ملاقات کاری

در ملاقات کاری چگونه ارتباط برقرار کنیم؟

داشتن مهارت برقراری ارتباط در یک ملاقات کاری، نقش زیادی در موفقیت شما دارد.

برقراری ارتباط یکی از حیاتی‌ترین مهارت‌های افراد در زندگی است. همه افراد برای بقای زندگی خود نیاز دارند که با دیگران ارتباط برقرار کنند. مهارت برقراری ارتباط در ملاقات‌های کاری اهمیت بیشتری پیدا می‌کند؛ زیرا در ملاقات کاری مدت زمان محدودی وقت دارید تا دانش، مهارت و ایده‌های خود را به فرد مقابل نشان دهید و به یک موفقیت در زندگی کاری خود برسید. 

برخی از ملاقات‌های کاری می‌توانند به طور کلی زندگی شما را دگرگون کنند. در ادامه نکات مهمی را بررسی می‌کنیم که دانستن آن‌ها به شما کمک می‌کند تا در ملاقات‌های کاری، به‌سادگی با افراد ارتباط برقرار کنید و به اهداف خود برسید. 

۱- در اولین ملاقات کاری به فکر فروش محصولات خود نباشید

در برخورد اول به ویژگی‌های هر فرد توجه کنید و سعی کنید ارتباط درست و محکمی با او برقرار کنید. در اولین ملاقات کاری خود با افراد مختلف بهتر است که با آن‌ها آشنا شوید و از مزایا و نقاط قوت آن‌ها آگاه شوید؛ نه اینکه به فکر فروش محصولات خود باشید. در مرحله بعد از آشنایی، اگر هر کدام از افراد در گروه مخاطبان هدف شما بودند می‌توانید محصول و خدمات خود را به آن‌ها معرفی کنید. 

۲- برقراری ارتباط را خودتان شروع کنید

سعی کنید در جمع‌های مختلف کاری مانند همایش‌ها، نمایشگاه‌ها و… با دیگران ارتباط برقرار کنید و آغازگر یک رابطه کاری بلند‌مدت باشید. قطعا هر چه قدر با افراد بیشتری در ارتباط باشید، می‌توانید به موفقیت‌‌های بیشتری برسید و کارهای خود را بهتر پیش ببرید. 

حتی اگر فرد درون‌گرایی هستید، با چند بار تمرین و مشخص کردن موضوعی که می‌خواهید درباره آن صحبت کنید یا سوالاتی که از دیگران دارید، می‌توانید احساسات خود را مدیریت کنید و با کنار گذاشتن خجالت خود، به راحتی با افراد ارتباط برقرار کنید. به طور کلی بهتر است قبل از برقراری ارتباط با هر فرد، هدف خود را از صحبت کردن با او مشخص کنید. 

۳- درباره افراد تحقیق کنید

قبل از اینکه برای کار به ملاقات فردی بروید، باید کمی درباره او تحقیق کنید تا آمادگی صحبت کردن با او را داشته باشید. جایگاه فرد در سازمانی که در آن فعالیت می‌کند، موفقیت‌ها، مهارت‌ها و تحصیلات او و… از جمله اطلاعاتی هستند که آگاهی از آن‌ها کمک زیادی به شما می‌کند. برای مثال اگر برای همکاری با سازمانی، با یکی از اعضای آن قرار ملاقات کاری دارید، بهتر است اختیارات او در سازمان را بدانید تا او نتواند وعده الکی به شما بدهد و وقت شما را تلف کند. 

در جمع‌های بزرگ مانند همایش‌ها نیز باید درباره شرکت‌کنندگان تحقیق کنید و بدانید افراد از چه سازمان‌ها و صنایعی در آنجا حضور دارند تا بتوانید برای برقراری ارتباط با آن‌ها برنامه‌ریزی کنید. در این مدل برنامه‌ها می‌توانید فرصت موفقیت خود را به میزان زیادی افزایش دهید و دایره ارتباطات خود را گسترش دهید.

ملاقات کاری

ملاقات کاری

۴- داستان خود را بگویید

در اولین ملاقات کاری برای اینکه خود را معرفی کنید، بهتر است روایتی از زندگی شخصی یا حرفه‌ای خودتان نقل کنید تا جنبه‌های مختلف شخصیتتان را نشان دهد. داستان خود را به‌گونه‌ای تعریف کنید که مخاطب متوجه شود چگونه به موفقیت‌های خود رسیده‌اید. داستان شما باید به‌گونه‌ای باشد که مخاطب تصویری از عقاید و شخصیت شما پیدا کند. 

وقتی حرف‌های خود را در قالب داستان بیان می‌کنید، برای مخاطب جذاب‌تر است و صمیمیت بیشتری ایجاد می‌کند. همچنین این کار باعث می‌شود که مخاطب نیز با شما احساس راحتی کند و داستان خود را بگوید.

۵- به زبان بدن خود دقت کنید

زبان بدن تاثیری زیادی بر احساس دیگران نسبت به شما و برداشت آن‌ها از شما دارد. تاثیر این موضوع در اولین ملاقات کاری با یک فرد، بیشتر می‌شود و تصویری از شخصیت شما را در ذهن او شکل می‌دهد. مدل ایستادن یا نشستن شما، حالت دست‌هایتان، حالت چهره، لحن بیان و… نشان می‌دهد که شخصیت شما چگونه است و چه احساسی دارید. برای مثال اگر صدایتان بلرزد یا دست‌هایتان عرق کند، نشان می‌دهد که شما استرس دارید. 

همچنین باید با مخاطب خود ارتباط چشمی برقرار کنید تا او متوجه شود که به صحبت‌هایش علاقه‌مند هستید. البته نباید در طول مکالمه همیشه به چشم‌های او نگاه کنید و او را معذب کنید. ارتباط چشمی و زبان بدن شما به‌اندازه حرف‌هایی که می‌زنید اهمیت دارند. 

۶- متکلم وحده نباشید

در اولین ملاقات کاری باید از تجارب خود صحبت کنید و حتی می‌توانید خودتان سر صحبت را باز کنید؛ اما نباید در طول مکالمه متکلم وحده باشید و فرصتی برای حرف زدن به طرف مقابل ندهید. اگر همیشه خودتان صحبت کنید، این‌طور به نظر می‌رسد که شما خود را عقل کل می‌دانید و فکر می‌کنید که صرفا دانش و تجارب شما به دیگران کمک می‌کند. 

شما باید به طرف مقابل فرصت حرف زدن بدهید؛ داستان و ایده‌های او را بشنوید و از میان آن‌ها به دنبال یادگیری نکات جدید باشید. با این کار می‌توانید خود را در معرض یادگیری قرار دهید و موانع ارتباطی را از بین ببرید. 

۷- ارتباط خود را با افراد حفظ کنید

بعد از اینکه در یک ملاقات کاری با فردی آشنا شدید، بهتر است که بعد از این جلسه نیز ارتباط خود را با او حفظ کنید. ممکن است در همان جلسه اول به نتیجه برسید و حتی قراردادی را امضا کنید و با خود فکر کنید که دیگر نیازی نیست با او در ارتباط باشید؛ اما این فکر اشتباه است. 

بهتراست ارتباط خود را با افراد حفظ کنید تا در آینده و در موقعیت‌های دیگر بتوانید از این ارتباط استفاده کنید. با این کار در ذهن دیگران نیز بیشتر باقی می‌مانید و حتی ممکن است زمانی آن‌ها به شما پیشنهادهای کاری خیلی خوبی بدهند. این ارتباط را می‌توانید از طریق شبکه‌های اجتماعی حفظ کنید؛ برای مثال لینکدین یک شبکه اجتماعی بر پایه روابط تجاری است.

۸- تصویر خوبی از خود در ذهن دیگران بسازید

سعی کنید با روی خوش با دیگران ارتباط برقرار کنید و تصویر خوبی از خودتان در ذهن آن‌ها ایجاد کنید. برای پایان دادن به گفت‌وگو از جملات زیبا استفاده کنید. اگر چیزی از طرف مقابل متوجه شدید، در پایان ملاقات کاری به آن‌ها اشاره کنید تا رابطه خود را محکم کنید. حتما از طرف مقابل خود، تشکر و قدردانی کنید. اطلاعات تماس خود را به او بدهید و یک بهانه ایجاد کنید تا او حتما با شما تماس بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *