حمایت از کارکنان

تکنیک‌هایی برای حمایت از کارکنان هنگام بحران

همه سازمان‌ها به مدیرانی نیاز دارند که حمایت از کارکنان هنگام بحران را در اولویت‌های خود قرار دهند.

 برای عبور از بحران‌ها به ساختار انسانی و سازمانی نیاز دارید که باعث ایجاد اطمینان در کارمندان شود. نقش همه افراد در سازمان مشخص است. زمانی که بحرانی مانند ویروس کرونا رخ می‌دهد علاوه بر انجام صحیح وظایف کارکنان سازمان، شرایط روحی آن‌ها نیز اهمیت زیادی دارد و بر عملکرد شرکت تاثیرگذار است. در حقیقت همه سازمان‌ها زمانی که با بحران روبه‌رو می‌شوند، به مدیرانی نیاز دارند از تکنیک‌های حمایت از کارکنان استفاده کنند.

امروزه رهبران و مدیران کسب‌وکارهای مختلف بر روند همه‌گیری ویروس کرونا متمرکز شده‌اند. قرنطینه جهانی باعث ایجاد بحران‌های روحی و روانی و تغییرات شدید و ناگهانی در انجام کارها شده است. نتایج پژوهشی که درباره شرایط روحی ۲۷۰۰ کارمند در بیش از ۱۰ صنعت مختلف که در قرنطینه خانگی مشغول به کار بودند نشان می‌دهد حدود ۷۵ درصد افراد شاغل به علت کار کردن در خانه منزوی شده‌اند. حدود ۶۷ درصد افراد استرس زیادی برای کارهای خود دارند و ۵۳ درصد افراد نیز می‌گویند از کار کردن خسته شده‌اند. 

همه انسان‌ها می‌توانند خود را با تغییرات جدید هماهنگ کنند، اما کار کردن در شرایط عدم اطمینان سخت است. امروزه همه افراد با احساس عدم اطمینان زیادی درباره زندگی شخصی، حرفه‌ای و اقتصادی روبه‌رو هستند. این آمار هرچه بیشتر قابل پیش‌بینی باشد، نگران‌کننده‌تر خواهد بود. در ادامه مقاله برخی راهکارها معرفی می‌کنیم که مدیرعامل یک سازمان برای حمایت از کارکنان در زمان بحران می‌تواند از آن‌ها استفاده کند.

همچنین بخوانید: «راهکارهایی برای مدیریت بحران های شخصی کارمندان»

۱- روابط خود را با همکاران خود بیشتر کنید – حمایت از کارکنان

طبق یک نظرسنجی که انجام شده است حدود ۴۰ درصد افراد شاغل می‌گویند از زمانی که بحران ویروس کرونا شروع شده است،‌ هیچ‌کدام از مدیران نپرسیده‌اند که زندگی شخصی آن‌ها چگونه می‌گذرد. بحران‌هایی مانند بحران کرونا باعث می‌شود سلامت روحی و روانی افراد تا حد زیادی کاهش پیدا کند. اگر مدیران از حال کارمندان خود اطلاع نداشته باشند چگونه می‌توانند به آن‌ها کمک کنند؟ اولین مرحله برای کمک به کارکنان این است که به آن‌ها بگویید: «حال شما چطور است؟»

یکی از عواملی که باعث می‌شود مدیران توانایی برقراری ارتباط با کارمندان را نداشته باشند حفظ حد و مرز حریم خصوصی افراد، روابط و مکالمات سلسله‌مراتبی در سازمان است. در این بررسی حدود چهار نفر گفتند که مدیر درباره سلامت روحی و روانی آن‌ها سوال می‌کند.

جالب است بدانید که بیش از ۴۰ درصد افراد اعلام کردند که می‌خواهند مدیر درباره سلامت روحی و روانی آن‌ها سوال کند و حال آن‌ها را بپرسد. بنابراین زمانی که حال افراد را می‌پرسید می‌توانید مکالمه با آن‌ها را شروع کنید و اجازه دهید که مسیر گفت‌وگو به ساده‌ترین شکل ممکن ادامه پیدا کند. به این نکته توجه داشته باشید که حدود ۴۰ درصد کارمندان نیز نمی‌خواهند که مدیر درباره مسائل شخصی از آن‌ها سوال کند. 

برای حمایت از کارکنان برخی تحقیقات نشان می‌دهند گزارش‌هایی که به سلامت روحی و روانی افراد مربوط است نباید به بخش منابع انسانی منتقل شود. به بیان دیگر زمانی که از افراد سوال می‌شود می‌خواهند با چه کسی درباره بهداشت روحی و روانی خود صحبت کنند، آن‌ها همه افراد را از مدیران، همکاران و زیردستان نام می‌برند اما معمولا افراد مربوط به بخش منابع انسانی را به عنوان آخرین نفر انتخاب می‌کنند. همکاران و مدیران افرادی هستند که بیشتر کارمندان می‌خواهند درباره مسائل شخصی خود با آن‌ها صحبت کنند.

حمایت از کارکنان

حمایت از کارکنان

۲- شنونده خوبی باشید

برای حمایت از کارکنان اگر کارمندان تصمیم گرفتند که درباره مسائل روحی و روانی خود با شما صحبت کنند. شما به عنوان مدیر سازمان باید به خوبی به سخنان آن‌ها گوش کنید و از آن‌ها پشتیبانی کنید. قرار نیست شما همه مسائل مربوط به آن‌ها را حل کنید؛‌ سعی کنید فقط گوش کنید، مسائل آن‌ها را به خوبی درک کنید و مطمئن شوید که افراد احساس می‌کنند شما از آن‌ها پشتیبانی می‌کنید. احساسات خود را بیان کنید؛ این کار باعث می‌شود کارمندان به شما اعتماد کنند.

برای حمایت از کارکنان گاهی‌اوقات نحوه عملکرد شخصی خود را با کارمندان به اشتراک بگذارید. طبق نتایج به‌دست آمده از برخی پژوهش‌ها حدود ۴۰ درصد افرادی که در سطح ارشد سازمان فعالیت می‌کنند دچار کاهش سلامت روحی می‌شوند. به عبارت ساده‌تر می‌توان گفت همه افراد سازمان، حتی مدیران ممکن است دچار مشکلات روحی و روانی شوند. هر‌چه زودتر به این افراد کمک کنید، بهتر می‌توانید از افراد تیم حمایت کنید. به عنوان مدیر سازمان باید گوش دادن و حمایت خود را به افراد نشان دهید و به درستی با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. توجه داشته باشید که همه افراد شرایط متفاوت و مشکلات مربوط به خود را دارند.

۳- روابط خود را حفظ کنید

صحبت درباره سلامت روان یک گفت‌وگو همیشگی است. یکی دیگر از راه‌های حمایت از کارکنان فراهم کردن شرایط گفت‌وگو و همدلی است. تحقیقات نشان می‌دهند کارمندانی که توانایی برقراری ارتباط ندارند حدود ۲۳ درصد بیشتر در معرض بیماری‌های روحی و روانی قرار می‌گیرند. برقراری روابط منظم و مداوم مدیران با کارمندان باعث می‌شود افراد احساس اعتماد و اطمینان داشته باشند. همه شرکت‌ها باید یک بررسی منظم برای درک شرایط و احساسات کارمندان انجام دهند تا بفهمند که هر کدام از افراد تیم چه شرایطی دارند. 

۴- امکانات مورد نیاز را فراهم کنید

برای حمایت از کارکنان در پایان مطمئن شوید که همه امکانات لازم درباره بررسی منابع بهداشت روانی در دسترس شما باشد. برخی افراد می‌خواهند از این امکانات استفاده کنند، برخی دیگر نیز فقط می‌خواهند بدانند که شرکت این منابع را برای آن‌ها درنظر گرفته است یا خیر. توجه داشته باشید که وجود این امکانات باعث می‌شود افراد استرس کمتری هنگام کار کردن داشته باشند. افرادی که معتقدند مدیران سازمان در زمینه بهداشت روان از آن‌ها حمایت می‌کنند احساس رضایت شغلی بیشتری دارند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *