برند بوک

هر آنچه که باید درباره برند بوک بدانید

برند بوک به شما کمک می‌کند که عناصر بصری یکپارچه‌ای داشته باشید. 

برند بوک یا دفترچه برند به مجموعه قواعدی گفته می‌شود که اهداف و مولفه‌های اصلی برند را توضیح می‌دهد و باعث یکپارچگی عناصر بصری برند می‌شود. در واقع برند بوک به این سوال پاسخ می‌دهد که برند شما چه کارهایی را با چه روش‌هایی انجام می‌دهد. هر برندی به یک برند بوک نیاز دارد تا بتواند جایگاه خود را ارتقا دهد و هماهنگی کارمندان خود را حفظ کند. در این مطلب با برند بوک آشنا می‌شویم و نکات مهم درباره آن را بررسی می‌کنیم.

چرا برند بوک مهم است؟

عناصر بصری هر برندی باید یکپارچه باشند تا تاثیر بهتری روی مخاطب ایجاد کنند. برای مثال اگر وب‌سایت شما به شکل خاصی طراحی شده باشد؛ اما پوسترها و تبلیغات شما با آن متفاوت باشند، برند شما به خوبی در ذهن مخاطبان باقی نمی‌ماند. 

هویت بصری تمام محصولات، خدمات و فعالیت‌های برند شما باید یکپارچه باشند و پیام یکسانی را به مخاطبان منتقل کنند. به همین دلیل برند بوک باید به‌عنوان یک راهنما در اختیار کارمندان سازمان قرار بگیرد تا همه آن‌ها براساس این راهنما کارهای خود را انجام دهند. 

برای مثال فردی که چندین سال در یک شرکت طراح بوده است و تمام عناصر بصری مانند کارت ویزیت، لوگو و… را طراحی کرده است، به خوبی با برند شرکت و مشخصات آن آشنا است و قواعد مشخصی را برای طراحی‌های خود دارد. 

حال اگر شرکت طراح جدیدی را استخدام کند، این فرد ابتدا باید با قواعد طراحی‌های گذشته آشنا شود تا بتواند کار خود را شروع کند و یکپارچگی عناصر حفظ شوند. برای آشنا شدن با قواعد باید تمام طراحی‌های گذشته را بررسی کند که هم زمان زیادی از او می‌گیرد و هم احتمال خطای او بسیار زیاد است. اگر سازمان یک برند بوک داشته باشد، طراح جدید با دیدن آن، در مدت زمان بسیار کوتاهی قواعد را درک می‌کند. 

شاید با خود فکر کنید که خلق برند بوک، زمان زیادی از شما می‌گیرد؛ اما باور کنید که در آینده از اتلاف وقت کارمندان جلوگیری می‌کند. 

برند بوک

برند بوک

چه چیزی در برند بوک نوشته می‌شود؟

برند بوک برای هر برند حجم متفاوتی دارد که به پیچیدگی کسب‌وکار، تعداد عناصر بصری و… بستگی دارد. لازم نیست که برند بوک شما خیلی زیاد باشد؛ اما باید تمام اطلاعات درباره ظاهر بصری برند را به دیگران منتقل کند. عناصر مهمی که باید در برند بوک نوشته شوند عبارت‌‌اند از:

۱- معرفی برند

در این بخش شما باید تاریخچه داستان برند خود را توضیح دهید و از اهداف برند حرف بزنید. همچنین در این بخش باید شخصیت برند خود را نیز معرفی کنید. برای مشخص کردن شخصیت برند خود، باید آن را مانند یک انسان تصور کنید و رفتار، گفتار و صفات او را توضیح دهید. کارکنان شما با مطالعه این بخش متوجه می‌شوند که برند شما از ابتدای تولد خود چه مسیری را طی کرده و چه تغییراتی داشته؛ اکنون در چه جایگاهی است و قصد دارد در آینده به چه اهدافی برسد. 

۲- راهنمای لوگو و شعار تبلیغاتی 

لوگو برای هر برند یکی از مهم‌ترین اجزای هویت بصری است و حکم امضا را برای شرکت دارد؛ به همین دلیل مهم است که ویژگی‌های لوگو در همه جا یکسان باشد. برخی از شرکت‌ها چندین لوگو دارند که در جاهای مختلف از آن‌ها استفاده می‌کنند. در برند بوک باید اندازه، رنگ و دیگر جزئیات لوگو را مشخص کنید. 

هر برندی یک شعار ثابت دارد که در این بخش از برند بوک باید ذکر شود. این شعار باید در تمام تبلیغات و فعالیت‌های بازاریابی شرکت وجود داشته باشد تا در ذهن مخاطبان ثبت شود. به همین دلیل همه کارمندان باید از این شعار آگاه باشند و حتی در طراحی اجزای بصری از آن استفاده کنند. 

۳- رنگ برند

هر برندی یک رنگ یا چند رنگ مشخص دارد که مخاطبان آن را با این رنگ‌ها می‌شناسند؛ برای مثال فیس‌بوک رنگ آبی را در ذهن افراد تداعی می‌کند. این رنگ‌ها اهمیت زیادی برای حفظ هویت بصری برند دارند و باید در برند بوک ذکر شوند. 

۴- فونت اختصاصی برند

هر برندی باید یک فونت اختصاصی برای خود داشته باشد و محتوای خود را در همه کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی با این فونت منتشر کند. حتی در تبلیغات، پوسترها و… نیز باید از این فونت استفاده کند. در برند بوک باید این فونت و توضیحات دقیق استفاده از آن‌ها در زمینه‌های مختلف ذکر شوند تا کارمندان در همه بخش‌ها از آن استفاده کنند. 

۵- تولید محتوا

محتوا برای هر کسب‌وکاری بسیار مهم است و قطعا در هر شرکتی افرادی وجود دارند که محتوای متنی، تصویری، صوتی و ویدیویی برای سازمان تولید می‌کنند تا پیام برند را به مخاطبان برسانند و آن‌ها را جذب کنند. همه این محتواها باید یکپارچه باشند؛ به همین دلیل باید معیارها و ویژگی‌های مهم محتوا را در برند بوک ذکر کنید تا افرادی که وظیفه تولید محتوا دارند با استفاده از آن بتوانند محتوای خوبی را برای برند تولید کنند. در این صورت، تولیدکنندگان محتوا سبک نوشتاری یک‌دستی دارند و از کلمات، قواعد و ساختارهای زبانی مشترکی استفاده می‌کنند. 

۶- روابط عمومی

روابط عمومی برای هر برندی بسیار مهم است و به آن کمک می‌کند تا رابطه مثبت و سازنده‌ای با عموم جامعه داشته باشد. در این بخش از برند بوک، مسئولان روابط عمومی برند باید نحوه ارتباط با مردم، همکاران خود و ابزارهای ارتباطی را شرح دهند. نحوه رفتار برند و فعالیت آن در شبکه‌های اجتماعی نیز مربوط به روابط عمومی و این بخش می‌شود. برای مثال در این قسمت، روش‌ها و خط‌مشی‌های پاسخ به سوالات و انتقادات در شبکه‌های اجتماعی را به کارمندان آموزش داده می‌شود. 

۷- ساختار تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی نیز باید هویت بصری یکپارچه داشته باشند و به همین دلیل باید بخشی از برند بوک به آن‌ها اختصاص داده شود. در این قسمت باید درباره ویژگی‌های بنرها و استندهای تبلیغاتی، تبلیغات ویدیویی، ساختار ایمیل‌ها، زیرنویس‌های تلویزیونی، متن‌های تبلیغاتی، تابلوهای اصلی و… صحبت شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *