مدیریت تیم پردردسر

تکنیک‌های مدیریت تیم پردردسر برای مدیران

موفقیت و پیشرفت هر کسب‌وکاری به روش‌های صحیح مدیریت تیم پردردسر بستگی دارد.

امروزه با تغییر در فضاهای کسب‌وکار، مدیران برای ایجاد تغییر در کارمندان با مشکلات مدیریتی روبه‌رو هستند. مدیران سازمان‌های مختلف با استفاده از برخی راهکارها می‌توانند بدون دخالت احساسات، تیم‌های پر دردسر را مدیریت کنند.

Startup Professionals شرکتی است که خدمات و محصولاتی را به موسسان استارتاپ‌ها و مدیران کسب‌وکارهای کوچک ارائه می‌کند. مارتین زولینگ موسس این شرکت، در یکی از سخنرانی‌های خود، برخی تکنیک‌های صحیح مدیریت کسب‌وکارها را به مدیران جدید ارائه کرده است که در ادامه مطلب به بررسی آن می‌پردازیم.

مارتین زولینگ به عنوان مشاور کارآفرینان و صاحبان کسب‌وکارهای جدید فعالیت کرده است و بیشتر زمان خود را برای مشاهده سخت‌ترین چالش‌ها برای این افراد کرده است. او معتقد است مدیریت تغییر در افراد  تیم، یکی از سخت‌ترین چالش‌هایی است که کارآفرینان و صاحبان کسب‌وکارهای جدید با آن روبه‌رو می‌شوند؛ زیرا مدیرانی که به تازگی در این حوزه شروع به فعالیت کرده‌اند تجربه کافی در این حوزه ندارند. 

زولینگ به مدیران و رهبران کسب‌وکارهایی که با مدیریت افراد آشنایی ندارند پیشنهادی ارائه کرده است تا آن‌ها بتوانند روش‌های مدیریت موقعیت‌ها را در  زمانی که اعضای تیم به ایجاد تغییرات نیاز دارند درک کنند. او مطالعه کتاب قدرت بخشیدن به قبیله خود، نوشته کریستین کومافورد را توصیه می‌کند.

کومافورد‌ رهبر کسب‌وکار و مربی فرهنگی است که در حرفه خود ۳۰ سال تجربه دارد. او برای مدیریت شرایط دشوار و بحرانی، روش مشاوره‌ای به نام چارچوب بازخورد را در هفت مرحله معرفی می‌کند. استفاده از روش چارچوب بازخورد باعث می‌شود مدیران و اعضای تیم آن‌ها، درک مثبت و مشترکی از ایجاد ارتباط بین یکدیگر برای ایجاد تغییر و حل مشکلات سازمان داشته باشند. در ادامه مطلب به بررسی مراحل روش چارچوب بازخورد می‌پردازیم.

۱- ایجاد زمینه تغییر قبل پرداختن به جزئیات – مدیریت تیم پردردسر

احساساتی که افراد به عنوان مدیر یا هیئت رئیسه یک سازمان دارند باعث می‌شود آن‌ها همیشه نسبت به افراد تیم حالت حمله داشته باشند. این احساسات و رفتارها باعث می‌شود اعضای تیم نیز حالت تدافعی داشته باشند و بازدهی آن‌ها هنگام انجام کار کاهش پیدا کند.

مدیران برای مدیریت تیم پردردسر به جای داشتن این احساسات، باید خلاصه‌ای از اهداف و مقاصد خود را برای اعضای تیم بیان کنند. داشتن برنامه گروهی برای ایجاد تغییرات، نقش مهمی در رسیدن به اهداف دارد؛ به همین علت مدیران باید از اعضای تیم بخواهند که برای ایجاد تغییرات جدید یک برنامه گروهی داشته باشند.

۲- اعلام مستقیم نمونه داده‌ها و رفتارهای مشاهده‌شده

برای مدیریت تیم پردردسر پس از ایجاد تغییرات، باید رفتارهای مورد تغییر قرار گرفته شده را توصیف و نمونه‌های مشخص‌شده را فراهم کنید. با این کار اعضای تیم می‌توانند برای رسیدن به اهداف سازمان تلاش کنند. در این راه سعی کنید از هر نوع شایعه و سخنان بی‌اساس دوری کنید؛ زیرا این سخنان دقیق نیستند و باعث می‌شوند رفتارهای احساسی داشته باشید و نتوانید درست تصمیم‌گیری کنید.

مدیریت تیم پردردسر

مدیریت تیم پردردسر

۳- مشخص کردن تاثیر ایجاد تغییرات بر پروژه و افراد دیگر

نمونه داده‌هایی که مشخص شده است می‌تواند شامل اتفاقاتی مانند رد شدن مهلت مشخص‌شده برای انجام کاری توسط افراد تیم باشد؛ این اتفاقات باعث می‌شود پایان پروژه‌ها به تاخیر بیفتد، پاسخ مناسبی به مشتریان داده نشود و مشتریان سازمان کاهش پیدا کنند. این نوع اتفاقات باعث خسارت‌های زیاد، رکود در کسب‌وکار و صدمه به سازمان می‌شوند. علاوه بر این موارد اعتبار شرکت و کارمندان آن نیز از بین می‌رود؛ در این شرایط مدیران برای مدیریت تیم پردردسر باید تغییرات مورد نیاز را حتی به صورت علنی اعمال کنند.

۴- اثبات وجود مشکل و اجرای آن بین کارمندان

برای مدیریت تیم پردردسر تا زمانی که اعضای تیم یک سازمان مشکلاتی را که در نحوه کار کردن یا رفتار آن‌ها وجود دارد نپذیرند، اعمال تغییرات هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت و هیچ پیشرفتی در سازمان به دست نخواهد آمد. اگر مدیران نتوانند وجود مشکلات را برای اعضای تیم اثبات کنند، باید به مرحله اول برگردند. توجه داشته باشید که قبل از اینکه کارمندان برای پیدا کردن راه‌حل مشکلات با شما مشارکت کنند، هم شما و هم اعضای تیم باید درک مشترکی از مشکلات داشته باشید.

۵- طراحی یک برنامه دقیق برای مدت زمان مشخص

برای مدیریت تیم پردردسر بهتر است مدت زمان ۳۰ الی ۹۰ روزه برای انجام هر کدام از برنامه‌ها داشته باشید. برای مثال شما به عنوان مدیر موافقت می‌کنید که در این مدت زمان با اعضای تیم جلسات مختلفی برگزار کنید و روند پیشرفت پروژه‌ها را چک کنید. کارهایی که برای هر پروژه باید انجام دهید و زمان رسیدن به نتایج دلخواه را به صورت دقیق مشخص کنید. علاوه بر آن پیامدهای تغییر ندادن رفتارها را به کارمندان خود بگویید. این پیامدها می‌تواند شامل کارهایی مانند اخراج یا تنزل رتبه کارمندان باشد.

۶- بررسی میزان درک اعضای تیم از ایجاد تغییرات

به عنوان مدیر یک سازمان بررسی کنید اهدافی که مشخص کرده‌اید واقع‌بینانه و قابل حصول باشد. گاهی‌اوقات اعضای تیم درک درستی از نیاز سازمان به ایجاد تغییرات ندارند و دلایل اهمیت تغییراتی را که مدیر می‌‌خواهد در برخی جزئیات ایجاد کند نمی‌دانند؛ به همین علت مدیران باید میزان درک اعضای تیم از تغییرات ایجادشده‌ را با دقت بررسی کنند؛ زیرا این کار برای پیشرفت سازمان ضروری است.

۷- جشن گرفتن برای پشت‌سر گذاشتن مراحل کوچک و رویدادهای مهم

اگر برنامه‌ها طبق خواسته شما انجام شد، از هر فرصتی برای تقدیر و ارائه پاداش استفاده کنید و پیشرفت سازمان را جشن بگیرید. بهتر است زیاد بر شکست‌ها تمرکز نکنید؛ فقط مطمئن باشید که همه افرادی که در نحوه کار خود تغییری ایجاد کرده‌اند، متوجه تاثیر آن تغییرات باشند.

 موفقیت و پیشرفت هر کسب‌وکاری به سلامت و بهره‌وری اعضای تیم آن بستگی دارد. اجرای تمام مواردی که گفته شد به تلاش زیادی نیاز دارد؛ اما مهم‌ترین کارهایی هستند که یک مدیر برای مدیریت تیم پردردسر و پیشرفت کسب‌وکار خود می‌تواند انجام دهد. مدیریت محصول، مدیریت تیم پردردسر و انجام تکنیک‌هایی که گفته‌شد مقدار کمی از وظایف کارآفرینان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *