دریافت بازخوردها

دریافت بازخوردها چه کمکی به رهبری تیم می‌کند؟

دریافت بازخوردها به رهبران سازمان‌ها کمک می‌کند تیم خود را بهتر رهبری کنند. 

جنیفر پورتر یکی از نویسندگان و محققان سازمانی معتقد است، رهبران و مدیران به عنوان عضوی از سازمان می‌توانند طوری رفتار کنند که دیگران نسبت به کارهای آن‌ها بازخورد مناسبی دهند.

طبق پژوهشی افراد برای یادگیری اثربخش و بهبود عملکرد خود به هدف مشخص، اشتیاق برای رسیدن به هدف و بازخوردهایی که نقاط ضعف و قوت آن‌ها را نشان دهد نیاز دارند.

همچنین بخوانید: «4 مورد از استراتژی های رهبری که به ارتقای کار تیمی کمک می‌کند»

متاسفانه بیشتر بازخوردهایی که رهبران از تیم دریافت می‌کنند مفید نیست و معمولا نادرست و بی‌ربط است. به همین علت رهبران برای دریافت بازخوردها بیشتر تلاش نمی‌کنند. در ادامه مقاله ۱۰ روش برای دریافت بازخوردها که به بهبود رهبری شما کمک می‌کند ارائه می‌کنیم.

۱- یک محیط روانی آرام ایجاد کنید – دریافت بازخوردها

ارائه بازخورد معمولا ریسک زیادی دارد. اگر می‌خواهید کارمندان شما این ریسک را انجام دهند، یک محیط روانی آرام ایجاد کنید و به آن‌ها نشان دهید که صداقت، پیامد بدی از سوی شما ندارد.

اگر می‌خواهید نظر دیگران را درباره عملکرد خود بدانید، می‌توانید حس کنجکاوی خود را به آن‌ها نشان دهید و شرایط را برای دریافت بازخوردها بهتر کنید. برای مثال می‌توانید سوال‌هایی بپرسید که خودتان جواب آن را نمی‌دانید و به آن‌ها نشان دهید چیزهای زیادی وجود دارند که شما هم پاسخ آن‌ها را نمی‌دانید. مانند: «اگر ما این کار را انجام دهیم چه اتفاقاتی خواهد افتاد؟»

زمانی که شما با اشتیاق به صحبت‌های کارمندان خود گوش می‌دهید، حتی اگر با نظرهای آن‌ها موافق نباشید نشان می‌دهید برای آن‌ها ارزش قائل هستید. این روش به شما کمک می‌کند تا با نقاط ضعف و قوت خود نیز آشنا شوید.

۲- از روش‌های خاصی برای درخواست بازخورد استفاده کنید

زمانی که بدون مقدمه از کارکنان خود می‌پرسید که چه بازخوردی دارند، ممکن است پاسخ درستی دریافت نکنید. می‌توانید سوالات خود را به این صورت مطرح کنید: 

  • زمانی که درباره برنامه راهبردی خود صحبت ‌می‌کردم، شما چه برداشتی داشتید؟
  • تا چه اندازه در ملاقات‌های حضوری صحبت‌های دیگران را قطع می‌کنم؟
  • زمانی که به شما ایمیل ارسال کردم چه احساسی داشتید؟
  • به نظر شما برای بهبود ارتباط خود با دیگران چه کارهایی می‌توانم انجام دهم؟
دریافت بازخوردها

دریافت بازخوردها

۳- از کارمندان درخواست کنید بازخوردهای منفی و مثبت را ارائه کنند

بسیاری از افراد تصور می‌کنند منظور از درخواست بازخورد، بیان نکات منفی است. در صورتی که بازخوردهای مثبت که شامل رفتارهای مشخصی می‌شوند مفیدتر خواهند بود.

توجه داشته باشید که بازخورد مثبت به این معنا نیست که فردی را ستایش می‌کنید؛ بلکه به این معنا است که فرد را با تمام ویژگی‌هایی که دارد تایید می‌کنید. جمله‌هایی مانند تو در این ملاقات عالی بودی؛ من در طول عمر خود ارائه‌ای به این خوبی ندیده بودم و… باعث می‌شود متوجه نشوید که چه کارهایی را درست انجام می‌دهید.

۴- تمرکز زیادی بر دریافت بازخوردها داشته باشید و با دقت گوش کنید

زمانی که در حال دریافت بازخوردها هستید، تمرکز کنید و همه عواملی را که باعث پرت شدن حواس شما می‌شود، مانند موبایل، لپ‌تاپ و… از خود دور کنید. حتی زمانی که از موبایل خود استفاده نمی‌کنید اما آن را روی میز و مقابل چشم مخاطب قرار می‌دهید نیز در حال کاهش ارتباط خود با مخاطب هستید. سعی کنید با دقت گوش کنید تا بتوانید پیام مخاطب را به خوبی دریافت کنید.

۵- از بحث و مشاجره دوری کنید

اگر با برخی بازخوردهایی که دریافت کرده‌اید مخالف هستید، تلاش کنید تا بازخورد را جدی بگیرید. اگر رفتارهای تدافعی داشته باشید و شواهد متناقضی را ارائه کنید تا کارمندان را به چالش بکشید، احتمال دریافت بازخوردها از آن‌ها را در آینده کاهش می‌دهید. تحقیقات نشان می‌دهد اقدامات تدافعی رهبران هنگام دریافت بازخوردها نتایج خوبی نخواهد داشت.

۶- سعی کنید واکنش‌های خود را نشان ندهید

ممکن است نسبت به چیزهایی که می‌شنوید احساس خوشحالی، عصبانیت، سردرگمی، ناراحتی یا ناامیدی داشته باشید. توجه داشته باشید که این احساسات را به دیگران نشان ندهید. اگر از فردی درخواست می‌کنید که به شما بازخورد دهد باید سخاوتمند باشید؛ از او تشکر کنید و واکنش‌های خود را نشان ندهید. به جای اینکه به دنبال پیدا کردن ایراد در سخنان دیگران باشید، سعی کنید احساس خشم خود را از بین ببرید. 

۷- تشکر خود را نشان دهید

زمانی که فردی به شما بازخورد می‌دهد، از او طوری تشکر کنید که به صورت خالصانه قدردانی شما را نشان دهد. توجه داشته باشید فردی که به شما بازخورد می‌دهد، وقت مفید خود را به بررسی عملکرد شما اختصاص داده است و با این کار ریسک زیادی را پذیرفته است؛ بنابراین اجازه دهید بداند که شما از تلاش و جسارت او قدردانی می‌کنید.

۸- بازخوردهایی را که دریافت می‌کنید ارزیابی کنید و آن را انعکاس دهید

زمانی که با دقت به بازخوردهایی که دریافت کردید گوش کردید، شنیده‌های خود را انعکاس دهید. اگر به انعکاس علنی بازخوردها علاقه‌ای ندارید، به محتوای چیزهایی که شنیدید و پیامدهای آن فکر کنید.

می‌توانید از بازخوردها یاد بگیرید که چه قسمت‌هایی از آن برای شما مفید است و چه قسمت‌هایی به فهم بیشتری نیاز دارد. این بازخوردها به شما کمک می‌کند که درباره توسعه کارهای خود فکر کنید.

۹- برنامه‌ریزی دقیقی برای اجرای بازخوردها داشته باشید

همه بازخوردها به این منظور ارائه می‌شوند که شما یک برنامه‌ریزی دقیق برای اجرای آن‌ها داشته باشید. برنامه‌ریزی برای اجرای بازخوردها علاوه بر اینکه به رشد و توسعه شخصی شما کمک می‌کنند، به کسانی که بازخورد داده‌اند نیز نشان می‌دهد شما برای بهبود خود مصمم هستید و به نظرات آن‌ها احترام می‌گذارید.

۱۰- روش‌های جدید را ادامه دهید و به‌روزرسانی‌ها را با کارمندان به اشتراک بگذارید

برای دریافت بازخوردها ثبت عادت‌های جدید خود باید به مدت ۲ ماه آن‌ها را تکرار کنید. اگر به افرادی که بازخورد دادند بگویید که می‌خواهید از استراتژی‌های جدیدی برای رهبری استفاده کنید، به آن‌ها نشان می‌دهید که حرف‌های آن‌ها را به خوبی گوش کردید. این کار نوعی قدردانی برای گفته‌های دیگران است و به آن‌ها نشان می‌دهد که شما برای رشد و توسعه فردی خود تلاش می‌کنید.

توجه داشته باشید که رهبران بزرگ، یادگیرندگان بزرگی نیز هستند. آن‌ها همیشه برای بهبود خود تلاش می‌کنند. اگر می‌خواهید به حداکثر توانایی‌های خود برسید یادگیری مهارت‌هایی که گفته شد برای شما مفید خواهد بود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *