نتیجه» تشکیل دادند. نمونه مشابه خارجی این استارتاپ social-searcher.com، مدل کسب‌وکار از دیدگاه اش موریا پلتفرم چندوجهی (Mul‌tisided) و مدل درآمدی آن فروش مستقیم-تبلیغات است.

همچنین بخوانید: «چه دیدگاه‌هایی در سیستم سازی کسب و کار ضروری هستند؟»

دلایل شکل‌گیری استارتاپ پست پین

داستان شکل‌گیری استارتاپ پست بین از زبان اعضای تیم آن به این صورت است: «یکی از روزها در شرکت نشسته بودیم و ایده‌ها و مدت زمان لازم برای راه‌اندازی  و پتانسیل‌هایی را که برای شروع آن کار وجود دارد بررسی می‌کردیم. ناگهان کار کردن روی شبکه‌های اجتماعی به ذهن ما رسید. با استفاده از تجربه‌های خود به این نتیجه رسیدیم که شبکه‌های اجتماعی با همه ویژگی‌های مثبتی که دارند و بسیاری از کارهای ما را راحت‌تر کردند، کم و کاستی‌هایی دارند که به دنبال آن نیازهای جدیدی به وجود آمده است.»

برای مثال بسیاری از افراد از پیام‌رسان تلگرام استفاده می‌کنند، اما نمی‌توانند همه کانال‌ها را داشته باشند. در تلگرام کانال‌های خوبی که محتوای آموزشی مفیدی دارند زیاد هستند اما اگر فرد بخواهد به آن‌ها دسترسی پیدا کند باید مدت زمان زیادی را برای پیدا کردن آن مطلب صرف کند. این مسئله باعث شد که اعضای تیم پست پین به این نتیجه برسند که وجود یک موتور جست‌وجو که قابلیت‌های متفاوتی دارد، می‌تواند علاوه بر حل این مشکل، مشکلات دیگر کاربران را نیز حل کند.

مشکلات

این مسئله برای بسیاری از افراد پیش آمده است که در شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام به دنبال یک مطلب خاص بودند اما نمی‌توانستند چیزهایی را که در نظر داشتند پیدا کنند. این مشکل به این دلیل رخ می‌داد که آن‌ها نمی‌دانستند مطلب مورد نظر خود را کجا دیدند، در گوشی‌همراه خود نیز آن مطلب را در محل مشخصی ذخیره نکرده بودند تا بتوانند آن را به راحتی پیدا کنند. این مشکل تا حدی بود که افراد آشنا با تکنولوژی و IT نیز نمی‌توانستند مطلب مورد نظر خود را به صورت کامل و دقیق در شبکه‌های اجتماعی پیدا کنند.

استارتاپ پست پین

استارتاپ پست پین

مشتریان استارتاپ پست پین

همه کاربران شبکه‌های اجتماعی، به‌ویژه تلگرام، مدیران کانال‌ها و صاحبان کسب‌وکارهای مختلف برای تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی، از مشتریان پست پین هستند. پست پین برای توسعه مشتریان خود در نمایشگاه‌ها شرکت می‌کند؛ برخی ویژگی‌های خاص را که در شبکه‌های اجتماعی وجود ندارد به آن اضافه می‌کند و نتایج جست‌وجوهای خود را بهبود می‌دهد. آن‌ها برای نگهداری مشتریان خود سعی می‌کنند ایده‌های جذاب و جالبی روی موتور جست‌وجو داشته باشند تا کاربران خود را حفظ کنند.

روش‌های درآمدی استارتاپ پست پین از مدیر کانال‌ها و کاربران است. دریافت هزینه‌ها از صاحبان کانال‌ها برای ثبت در موتور جست‌وجو پین، تبلیغات روی نتایج موتور جست‌وجوها برای کسب‌وکارها و انجام تبلیغات هوشمند برای آن‌ها است. هزینه‌ها برای کاربرانی که می‌خواهند در پست پین جست‌وجو کنند یا از امکانات دیگر آن استفاده کنند رایگان است.

روش اعتبار‌سنجی و مزیت رقابتی

اعضای تیم استارتاپ پست پین می‌گویند زمانی که این ایده به ذهنشان رسید بسیار هیجان‌زده بودند اما می‌دانستند که این هیجان ممکن است به دلیل غرور یا تعصب بر ایده خود باشد. این مسئله باعث شد تا ایده خود را به نزدیکان خود بگویند و با موافقت آن‌ها minimum viable product یا mpv محصول را بسازند. سپس آن را به دست تعداد زیادی از دوستان و آشنایان برسانند. دریافت بازخوردهای مثبت باعث شد محصول خود را کامل‌تر کنند.

اعضای تیم تصمیم گرفتند در اتوکام (نمایشگاه کامپیوتر و اتوماسیون اداری اصفهان) شرکت کنند و با عموم مردم صحبت داشته باشند. آن‌ها زمانی که ایده‌های خود را به دیگران می‌گفتند بازخورد مثبتی دریافت می‌کردند. این مسئله باعث شد آن‌ها تمرکز بیشتری بر کارهای خود داشته باشند.

پست پین زودتر از رقیبان خود وارد بازار شد. این مزیت در کسب‌وکارهایی مانند پست پین اهمیت زیادی دارد و شرایط ورود رقیبان به بازار را سخت‌تر می‌کند. پست پین از الگوریتم‌های خاص برای جست‌وجو و از الگوریتم‌های خاص برای پایش مطالب شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کند، به صورتی که تبلیغات شبکه‌های اجتماعی دیگر در پست پین وجود نداشته باشد. این استارتاپ از نیروی انسانی قوی و حرفه‌ای در زمینه توسعه محصول استفاده می‌کند و اولین موتور جست‌وجو فارسی شبکه‌های اجتماعی با رویکرد جدید است.

تجربه ناب

تجربه ناب استارتاپ پست پین، امید و انگیزه افراد تیم آن است. راه‌اندازی یک استارتاپ مشکلات زیادی دارد. گاهی ممکن است با شنیدن یک خبر خوب احساس شادی و غرور داشته باشید. گاهی هم به هر دلیلی مانند درست پیش نرفتن کار، جداشدن اعضای تیم، ناامیدی از آینده، عدم توانایی برای ادامه دادن، اشتباه رفتن مسیر، از دست دادن فرصت مناسب به دلیل تجربه کم و… از تلاش کردن دست بکشید.

همه استارتاپ‌ها باید بدانند که در لحظات خوب مغرور نشوند و در لحظات سخت نیز با قدرت به مسیر خود ادامه دهند. ترس از شکست مسیر رسیدن به موفقیت را دشوار می‌کند. اگر شکستی وجود نداشته باشد، پیروزی شیرین نخواهد بود.

همچنین بخوانید: «بررسی مدل کسب‌وکاری استارتاپ ویرگول»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *