توسعه چابکی

توسعه چابکی؛ مهم‌ترین شرط پایداری مقابل بحران

اصول توسعه چابکی را در همه بخش‌های سازمان، حتی بخش‌هایی که باید بروکراتیک باقی بمانند نشر دهید.

جنبش چابک از سال ۲۰۰۱ میلادی و از دنیای نرم‌افزار شروع شده است که از ارزش‌ها و اصول آن در همه تیم‌ها و شرکت‌هایی که آن را می‌پذیرند و با عدم قطعیت، پیچیدگی و مسائل ناشناخته و جدید روبه‌رو هستند استفاده می‌شود. چابکی تیم و سازمان به‌ویژه در زمان بحران‌ها باعث می‌شود که بهترین راه را پیدا کنید و به جای کسب‌وکار معمولی و روتین، یک کسب‌وکار خلاق و پیشرو داشته باشید. ارزش‌های چابک به افراد می‌آموزد که مشتری محور باشند، تعامل و همکاری تیمی را در سازمان تقویت کنند؛ نسبت به تغییر و عدم قطعیت جبهه نگیرند و آن را بپذیرند.

همچنین بخوانید: «اشتباهاتی که مدیران در یادگیری و توسعه تیم دارند»

بسیاری از بحران‌ها مانند ویروس کرونا باعث می‌شوند که کسب‌وکارها دچار بی‌ثباتی، عدم قطعیت، پیچیدگی و ابهام شوند. به مرور زمان تعداد بیشتری از سازمان‌ها این موضوع را متوجه می‌شوند که برای کنار آمدن با تغییرات، باید به سوی چابکی سازمانی حرکت کنند. در حقیقت کسب‌وکاری که در این مسیر حرکت کند علاوه بر کارآمدی و نوآوری، به شدت انطباق‌پذیر خواهد بود.

بحران‌ها باعث شکوفایی خلاقیت و نوآوری می‌شوند. برای مثال زمانی که جنگ جهانی دوم رخ داد، سربازان آمریکایی نتوانستند قطعات جایگزین استانداردی را برای خودروها و هواپیما‌های خود پیدا کنند. به همین علت خودشان شروع کردند و این قطعات را ساختند. شیوع ویروس کرونا نیز امروزه باعث نوآوری‌های زیادی شده است. برای مثال دایسون یک دستگاه تنفس مصنوعی جدید را با امکانات بهتر و در طول ۱۰ روز طراحی کرد. امروزه شرکت‌های زیادی درباره اصول و راهکارهای علمی مدیریت چابک بررسی شده‌اند و افراد به آن‌ها مشاوره داده‌اند. نتایج این بررسی‌ها نشان می‌دهد زمانی که شرکت محدودیت‌های بوروکراسی را کنار می‌گذارد و روش چابک را پیش می‌گیرد به سرعت به نوآوری می‌رسد.

امروزه بسیاری از شرکت‌ها در حال کشف روش‌های مدیریت چابک هستند. برخی مدیران اجرایی که نوآوری در شرکت‌‌های آن‌ها اتفاق افتاده است معتقدند این اتفاقات جزئی از برنامه‌های استراتژیک آن‌ها نبوده است. توجه داشته باشید این نوآوری‌ها به دلیل پرداخت‌های مالی به افراد خاص شکل نگرفته است، به‌وسیله رهبران ارشد یا برنامه دفتری هدایت نشده‌اند و روند معمول فرآیند مرحله‌ای-دروازه‌ای را طی نکرده‌اند. این روند که توسعه چابکی نام دارد روشی برای اولویت‌بندی ایده‌ها در طول یک فرایند چند مرحله‌ای و خطی است که پس از بررسی ایده‌ها، تعدادی از آن‌ها در هر مرحله حذف می‌شوند تا در نهایت ایده‌های ناب‌تر نمایان شوند.

یکی از نشانه‌های توسعه چابکی در حال حاضر افزایش سریع نرخ متابولیسم در بسیاری از شرکت‌ها است. البته توجه داشته باشید که چابکی لحظه‌ای و بدون فکر ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند. در حقیقت به جای اینکه نوآوری‌ها به شکل سیستماتیک رخ دهد به شکل پراکنده ایجاد می‌شود. پس از اینکه شرایط اضطراری از بین رفت نیز افراد به طور معمول تا زمانی که بحران جدیدی رخ دهد و دوباره رویکردهای چابک به کار گرفته شوند به سبک نوآوری سنتی روی می‌‌آورند. اما شرکت‌ها چگونه می‌توانند پس از پایان بحران‌ها چابکی خود را حفظ کنند؟ در ادامه مقاله نکاتی برای توسعه چابکی ارائه می‌کنیم.

۱- با استفاده از روش‌های چابک، یک سیستم چابک ایجاد کنید – توسعه چابکی

سیستم‌های کسب‌وکاری تاثیر زیادی بر نتایج عملکرد بلندمدت افراد دارد. این مسئله باعث می‌شود مدیران کسب‌وکارهای مختلف، عملکرد متفاوتی داشته باشند. بنابراین زمانی که نوآوری موفقیت‌آمیز عمل می‌کند باید بر توسعه چابکی سیستم کسب‌وکاری خود سرمایه‌گذاری کنید و تلاش کنید تا تیم‌های چابک‌تری را که برای ایجاد نوآوری پرهیجان هستند بسازید. سعی کنید اصول توسعه چابکی را در همه بخش‌های سازمان، حتی بخش‌هایی که باید بروکراتیک باقی بمانند نشر دهید.

یکی دیگر از نکات کلیدی برای توسعه چابکی این است که با استفاده از روش‌های چابک، یک سیستم چابک را  ایجاد کنید. برای این کار از روش‌هایی مانند آزمایش، یادگیری و انطباق در تغییر یک سیستم استفاده کنید. سعی کنید چیزی را از شرکت‌های دیگر کپی نکنید؛ زیرا باعث می‌شود افراد نتوانند مهارت‌های لازم را برای انطباق، سفارش‌سازی و سازگاری با تمام عناصر چابک در خود توسعه دهند.

توسعه چابکی

توسعه چابکی

۲- بر سرعت نوآوری تمرکز کنید

افراد برای توسعه چابکی و ایجاد یک مدل عملیاتی جدید و عادت کردن به آن به زمان نیاز دارند. زمانی که بحرانی رخ می‌دهد مدیران اجرایی از افزایش نوآوری در سازمان شگفت‌زده می‌شوند. اما سازمان‌های چابک، در حالت عادی نیز بر سرعت نوآوری تمرکز دارند. یکی دیگر از معیارهای عمومی برای سنجش چابکی سازمانی، این است که مقدار زمانی را که یک مشکل یا فرصت به راه‌حل نوآورانه تبدیل می‌شود به دست آورید.

بررسی این زمان‌ها اطلاعات مفیدی برای توسعه چابکی به شما می‌دهد. در حقیقت زمانی که طول می‌کشد یک تیم چابک بتواند یک نوآوری را عرضه کند به مدت زمان مورد نیاز برای  نوآوری و زمان انتظار برای دیگران بستگی دارد. این زمان‌های انتظار شامل تاخیر‌هایی که به دلیل فرآیندهای عملیاتی مانند زمان‌های برنامه‌ریزی استراتژیک،‌ فرایندهای تایید، چرخه‌های بودجه‌ریزی و تامین مالی و… به وجود می‌آید.

تیم‌ها معمولا حدود ۱۵تا ۲۰ درصد زمان خود را به اجرای نوآوری اختصاص می‌دهند و سایر زمان‌ها نیز منتظر دیگران هستند. بنابراین کاهش زمان انتظار تاثیر زیادی در افزایش نوآوری دارد. برای کاهش زمان‌های انتظار می‌توانید برنامه‌های بزرگ با حجم زیاد را به بخش‌های کوچکتر به همراه چرخه‌های بازخورد سریع‌تر تبدیل کنید.

بخش‌های کوچک به افرادی که در سیستم‌های پیچیده مشغول به کار هستند اجازه می‌دهد تا در پاسخ به تغییرات یا نیازهای جدید، فعالیت‌های خود را با سرعت بیشتری شروع کنند یا آن‌ها را تغییر دهند. تبدیل فرایند برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی به چرخه‌های سه ماهه، زمان انتظار را به حداقل می‌رساند و بازدهی کار را افزایش می‌دهد.

۳- بین عملکردهای استاندارد و نوآوری تعادل برقرار کنید

سازمان‌های مختلف برای حفظ موفقیت خود در محیط‌های پویا، باید بتوانند کسب‌وکار خود را یه شکل مطمئن و کارآمد اداره کنند و در صورت نیاز آن را به شکل مناسبی تغییر دهند. عدم تمرکز بر نوآوری باعث به وجود آمدن سازمانی ایستا می‌شود که با تغییرات منطبق نمی‌شود. از طرفی تمرکز ناچیز بر عملکرد باعث به وجود آمدن کیفیت پایین، هزینه‌های بالا و ریسک‌های خطرناک برای کسب‌وکار و مشتریان می‌شود.

امروزه بسیاری از سازمان‌های بزرگ به نوآوری و توسعه چابکی نیاز دارند. همچنین بحران‌هایی مانند کرونا، کمبود نوآوری در سازمان‌ها را بیشتر نشان می‌دهد. توجه داشته باشید که همیشه باید وضعیت اورژانسی را حفظ کنید، منتظر بحران‌های بعدی باشید و سیستمی را ایجاد کنید به همان اندازه که بر عملکرد تاکید دارد، بر نوآوری نیز تاکید داشته باشد.

همچنین بخوانید: «در زمان بحران سرعت تصمیم گیری خود را کاهش دهید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *