شبکه سازی آنلاین

راهکارهایی برای برگزاری رویداد شبکه سازی آنلاین

برگزاری یک رویداد با هدف شبکه سازی آنلاین باعث می‌شود افراد یکدیگر را نبینند. اما این کار روابط حرفه‌ای میان افراد را از بین نمی‌برد.

امروزه اتفاقاتی مانند گسترش بحران شیوع ویروس کرونا، باعث شده‌اند که سمینارها و نمایشگاه‌ها کنسل شوند و جای خود را به وبینارها دهند. سازمان‌ها باید با این شرایط سازگار شوند. به این منظور در ادامه مطلب راهکارهایی برای برگزاری رویداد شبکه سازی آنلاین معرفی می‌کنیم.

همچنین بخوانید: «مشاوران تحلیلی چگونه می‌توانند مشکلات را به سوالاتی برای حل کردن تبدیل کنند؟»

برگزاری یک رویداد با هدف شبکه سازی آنلاین باعث می‌شود افراد یکدیگر را نبینند. اما این کار روابط حرفه‌ای میان افراد را از بین نمی‌برد. در گذشته یکی از روش‌های مناسب برای شبکه سازی، برگزاری یک شام کاری بوده است که امروزه از آن استفاده نمی‌شود. در شرایط کنونی افراد باید سعی کنند که رویدادهای مربوط به شبکه سازی را به صورت آنلاین برگزار کنند.

بهتر است جلسات را در مدت زمان ۹۰ دقیقه تنظیم کنید. البته توجه داشته باشید که جلسات تجاری مجازی ممکن است به مدت زمان بیشتری نیاز داشته باشند.

کارهایی که قبل از شروع رویداد باید انجام دهید – رویداد شبکه سازی آنلاین

سعی کنید از افراد با شرایط مناسب دعوت کنید و تعداد مناسبی از آن‌ها را درنظر بگیرید. اگر می‌خواهید مناسبی برای تعامل افراد در نظر بگیرید بهتر است هشت مهمان دعوت کنید. همچنین برای اینکه احساس راحتی بیشتری داشته باشید می‌توانید از دوستان و مخاطبین نزدیک خود دعوت کنید. توجه داشته باشید که همه افراد به خوبی یکدیگر را نمی‌شناسند، بنابراین سعی کنید که زمان مشخصی برای هر فرد در نظر بگیرید. یکی از مزایایی که رویدادهای مجازی دارند این است که شما می‌توانید از افراد سراسر جهان دعوت کنید که این کار با تجمع فیزیکی امکان‌پذیر نیست.

بهتر است جلسات را در مدت زمان ۹۰ دقیقه تنظیم کنید. البته توجه داشته باشید که جلسات تجاری مجازی ممکن است به مدت زمان بیشتری نیاز داشته باشند. اگر می‌خواهید مکالمات مفید با رویکرد شبکه سازی داشته باشید، وجود ۹۰ دقیقه باعث می‌شود به همه افراد اجازه دهید که راحت و بدون عجله صحبت کنند. شرکت‌کنندگان می‌توانند تجربه‌های شخصی خود را با هم به اشتراک بگذارند و چالش‌هایی را که در تجارت با ‌آن روبه‌رو شدند بیان کنند. با این کار یک جمع خوش صحبت ایجاد می‌شود که افراد با علاقه در آن شرکت می‌کنند.

یکی از ارهایی که لازم است قبل از شروع رویداد شبکه سازی آنلاین انجام دهید در نظر گرفتن زمان مناسب برای شروع است. اگر افراد مختلفی را از سراسر جهان دعوت می‌کنید باید زمان مناسبی در نظر بگیرید. به همین علت معمولا توصیه می‌شود این نوع جلسات را حدود ساعت ۶:۳۰ الی ۷ برگزار کنید.

سعی کنید تا حد امکان برای شرکت‌کنندگان تدارک ببینید. برای مثال زمانی که شخصی قبول می‌کند در رویداد شرکت کند بهتر است برای او یک دعوت‌نامه تقویم با لینک به برنامه تماسی که از آن استفاده می‌کنید ارسال کنید. امروزه افراد برای برگزاری این رویدادها از برخی از سرویس‌های ویدیویی مانند Google Hangouts، Zoom و Teams Microsoft استفاده می‌کنند. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که حضور افراد تا حد ممکن باید راحت‌ باشد؛ بنابراین اگر افراد قبل از ورود به دانلود نرم‌افزار یا دریافت رمز عبور نیاز داشتند حتما پیش از شروع رویداد به آن‌ها اطلاع دهید.

بهتر است چند روز قبل از شروع جلسه شبکه سازی آنلاین به مهمانان ایمیل ارسال کنید تا آن‌ها خود را به یکدیگر معرفی کنند. شما نیز باید نام شرکت‌کنندگان و توضیحات یک‌جمله‌ای و پیوندی به پروفایل LinkedIn آن‌ها درج کنید. این کار برای شرکت‌کنندگان به‌ویژه افرادی که شخصیت درون‌گرا داشتند مفید است تا بدانند چه افرادی می‌خواهند در آن رویداد شبکه سازی آنلاین شرکت کنند.

علاوه بر این موارد سعی کنید راهنمایی‌هایی را برای آن‌چه انتظار دارید به اشتراک بگذارید. برای مثال می‌توانید در ایمیل خود بگویید: «مشتاق دیدن شما در گردهمایی هستیم. راس ساعت ۶ آغاز می‌کنیم، بنابراین به موقع به ما بپیوندید. برای این گردهمایی حدود ۶۰ الی ۹۰ دقیقه زمان داریم و افراد زیر در این برنامه حضور دارند. همچنین می‌توانید راحت باشید و نوشیدنی خود را به همراه بیاورید! »

شبکه سازی آنلاین

شبکه سازی آنلاین

کارهایی که در طول رویداد باید انجام دهید

در طول برگزاری رویداد شبکه سازی آنلاین کارهایی انجام دهید که افراد احساس راحتی داشته باشند. سعی کنید همان کارهایی که برای برگزاری مهمانی‌های حضوری انجام می‌دهید، برای برگزاری جلسات مجازی نیز انجام دهید. برای مثال هنگام ورود به آن‌ها سلام کنید و به آن‌ها اطلاعات لازم برای برگزاری رویداد را بدهید. سعی کنید که جلسه را حدود ۲ دقیقه زودتر شروع کنید تا بتوانید به همه افراد اجازه ورود به جلسه دهید. حدود پنج دقیقه پس از شروع نیز مقدماتی ارائه دهید تا اگر کسی به ترک زودهنگام نیاز داشته باشد بتواند خود را معرفی و جلسه را ترک کند.

از هر‌کدام از افراد بخواهید که در مدت زمان حدود ۲ دقیقه اطلاعات حرفه‌ای و شخصی خود را ارائه دهند و علاقه‌مندی‌های خود را به سایر افراد بگویند. سعی کنید به افراد آموزش دهید تا این الگوها را به خاطر بسپارند و تمرین کنند تا لحن مناسب را به دست آورند. شما نیز به عنوان میزبان و برگزارکننده رویداد می‌توانید شخصی را انتخاب کنید و نوبت صحبت کردن را به او بدهید. این کار باعث می‌شود همه شرکت‌کنندگان احساس راحتی داشته باشند.

پس از اینکه همه افراد خود را به نوبت معرفی کردند، از هر‌کدام از آن‌ها بخواهید تا به یک سوال پاسخ دهند. شما نیز به عنوان میزبان وظیفه دارید مکالمه‌ها را تنظیم کنید تا جلسه فقط با صحبت کردن یکی از افراد پیش نرود یا بحث از موضوع اصلی خود خارج نشود. پرسیدن هر سوالی که باعث شود شرکت‌کنندگان تجربه‌های خود را به اشتراک بگذارند شبکه سازی آنلاین را راحت‌تر می‌کند. در نظر داشته باشید که افراد ممکن است نظرات مختلفی درباره سوالات داشته باشند بنابراین مکالمه را کنترل کنید تا از بحث اصلی خارج نشود.

به این نکته توجه داشته باشید که مهم نیست شبکه سازی آنلاین تا چه اندازه خوب پیش بروند یا چه افرادی جذب آن شوند. بهترین کار این است که پس از گذشت زمان مشخص‌شده پایان آن را اعلام کنید؛ زیرا افراد معمولا از جلسات ویدئویی زودتر از جلسات حضوری خسته می‌شوند.

کارهایی که پس از رویداد باید انجام دهید

پس از پایان رویداد شبکه سازی آنلاین یک ایمیل برای همه افراد ارسال کنید؛ از آن‌ها به دلیل مشارکت در رویداد تشکر و قدردانی کنید و به آن‌ها بگویید که در صورت نیاز می‌توانید با یکدیگر در تعامل باشید. به یاد داشته باشید که عدم ملاقات‌های حضوری به معنای پایان یافتن همکاری یا عدم ایجاد روابط جدید نیست. امروزه افراد نسبت به گذشته کمتر با یکدیگر تعامل دارند به همین علت شبکه سازی در افراد باید بیشتر شود. میزبانی از رویدادهای مجازی راهی است که به شما کمک می‌کند شبکه خود را تقویت کنید.

همچنین بخوانید: «چگونه کارمندان را تشویق کنیم که در جلسات مجازی شرکت کنند؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *