تشکیل تیم

تکنیک‌های تشکیل تیم برای مدیران

همه شرکت‌ها به مدیرانی نیاز دارند که توانایی تشکیل تیم و کار کردن با آن را داشته باشند.

یکی از مهارت‌هایی که همه مدیران برای موفقیت در شغل خود باید داشته باشند تشکیل تیم است. همه شرکت‌ها به مدیرانی نیاز دارند که توانایی ایجاد گروه و کار کردن با آن را داشته باشند. طبق یک پروژه تحقیقاتی ۳۰ ساله که در مدرسه عالی کسب‌وکار استنفورد، ویژگی‌های لازم مدیر ارشد در یک سازمان مشخص شده است. محققان دریافتند همه مدیران ارشد، ۲ ویژگی مشترک دارند. اولین ویژگی توانایی تصمیم‌گیری صحیح در شرایط بحران است؛ این استعداد از ابتدای کار مدیران مشخص می‌شود و به آن‌ها کمک می‌کند تا به راحتی به اهداف شرکت برسند. دومین ویژگی توانایی تشکیل تیم و کار کردن با آن‌ها است. در ادامه مقاله راهکارهایی برای تشکیل یک تیم با بالاترین عملکرد معرفی می‌کنیم.

۱- همکاری با اعضای تیم – تشکیل تیم

همان‌طور که گفته شد یکی از مهم‌ترین ویژگی مدیران تشکیل تیم و کار کردن به عنوان عضوی از آن است. مدیران موفق از زمانی که کار خود را شروع می‌کنند هم‌تیمی‌های خوبی در گروه هستند و به خوبی با سایر اعضا همکاری می‌کنند. مدیران موفق از ابتدای فعالیت خود، برای انجام کارها داوطلب می‌شوند، به سرعت جزء ۲۰ درصد اعضای برتر تیم معرفی می‌شوند و حدود ۸۰ درصد کارها را انجام می‌دهند؛‌ به همین علت ارتقا می‌گیرند و مدیریت تیم به آن‌ها سپرده می‌شود. این افراد به دلیل همکاری زیادی که با اعضای تیم دارند به نتایج بهتری می‌رسند و تعداد اعضای تیم آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند. در مراحل بعدی نیز به عنوان مدیران ارشد در سازمان‌های بزرگ شروع به فعالیت می‌کنند و هزاران نفر با مهارت‌های مختلف را استخدام می‌کنند.

محققان دریافتند توانایی تصمیم‌گیری و عملکرد صحیح در شرایط بحران آموختنی نیست؛ بلکه مهارتی درونی است. در صورتی که تبدیل شدن به بهترین فرد تیم و تشکیل تیم‌هایی که بهترین عملکرد را داشته باشند جزء مهارت‌های آموختنی افراد است.

۲- برنامه‌ریزی دقیق برای انجام کارها

یک مدیر موفق برای اینکه بتواند یک تیم را به خوبی رهبری کند و روحیه تیمی در اعضای گروه ایجاد کند، ابتدا باید اهداف خود را مشخص کند و نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کند. اگر می‌خواهید به موفقیت برسید بهتر است اهداف کلی و جزئی خود را برای زندگی شخصی و شغلی، سپس برای حوزه مسئولیت‌های خود مشخص کنید. پس از این کار زمانی را برای مشخص کردن وظایف اعضای گروه در نظر بگیرید و اهداف تیم را برای آن‌ها تشریح کنید. مشخص کردن اهداف باعث می‌شود افراد تمایل بیشتری به همکاری با شما داشته باشند.

مدیر وال‌مارت ارزش‌ها، چشم‌انداز، ماموریت و دلیل وجود سازمان خود را با دقت می‌شناسد. او در یکی از همایش‌های سالانه شرکت خود گفت: « ما در وال‌مارت دقیقا می‌دانیم چه کارهایی انجام می‌دهیم. هدف ما ارائه بهترین محصولات و خدمات با کمترین قیمت ممکن به مشتریان است تا بتوانند پول بیشتری برای خانواده و فرزندان خود خرج کنند.» پس از آن همه افراد از جای خود برخاستند و او را تشویق کردند. شوق این افراد برای بهبود زندگی مشتریان خود، نیروی محرکه آن‌ها برای تلاش بیشتر است.

تشکیل تیم

تشکیل تیم

۳- صحبت درباره ایده‌ها و به اشتراک گذاشتن آن‌ها

برقراری ارتباط بین اعضای گروه ارتباط مستقیمی با روحیه تیمی آن‌ها دارد. بهتر است هر هفته جلسه‌های موثری با اعضای تیم خود برقرار کنید و ایده‌های خود را به اشتراک بگذارید تا بفهمید هر فرد دقیقا چه کاری باید انجام دهد. مدیران شرکت‌های موفق همیشه به دنبال بهانه‌ای برای جمع کردن افراد و ایجاد روحیه تیمی، انگیزه و ایثارگری در آن‌ها هستند. برای مثال بانک ولز فارگو شعبه‌های خود را تشویق می‌کند تا خیریه‌ای انتخاب کنند و همه اعضای شعبه تا جایی که می‌توانند به آن کمک کنند. این کار تاثیر زیادی در افزایش روحیه کارمندان داشته است.

۴- جشن گرفتن برای اتفاقات مهم

سعی کنید موفقیت‌ها، پیروزی‌ها و تولدهای افراد تیم را با دادن هدیه‌های کوچک به آن‌ها جشن بگیرید. این کار باعث می‌شود اعضای تیم احساس مهم بودن داشته باشند و انگیزه بیشتری برای تلاش کردن پیدا کنند.

یکی از مهم‌ترین کارهایی که یک فرد می‌تواند به‌عنوان رهبر گروه انجام دهد این است که هماهنگی و ارتباط را بین اعضای تیم شکل دهد تا هر کدام از آن‌ها روحیه خوبی برای کار کردن داشته باشند. به عنوان یک مدیر به کارمندان خود بگویید که می‌خواهید روحیه آن‌ها برای کار کردن زیاد باشد و هر زمانی که بخواهند می‌توانند نگرانی‌ها و مشکلات خود را به شما بگویند؛ شما نیز تا جایی که بتوانید مشکلات آن‌ها را حل می‌کنید. اگر یکی از اعضای گروه شخصیتی منفی و ناراحت داشته باشد و شما نتوانید او را به کار کردن ترغیب کنید، بهتر است از او بخواهید تا از تیم جدا شود زیرا ممکن است رفتار دیگران را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

۵- مشورت با اعضای تیم

سعی کنید افراد تیم را در جریان همه مسائل روز شرکت قراردهید؛ به‌‌ویژه مسائلی که بر کار آن‌ها تاثیر می‌گذارد. برای مثال اگر به آن‌ها بگویید تغییر کارمندان و پرسنل چه تاثیری بر میزان فروش و درآمد آن‌ها دارد، آن‌ها نیز بیشتر تلاش می‌کنند و به عنوان اعضای تیم فداکارانه‌تر کار می‌کنند. 

۶- استقلال در انجام کارها

در زندگی کاری سه سطح پیشرفت وجود دارد. اولین سطح وابستگی است؛ یعنی افراد هنگام کار از مافوق خود دستور می‌گیرند، محل کار توسط آن‌ها تعیین می‌شود و برای گرفتن حقوق و مزایای خود به آن افراد نیازمندند. سطح دوم استقلال است؛ یعنی فرد و می‌داند که می‌تواند کار خود را انجام دهد و به‌وسیله آن شناخته شود.

سومین سطح پیشرفت در زندگی کاری وابستگی متقابل است؛ در این سطح افراد برای انجام کارهایی که به تنهایی نمی‌توانند انجام دهند با دیگران همکاری می‌کنند. برای تقویت استقلال اعضای تیم، می‌توانید پاداش یا جایزه‌های گروهی در نظر بگیرد. این جایز‌ها می‌تواند اضافه حقوق، مرخصی یا جشن باشد. هرچه افراد یک گروه بیشتر با هم تعامل داشته باشند و با هم هماهنگ‌تر باشند؛ انگیزه و تعهد بیشتری برای انجام کارهای خود خواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *