استعدادهای مختلف

مدیران چگونه می‌توانند استعدادهای مختلف را جذب کنند؟

جذب استعداد مختلف مانند جذب سایر پرسنل سازمان کار ساده‌ای نیست و به برنامه جدی نیاز دارد.

یکی از چالش‌هایی که امروزه همه مدیران منابع انسانی با آن روبه‌رو هستند چگونگی جذب و تعامل با نیروهای کلیدی است. جذب نیروهایی که به آن‌ها استعداد می‌گویند مانند جذب سایر پرسنل سازمان کار ساده‌ای نیست؛ به همین علت سازمان برای حفظ آن‌ها به برنامه جدی نیاز دارد. وجود نیروهایی با استعدادهای مختلف برای سازمان نقش کلیدی دارد. از سوی دیگر بیشتر سازمان‌ها به دنبال جذب نیروهایی هستند که از ابتدا همه کارها را به خوبی بلد باشند و از زمانی که وارد سازمان می‌شوند بتوانند بیشترین بازده را داشته باشند. در ادامه مطلب به مدیران راهکارهایی ارائه می‌کنیم که به‌وسیله آن بتوانند استعدادهای مختلف را جذب کنند.

همچنین بخوانید: «انواع مصاحبه استخدامی را می‌شناسید؟»

معمولا مدیران متخصصی که در حوزه کاری خود موفق هستند، سابقه عملکرد درخشانی دارند. این افراد نیز مانند دیگران تلاش می‌کنند مهارت‌های خود را توسعه دهند و در سازمان عملکرد بالایی داشته باشند. یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که یک مدیر منابع انسانی باید داشته باشد مدیریت استعداد یا  talent management است. ممکن است تصور کنید این مهارت به معنای توانایی دیدن استعداد افراد قبل از دیگران یا پیدا کردن بهترین فرد برای یک موقعیت شغلی است. در صورتی که به معنای پیدا کردن بهترین موقعیت شغلی برای کارکنان سازمان است. در حقیقت این مهارت برای تشکیل دادن یک تیم موفق ضروری است و داشتن آن کار راحتی نیست.

اولین قدم برای داشتن این مهارت این است که روشن فکر باشید و روش‌های استخدامی را که منسوخ شده‌اند فراموش کنید. متاسفانه هنوز هم بسیاری از مدیران هم‌چنان به دنبال پیدا کردن افراد با استعداد، با استفاده از روش‌های قدیمی هستند و تصور می‌کنند بهترین استخدام در صورتی انجام می‌شود که فرد با فرهنگ سازمان آن‌ها هماهنگ باشد. این تفکر باعث می‌شود تنوع شناختی کمتر شود و خلاقیت و نوآوری از بین برود.

تا به حال بهترین روش برای استخدام افراد با استعداد پیدا نشده است. اما راه‌هایی وجود دارد که نتیجه بهتری نسبت به روش‌های گذشته دارند. طبق نتایج یک پژوهش که در آن عملکرد رهبران موفق و بی‌کفایت بررسی شده است برخی راهکارها برای به‌روزرسانی روش‌های استخدام معرفی شده است این توصیه‌ها به مدیریت استعداد بسیار کمک می‌کند.

۱- به آینده فکر کنید – جذب استعدادهای مختلف

معمولا در مصاحبه‌های شغلی از افراد پرسیده می‌شود که آرزوهای شغلی آن‌ها در ۵ سال آینده چیست یا در ۵ سال آینده خود را در چه جایگاهی می‌بینند. اما متاسفانه تعداد کمی از مدیران هستند که از خودشان درباره استراتژی‌های استعدادیابی در ۵ سال آینده سوال کنند. بسیاری از مدیران و رهبران کسب‌وکارهای مختلف از نیاز خود به استعدادهای مختلف آگاهی دارند اما تعداد کمی از آن‌ها می‌توانند فردی را استخدام کنند که مهارت‌های مورد نیاز سازمان را در بلندمدت داشته باشند.

اگر برای آینده به خوبی هدف‌گذاری کرده‌اید، افرادی را پیدا کنید که مهارت‌ها، قابلیت‌ها و تخصص‌های مورد نیاز شما را برای حرکت به سوی هدف داشته باشند. تصور نکنید فردی را که استخدام می‌کنید، حتما برای همیشه در سازمان می‌ماند. بنابراین زمانی که به اهداف کوتاه‌مدت خود فکر می‌کنید، اهداف بلندمدت را نیز در نظر بگیرید. 

استعدادهای مختلف

استعدادهای مختلف

۲- معیارهای درستی برای ارزیابی داشته باشید

بسیاری از مدیران با وجود اینکه معیار دقیقی هنگام ارزیابی استعدادها ندارند، بیش از حد بر عملکرد گذشته افراد تمرکز می‌کنند. آن‌ها بیش از حد به روزمه افراد، مهارت‌های سخت و تخصص‌های فنی افراد توجه می‌کند. طبق پیش‌بینی‌های مجمع جهانی اقتصاد، حدود ۶۵ درصد کسب‌وکارهای امروزی در ۱۵ سال آینده وجود خارجی نخواهند داشت. بنابراین رهبران نمی‌توانند تاکید زیادی بر وضعیت فعلی افراد داشته باشند؛ زیرا افراد برای مشاغل آینده آمادگی ندارند.

تغییرات کسب‌وکارها در آینده مشخص نیست اما می‌توان گفت افرادی که مهارت‌هایی مانند هوش هیجانی و آموزش‌پذیری دارند می‌توانند در مشاغل آینده نیز موفق باشند. این ویژگی‌ها اساسی هستند و میزان مهارت‌ها و دانش‌های جدید را مشخص می‌کنند. این روش‌های استعدادیابی در آینده پس از هوش مصنوعی مهم‌تر خواهند شد.

۳- استعدادیابی افراد درون سازمان را اولویت قرار دهید

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که افرادی که از خارج سازمان استخدام می‌شوند به زمان زیادی نیاز دارند تا با شرایط سازمان هماهنگ شوند. نرخ ترک کار داوطلبانه نیز در این افراد بیشتر است. به همین علت بهتر است مدیران قبل از اینکه افراد خارج سازمان را بررسی و استخدام کنند، ابتدا افراد درون سازمان را استعدادیابی کنند.

توجه داشته باشید که نرخ سازگاری و موفقیت استخدام افراد با استعدادهای مختلف که درون سازمان فعالیت می‌کنند، بیشتر از افراد خارج سازمان است. حداقل مزیت این است که این افراد برای دریافت فرهنگ سازمان و پیشبرد سیاست‌ها نسبت به سایر افراد بهتر هستند. همچنین ارتقا افراد داخل سازمان تاثیر مثبتی بر افزایش تعهد شغلی سایر کارمندان دارد.

۴- واقع‌بینانه فکر کنید

مدیران معمولا علاقه دارند افرادی را استخدام کنند که شبیه خودشان است. این گرایش فکری به تنوع آسیب می‌زند و باعث کاهش عملکرد تیم می‌شود. زمانی که مدیران افراد شبیه به خود را استخدام می‌کنند نمی‌توانند تیم‌هایی را که به مهارت‌های مکمل نیاز دارند تشکیل دهند. جالب است بدانید تنها راه فکر کردن درباره استعدادهای مختلف استخدام افرادی است که با شما و دیگران متفاوت هستند.

۵- داده‌ها را به درستی بررسی کنید

برسی داده‌ها یکی از راه‌های جذب استعدادهای مختلف است. گاهی‌اوقات مدیرانی که مسئولیت استخدام را برعهده دارند اشتباه تصمیم‌گیری می‌کنند و به جای اینکه اعتراف کنند فرد اشتباهی را استخدام کردند سعی می‌کنند عملکرد استخدام‌شونده را بالا ببرند. بنابراین افرادی که مسئولیت‌های بزرگتری برعهده دارند به خود‌انتقادی بیشتری نیاز دارند تا تصمیم‌های خود را آزمایش کنند. برای مثال زمانی که می‌خواهید فردی را استخدام کنید، باید اهداف عملکردی شفافی را مشخص کنید تا دیگران نیز بتوانند به راحتی آن را ارزیابی کنند. در نهایت بررسی کنید که برداشت شما از عملکرد فرد استخدام‌شونده مطابق با برداشت دیگران باشد.

 قبل از اینکه بخواهید افرادی را با استعدادهای مختلف استخدام کنید داده‌ها و شواهد را به درستی بررسی کنید تا مطمئن شوید تصمیم‌گیری شما صحیح بوده است. شناسایی و جذب افراد با ‌استعدادهای مخنلف به یک فرآیند همیشگی و آزمون و خطا نیاز دارد. هدف از آن نیز پیدا کردن راه‌های بهتر برای کشف اشتباهات است.

۶-  برای بهبود مهارت‌های افراد تلاش کنید

مدیران موفق می‌توانند توانایی‌ها و پتانسیل‌هایی را که دیگران نمی‌بینند تشخیص دهند. به همین علت به مرور زمان به استعدادیاب‌های بزرگی تبدیل می‌شوند. اینکه کارمندان شما چقدر مهارت دارند اهمیت زیادی ندارد. در هر حالت شما باید بتوانید به افراد کمک کنید تا در مسیر رشد و پیشرفت حرکت کنند. در نهایت می‌توان گفت برای موفقیت در مدیریت باید در پیدا کردن استعدادهای مختلف تخصص داشته باشید. امروزه دانش بنیادی و مستقیمی برای مدیریت استعدادهای مختلف وجود دارد. اما اگر نتوانید از آن‌ها استفاده کنید این علم فایده‌ای نخواهد داشت.  توجه داشته باشید مهم‌ترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که همیشه به پتانسیل و استعدادهای مختلف کارکنان خود اهمیت دهید.

همچنین بخوانید: «چگونه می‌توانیم در مصاحبه کاری موفق شویم؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *