استارتاپ پول تیکت

بررسی مدل کسب‌وکاری استارتاپ پول تیکت

استارتاپ پول تیکت سامانه رسمی و اختصاصی برای فروش بلیط‌های پارک آبی و استخرهای ایران است.

استارتاپ پول تیکت (PoolTicket) با آدرس Poolticket.org سامانه رسمی و اختصاصی برای فروش بلیط‌های پارک آبی و استخرهای ایران است و به کاربران این امکان را می‌دهد که بلیط مجموعه‌های آبی را با تخفیف ویژه خرید کنند یا برای خود رزرو کنند. تاریخ اولین ارائه عمومی این استارتاپ آبان ۹۴ و در شهر مشهد است. اعضای این تیم ۱۴ نفر هستند و با شعار «آنلاین شیرجه بزن!» کار خود را شروع کردند. نمونه مشابه خارجی این استارتاپ Poolticket.com است. مدل کسب‌وکار از دیدگاه اش‌موریا، چند‌وجهی (Mul‌tisided) و مدل درآمد آن رایگان-عضویت است.

همچنین بخوانید: «مدیران چگونه می‌توانند استعدادهای مختلف را جذب کنند؟»

 دلایل شکل‌گیری استارتاپ پول تیکت

اعضای تیم پول تیکت دلایل شکل‌گیری این استارتاپ را به این صورت بیان کردند و گفتند: «به یک مجموعه آبی مراجعه کردیم و در آن‌جا با برخی مشکلات روبه‌رو شدیم. پس از آن به مدیران آن مجموعه پیشنهاد طراحی سایت دادیم اما آن‌ها به این کار توجهی نداشتند. پس از ۲ ماه متوجه شدیم که صحبت کردن با آن‌ها نتیجه‌ای نخواهد داشت، به همین علت از طراحی سایت برای آن‌ها منصرف شدیم و تصمیم گرفتیم یک پلتفرم برای حل مشکلات طراحی کنیم.»

آن‌ها  دلایل مشکلات را بررسی کردند. از آن‌جایی که بزرگترین پارک آبی کشور نیز در شهر مشهد وجود دارد، بهترین فرصت را در اختیار داشتند که ایده خود را عملی کنند و یک پلتفرم برای حل این مشکلات طراحی کنند و بتوانند خدمات بیشتری به مشتریان و مجموعه‌های آبی ارائه کنند.

مشکلات

قبل از اینکه پول تیکت به بازار عرضه شود مشتریان مجبور بودند برای دریافت اطلاعات از مجموعه‌ها با آن‌ها تماس بگیرند که تلفن‌ها نیز مشغول بود یا کسی به آن‌ها پاسخ نمی‌داد. حتی برخی مجموعه‌هایی که تلفن گویا هم داشتند قابل اعتماد نبودند. این مسئله باعث می‌‌شد تا افراد برای دریافت اطلاعات از سانس‌ها، قیمت‌ها، کیفیت و انواع خدمات به مجموعه‌های آبی مراجعه کنند. در این حالت حتی ممکن بود پس مراجعه به مجموعه، ظرفیت پر یا تعطیل باشد. اگر تعطیلات خاصی نیز پیش‌رو قرار می‌گرفت این شرایط را سخت‌تر نیز می‌کرد. راه‌حل پول تیکت برای حل این مشکلات، ارائه سایت و اپلیکیشن برای اطلاع‌رسانی و ارائه خدمات مجموعه‌های آبی با قیمت مناسب به همراه پشتیبانی قوی است.

استارتاپ پول تیکت

استارتاپ پول تیکت

مشتریان پول تیکت

پول تیکت ۲ گروه اصلی را مورد هدف قرار داده است. گروه اول افرادی هستند که به تفریحات و ورزش‌های آبی علاقه دارند؛ به آب‌درمانی نیاز دارند و مدیران و مالکان مجموعه‌های آبی هستند. گروه دوم نیز ماساژورها و مربیان شنا هستند.

این استارتاپ برای جذب بیشتر مشتریان پول کاربران را در صورت عدم مراجعه به مجموعه به آن‌ها بازمی‌گردانند و از خدمات خود پشتیبانی می‌کنند. ارزش پیشنهادی این استارتاپ تسهیل فرآیند برنامه‌ریزی و رزرو بلیط مجموعه‌های آبی برای افرادی که به شنا علاقه دارند و افزایش درآمد برای ارائه‌دهنگان خدمات تفریحی و گردشگری است. 

روش‌های درآمدی استارتاپ پول تیکت از طریق دریافت کمیسیون از فروش بلیط، ارائه خدمات ماساژ و آموزش شنا، تبلیغات، مشاور ساخت و مدیریت استخر و پارک آبی، تاسیسات مجموعه آبی، فروشگاه لوازم شنا است. ساختار هزینه‌های این استارتاپ نیز حقوق کارمندان اداری و نیروهای فنی، هزینه تبلیغات و بازاریابی، هزینه اجاره سرور، هزینه توسعه پلتفرم، هزینه تولید محتوا، اجاره مکان و… است.

روش اعتبارسنجی و مزیت رقابتی

اعضای تیم پول تیکت برای این کار به چند استخر و پارک آبی مراجعه کردند از آن‌ها پرسیدند چه مشکلات و دغدغه‌هایی دارند. سپس از افرادی که علاقه زیادی به شنا داشتند چندین سوال پرسیدند. در نهایت به چند کیوسک راهنمای زائر در شهر مشهد مراجعه کردند. سوالی که بیشتر زائران و مسافران داشتند این بود که مشهد چه مجموعه‌هایی دارد و زمان سانس‌ها و قیمت‌های آن چقدر است. آن‌ها پس از مصاحبه‌های مختلف و بررسی‌های میدانی متوجه شدند این مشکل برای تعداد زیادی از افراد وجود دارد.

مزیت رقابتی که استارتاپ پول تیکت دارد ورود زودهنگام به بازار، تخصصی بودن و گستردگی جغرافیایی آن است. آن‌ها برای توسعه مشتریان خود با شرکت‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف قرارداد می‌بندند؛ شرکای تجاری خود را توسعه می‌دهند و جشنواره‌های متعددی برگزار می‌کنند. همچنین برای نگهداری مشتریان خود نیز به همه نیازهای آن‌ها پاسخ می‌دهند و درخواست‌های آن‌ها را برطرف می‌کنند؛ پشتیبانی قوی دارند و برای برخی خدمات مجموعه‌ها به مشتریان گارانتی می‌دهند.

جایگزین‌های موجود این استارتاپ تخفیفان، نت برگ، سایت استخرها و پارک‌های آبی و تخفیف‌های گروهی، شیراز تخفیف، تخفیف بازان، آی‌کوپن است.

تجربه‌های ناب

تجربه‌های ناب استارتاپ پول تیکت این است که افراد تیم آن بسیار مطالعه کردند و از تجربه‌های افراد متخصص به بهترین حالت استفاده کردند. آن‌ها هیچ‌گاه از شکست‌های خود ناامید نشدند و به صورت تخصصی بر یک استارتاپ تمرکز کردند. به عبارت ساده‌تر یعنی به صورت همزمان بر بیشتر از یک ایده تمرکز نکردند.

افراد تیم استارتاپ پول تیکت به پول و قول دیگران دلبسته نشدند‌ و در انتخاب هم‌تیمی‌های خود بسیار دقت کردند. آن‌ها با دوری از کمال‌گرایی و تمرکز بر محصول تلاش کردند تا فرآیندها را تا حد امکان به فرآیندهای قابل اندازه‌گیری تبدیل کنند. اهمیت دادن به سئو و اصول دیجیتال مارکتینگ و دلبسته نشدن به کسب درآمد از راه کسب تبلیغات در مراحل ابتدایی کار، از عواملی دیگری است که باعث موفقیت استارتاپ پول تیکت شده است.

همچنین بخوانید: «بررسی مدل کسب‌وکاری استارتاپ ویرگول»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *