حل تعارضات

راه‌های حل تعارضات در محیط کار

تعارض همیشه آثار منفی و مخرب ندارد؛ فقط کافی است که مهارت حل تعارضات را کسب کنید. 

در یک سازمان افراد زیادی با شخصیت‌های مختلف در کنار یکدیگر کار می‌کنند تا به هدف مشترکی برسند. این افراد زمان زیادی را در هر روز کنار هم هستند و ممکن است بر سر موضوعات مختلفی اختلاف نظر داشته باشند و تعارضی بین آن‌ها به وجود بیاید. 

تعارضات همیشه آثار منفی و مخرب ندارند؛ اگر به‌صورت صحیح و موثر از آن‌ها استفاده کنید، می‌توانند باعث بهبود عملکرد و ارتقا سطح سلامتی و ایمنی سازمان شوند و اگر به‌صورت غیر موثری از آن‌ها استفاده کنید، موجب کاهش عملکرد و ایجاد تنش در سازمان می‌شوند. 

اگر تعارضات سازنده باشند، زمینه ایجاد نوآوری، تفکر خلاق و تحول سازنده را در سازمان به وجود می‌آورند و در نتیجه به مدیر کمک می‌کنند تا سریع‌تر به اهداف سازمانی برسد. نمی‌توان تعریف دقیقی برای تعارض مخرب یا سازنده بیان کرد؛ زیرا یک تعارض ممکن است برای گروهی از افراد، سازنده و برای گروه دیگری مخرب باشد. حتی ممکن است یک تعارض در زمان‌های متفاوت برای یک گروه از افراد، از حالت سازنده به حالت مخرب تبدیل شود. 

شما به عنوان یک مدیر برای اینکه بتوانید تعارضات ایجاد شده در سازمان خود را مدیریت کنید، باید با ماهیت آن آشنا شوید و مهارت‌های لازم برای مدیریت تعارض را کسب کنید. در این مطلب برخی از راه‌حل‌های حل تعارضات در محیط کار را بررسی می‌کنیم.

۱- از کارمندان راهکار بخواهید – حل تعارضات

وقتی اختلافی بین کارمندان به وجود می‌آید، بهتر است شما به عنوان یک مدیر به سرعت برای رفع آن اقدام کنید. اگر احساس خشم و کینه در کارمندان انباشته شود، در آینده صدمات جبران‌ناپذیری به سازمان وارد خواهد شد؛ پس بهتر است که تا دیر نشده، تعارضات را در سازمان خود برطرف کنید. 

برای برطرف کردن مشکل، باید با هر یک از طرفین صحبت کنید تا فرصتی برای بیان احساسات خود و تخلیه خشم داشته باشند. از آن‌ها بخواهید راهکاری برای حل مسئله ارائه دهند. ممکن است راه‌حل خوبی نداشته باشند؛ اما این کار کمک می‌کند تا کمی از مشکل دور شوند. همچنین با این کار می‌توانید موضع افراد را تشخیص دهید و راه‌حل بهتری پیدا کنید. 

۲- برای حل تعارضات بی‌طرف باشید

اگر مدیر برای حل اختلاف کارمندان از یکی از آن‌ها طرفداری کند، باعث افزایش اختلاف و ایجاد دلخوری می‌شود. حتی اگر حق با یکی از طرفین است، نباید به‌گونه‌ای از او طرفداری کنید که طرف دیگر فکر کند با او خصومتی دارید. به جای اینکه به عنوان یک مدیر عصبانی شوید و پرخاش کنید، باید با زبان خوش با فرد مقصر صحبت کنید و او را متقاعد کنید که اشتباه از اوست. همیشه سعی کنید بین کارمندان خود عدالت را برقرار کنید. 

۳- به کارمندان کمک کنید خودشان مشکل را حل کنند

همان‌طور که گفتیم، مدیر باید به سرعت برای حل کردن تعارضات اقدام کند؛ اما این به این معنا نیست که همیشه مدیر خودش راهکاری بدهد. ابتدا با هر یک از طرفین جداگانه صحبت کنید؛ سپس یک جلسه برگزار کنید و با هر دو طرف صحبت کنید. 

پیشنهادات خود را برای حل مشکل بیان کنید و بعد آن‌ها را تنها بگذارید تا خودشان یک راه‌حل نهایی برای حل مشکل پیدا کنند. ممکن است حل مشکل به زمان نیاز داشته باشد و نتوانند به‌سرعت به راهکار مشترکی برسند؛ اما این کار، هر دو طرف را راضی می‌کند.

حل تعارضات

حل تعارضات

۴- جلسات ماهانه برگزار کنید

مدیر یک کسب‌وکار باید هر ماه جلسات کوتاهی را با هر یک از کارمندان به‌صورت خصوصی برگزار کند تا از نیازها، خواسته‌ها و احساسات آن‌ها خبردار شود. این کار همچنین باعث می‌شود که از اختلافات بین کارمندان باخبر شود و بتواند قبل از شدت گرفتن مشکلات، آن‌ها را حل کند. 

کارمندان حتی در این جلسات می‌توانند نگرانی‌ها و مشکلات شخصی خود را بیان کنند و از مدیر مشورت بگیرند. مدیر نیز می‌تواند مشکلات کارمندان را در حد توان برطرف کند تا هم بهره‌وری کارمندان بیشتر شود و هم از ایجاد تعارضات جلوگیری شود. 

۵- به کارمندان یاد دهید که خودشان مشکلات را حل کنند

همیشه کارمندان خود را تشویق کنید تا اختلافات خود با دیگر اعضای تیم را به‌صورت مستقیم با خودشان حل کنند. اگر دو نفر با هم مشکلی دارند، باید یاد بگیرند که برای حل مشکل گفت‌وگو کنند و شخص سومی را وارد اختلاف خود نکنند؛ چه این شخص سوم مدیر باشد و چه یک کارمند دیگر. 

اگر بعد از تلاش برای حل مشکل، خودشان نتوانستند مشکل را حل کنند باید از مدیر کمک بگیرند. اگر کارمندان برای کوچک‌ترین مشکلی بخواهند وقت مدیر را بگیرند، مشکلات زیادی در سازمان به وجود می‌آید. 

از طرفی اگر کارمندان برای حل مشکل خود، به سراغ کارمندان دیگر بروند، ممکن است اختلاف در سازمان بزرگ‌تر شود و کارمندان به دسته‌های متعددی علیه یکدیگر تقسیم شوند. پس برای جلوگیری از این فاجعه، سیاست شرکت در مواقع ایجاد مشکل را به‌صورت دقیق و شفاف برای کارمندان بیان کنید. 

۶- از روش چهار مرحله‌ای استفاده کنید

بهتر است یک روش و چارچوب مشخصی برای حل تعارضات در سازمان داشته باشید تا همه کارمندان در زمان حل مشکل بدانند باید چه کاری انجام دهند. این کار باعث می‌شود که تعارضات به روش موثرتری حل شوند. قبل از انتخاب روش حل تعارضات، می‌توانید با کارمندان خود مشورت کنید و راهکاری را که همه با آن موافق هستند انتخاب کنید. یکی از راهکارهای خوب برای حل تعارضات، روش چهار مرحله‌ای است که هر یک از طرفین باید این مراحل را انجام دهند. این مراحل عبارت‌اند از:

  • مشاهده: بدون هیچ قضاوت و پیش‌داوری، رفتار و اعمال طرف مقابل را نگاه کنید. 
  • نظردهی: بدون قضاوت، نظر خود را درباره موضوعی بیان کنید و کسی را متهم و مقصر نکنید.
  • تفسیر: مشاهدات و نظرات خود از مرحله‌های قبل را تفسیر کنید؛ اما به‌دنبال انگیزه‌های طرف مقابل نباشید. 
  • خواهش: به طرف مقابل دستور ندهید و با احترام با او صحبت کنید.

در این روش یک داور مشخص می‌شود تا نتایج این چهار مرحله را از زبان هر دو طرف بشنود؛ اما نباید آن‌ها را قضاوت کند یا نظرشان را رد کند. سپس به طرفین کمک می‌کند تا با جست‌وجو اطلاعات تکمیلی، راه‌حل مشترکی پیدا کنند. 

۶- هیچ کسی را تنبیه نکنید

اگر هر یک از طرفین تصور کنند که فرد خطاکار توسط مدیر تنبیه می‌شود، هیچگاه اشتباه خود را گردن نمی‌گیرند و اختلاف شدیدتر می‌شود. زمانی که برای حل تعارض با طرفین صحبت می‌کنید، به آن‌ها بگویید که هیچ‌کس تنبیه نخواهد شد و دور هم جمع شده‌اید تا با پیدا کردن یک راه‌حل، از شدیدتر شدن مشکل و شکست سازمان جلوگیری کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *