موفقیت

حقایقی درباره موفقیت

همه افراد در زندگی به دنبال موفقیت هستند؛ اما نکاتی درباره آن وجود دارد که کمتر به آن‌ها اشاره شده است. 

همه آدم‌ها اهداف و آرزوهایی در زندگی دارند که با رسیدن به آن‌ها، احساس موفقیت می‌کنند و رضایتشان از زندگی بالا می‌رود. تاکنون کتاب‌ها و مطالب زیادی درباره موفقیت نوشته شده‌اند و طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارند. افراد زیادی مشتاق شنیدن زندگی افراد موفق هستند و آن‌ها را الگوی خود قرار می‌دهند. 

راه‌های رسیدن به موفقیت، نکاتی برای رسیدن به پیشرفت، توصیه افراد موفق، زندگی‌نامه افراد موفق و… از جمله مطالبی درباره موفقیت هستند که قطعا تاکنون یکی از آن‌ها را مطالعه کرده‌اید. در این مطلب به نکاتی درباره موفقیت می‌پردازیم که در تمام کتاب‌ها کمتر به آن‌ها اشاره شده است. 

۱- موفقیت همیشه شیرین نیست

از آن‌جایی که هر فرد، اهداف خاص خود را دارد؛ موفقیت نیز برای هر فرد معنای متفاوتی دارد. نقطه مشترک بین تعریف‌های مختلف موفقیت این است که پیشرفت همیشه شیرین نیست. 

زمانی که به هدفی دست نیافته‌اید، آن هدف در ذهنتان شیرین‌تر از واقعیت است. ممکن است مدت کوتاهی بعد از اینکه به هدف خود می‌رسید، برایتان عادی شود و به سمت هدف‌های بزرگ‌تر حرکت کنید. 

رسیدن به پیشرفت کار سختی است؛ اما حفظ این موفقیت سخت‌تر است. اینگونه نیست که با رسیدن به موفقیت، کار شما تمام شود. در آن زمان باید بیشتر تلاش کنید تا موفقیت خود را حفظ کنید و بیشتر رشد کنید. این تلاش‌ها انرژی و زمان زیادی از شما می‌گیرند که ممکن است اصلا فرصت لذت بردن از شرایط را به شما ندهند. زندگی افراد موفق آن‌قدر که از دور به نظر می‌رسد، راحت و شاد نیست.

۲- آرزوهای شما تمام نمی‌شوند

برخی از افراد با خود می‌گویند من اگر به این هدفم برسم دیگر چیزی نمی‌خواهم؛ در حالی که اشتباه می‌کنند. شما زمانی که خانه ندارید، بیشتر کار می‌کنید تا بتوانید خانه بخرید. وقتی خانه می‌خرید، بیشتر کار می‌کنید تا خانه بهتری بخرید. هیچ‌گاه فکر نکنید که با رسیدن به موفقیت، خواسته‌ها و تلاش‌های شما تمام می‌شود. 

بعد از اینکه به یک موفقیت می‌رسید، آرزوهای شما بزرگ‌تر می‌شوند و رسیدن به آن‌ها به تلاش بیشتری نیاز دارد. افراد به دلیل اینکه از شرایط موجود خود راضی نیستند و خواسته‌های بیشتری دارند، اهدافی را برای خود تعیین می‌کنند و تلاش می‌کنند تا به آن‌ها برسند. پس دلیل موفقیت، داشتن آرزوهای بیشتر است.

موفقیت

۳- ریسک‌ها و تردیدهای زیادی خواهید داشت

برای رسیدن به موفقیت‌های بزرگ، باید تصمیمات بزرگی بگیرید. در مسیر رسیدن به موفقیت، با ریسک‌های زیادی مواجه می‌شوید. بنابرابن شما باید بین گزینه‌های مختلفی که ارزشمند و خوب هستند، تصمیم‌گیری و انتخاب درستی داشته باشید و این موضوع کار شما را سخت می‌کند. انتخاب بین گزینه بد و خوب کار ساده‌ای است؛ اما انتخاب بین خوب و خوب‌تر سخت می‌شود. 

در برخی شرایط نیز برای رسیدن به موفقیت باید مخالف نظر اکثریت افراد تصمیم بگیرید و عمل کنید و این موضوع تردید زیادی را برای شما به وجود می‌آورد. برای مثال کارآفرینان برخی از کسب‌وکارهای اینترنتی که امروزه به وجود آمده‌اند و به پیشرفت‌های بسیار بزرگی رسیده‌اند، در ابتدا با مخالفت افراد زیادی مواجه شده‌اند؛ اما چون به کار خود ایمان داشتتند، آن را رها نکرده‌اند. 

۴- شیرینی موفقیت زود عادی می‌شود

قطعا رسیدن به آرزو و هدفی که برای آن تلاش کرده‌اید، شادی و شیرینی بسیار زیادی دارد؛ اما متاسفانه این شیرینی در مدت زمان کوتاهی کمتر می‌شود. زمانی که شیرینی پیشرفت برای شما کمتر می‌شود، از خود می‌پرسید آیا من واقعا این را برای زندگی خود می‌خواستم؟ زمانی که در حال تلاش برای رسیدن به هدف خود هستید، به دلیل مشغله‌های فراوان، از خود نمی‌پرسید که آیا واقعا هدف درستی را برای خود انتخاب کرده‌اید و با تمام وجود می‌خواهید به آن برسید یا خیر. اگر بعد از رسیدن به موفقیت بفهمید هدفی را که برای خود انتخاب کرده بودید از صمیم قلب دوست نداشتید، ضربه روحی بزرگی در زندگی می‌بینید. برای مثال فردی که در دوران دبیرستان تصمیم می‌گیرد برای رسیدن به رشته پزشکی تلاش کند و با تشویق خانواده روبه‌رو می‌شود، به آرزوهای قلبی خود فکر نمی‌کند و بعد از گذشت سالیان زیاد که دکتر می‌شود، متوجه می‌شود که این جایگاه را از ته قلب دوست ندارد و اشتباه کرده است. 

۵- موفقیت شما همه را خوش‌حال نمی‌کند

در همه جای دنیا، زمانی که فردی موفق می‌شود، افرادی در اطراف او هستند که از این پیشرفتخوش‌حال نمی‌شوند. حتی ممکن است یکی از دوستان یا اعضای خانواده که رابطه بسیار خوبی با شما دارد و فکر می‌کنید از این موضوع خوش‌حال می‌شود، بعد از موفقیت رابطه خود را با شما تغییر دهد و ناراحتی خود را نشان دهد. 

برخی از افراد در اطراف ما هستند که روح و ذهن آن‌ها هنوز رشد نکرده است و دوست دارند که جایگاه اطرافیان از آن‌ها پایین‌تر باشد و تا زمانی با شما خوب هستند و شما را تشویق می‌کنند که به آن‌ها نرسیده باشید. 

ممکن است زمانی که به پیشرفت برسید، تغییر رفتار این افراد شوک بزرگی به شما وارد کند؛ اما باید احساسات خود را کنترل کنید و اتفاقا از این موضوع خوش‌حال باشید که افراد سمی و کوته‌نظر را شناخته‌اید و می‌توانید آن‌ها را از زندگی خود بیرون کنید تا آسیب بیشتری به شما وارد نکنند. 

۶- نمی‌توانید برای زمان خود برنامه‌ریزی کنید

زمانی که شغلی ندارید یا یک کارمند معمولی هستید، زمان زیادی را می‌توانید استراحت کنید و برای آن‌ها برنامه‌ریزی کنید؛ اما زمانی که به موفقیت بزرگی می‌رسید، زمان‌های کمتری را می‌توانید استراحت کنید و نمی‌توانید برای زمان‌های خود برنامه‌ریزی کنید. 

ممکن است دوستان از شما بخواهند آخر هفته با آن‌ها به سینما بروید؛ اما شما باید ابتدا کارهای خود را بررسی کنید و بعد تصمیم بگیرید. در واقع کار تعیین می‌کند که در هر روز چه فعالیت‌هایی داشته باشید. همچنین اگر با رسیدن به پیشرفت، شهرت و قدرت زیادی کسب کنید، نمی‌توانید با دوستان خود به هر جایی بروید یا هر کاری را امتحان کنید؛ زیرا ممکن است به شهرت یا قدرت شما لطمه‌ای وارد شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *