بحران های آینده سازمان

رهبران چگونه می‌توانند چشم‌انداز روشنی درباره بحران های آینده سازمان داشته باشند؟

رهبران برای داشتن چشم‌انداز روشن درباره بحران های آینده سازمان، باید خود را با تغییرات جدید هماهنگ کنند.

امروزه با ایجاد بحران‌های جدیدی مانند شیوع ویروس کرونا، چشم‌انداز رهبران برای آینده سازمان نیز تغییر کرده است. آن‌ها تلاش می‌کنند که برای این دوران و بحران های آینده سازمان آماده شوند. در حال حاضر به دلیل افزایش عدم قطعیت نسبت به آینده و رکود اقتصادی،‌ رهبران مجبور هستند تا استراتژی‌های بلندمدتی برای بهبود وضعیت موجود و پیشرفت آینده سازمان داشته باشند.

همچنین بخوانید: «دریافت بازخوردها چه کمکی به رهبری تیم می‌کند»

امروزه به علت بحران شیوع ویروس کرونا چشم‌انداز رهبران تا حد زیادی تغییر کرده است. آن‌ها تلاش می‌کنند تا آمادگی بیشتری برای دوران پس از این بحران پیدا کنند. جالب است بدانید که جهان آینده افراد براساس میزان شناخت آن‌ها از توانایی‌ها و انعطاف‌پذیری‌ها شکل گرفته است. بنابراین وجود عواملی مانند افزایش عدم قطعیت نسبت به آینده و رکود اقتصادی باعث می‌شود که رهبران آینده استراتژی‌های بلندمدت برای بهبود وضعیت موجود و آینده سازمان تدوین کنند. در ادامه مطلب راهکارهایی برای دوران پس از بحران ارائه می‌کنیم.

در طول تاریخ رهبران بلندپروازی مانند آبراهام لینکلن، فرانکلین دلانو روزولت ، وینستون چرچیل، و نلسون ماندلا به تهدیدهایی که پیش‌رو داشتند واکنشی ندادند‌ و همیشه به آینده فکر کردند. آن‌ها با چالش‌های مسیر خود مقابله کردند و با الهام‌بخشی برای آینده‌ای بهتر، تا جایی که می‌توانستند مردم را راهنمایی کردند.

بینش و طرز تفکر در زمان بحران یک مسئله ضروری است. در حالت عادی پنج سال طول می‌کشد که یک تورم اقتصادی رخ دهد. اما این مسئله در زمان بحران ممکن است در طول چند روز یا چند ماه رخ دهد. امروزه خطوط گرایش‌ها مانند ارتباط از راه دور، خرید آنلاین، پزشکی از راه دور و… بسیار سریع‌تر از گذشته شده‌اند. همچنین زنجیره‌های تامین جهانی شکسته شده‌اند. بنابراین ممکن است تعداد زیادی از مشتریان B2B شما از بین بروند و مصرف‌کنندگان نهایی آن بیکار شوند. در نتیجه برخی از فرضیه‌های اساسی نهفته در مدل کسب‌وکار فعلی شما ممکن است تغییر کند.

شما به عنوان رهبر برای مدیریت بحران های آینده سازمان باید خود را برای این تغییرات آماده کنید و یک چشم‌انداز ذهنی بلند مدت از آرزوهای خود برای پنج یا ۱۰ سال آینده داشته باشید. ممکن است درک این مسئله دشوار باشد اما اکنون صنایع بزرگ آینده در حال شکل گرفتن هستند.

برای مثال به اپل ۲۰ سال گذشته فکر کنید. این شرکت به خوبی برای رسیدن به رویای آی‌پد و آیفون شروع به برنامه‌ریزی کرد؛ زیرا در آن دوره زمانی، تجارت کامپیوترها به دلیل سقوط دات‌کام‌ها تحت فشار قرار گرفته بود. شما نمی‌توانید پیش‌بینی کنید که قطعا چه اتفاقی رخ خواهد داد اما می‌دانید چه توانایی‌هایی دارید و می‌توانید تصور کنید که در آینده به کجا خواهید رسید. بنابراین برای آینده برنامه‌ریزی و آن را اجرا کنید. 

۱- مدت زمانی را به تجسم آینده اختصاص دهید – بحران های آینده سازمان

در بهترین حالت برای مدیریت بحران های آینده سازمان شما باید حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد زمان خود را طول هفته به فکر کردن درباره فعالیت‌های سازمان پس از بحران اختصاص دهید. توجه داشته باشید که این آرزو باید بر پایه چشم‌انداز بلندمدت شما استوار باشد. با توجه به نیازهای ضروری حال حاضر، برخی رهبران ممکن است وسوسه شوند تا مسئولیت فکر کردن به این مسئله را به دیگران محول کنند.

در صورتی که مدیرعامل سازمان و سایر مدیران کلیدی سازمان که درباره تخصیص منابع تصمیم می‌گیرند باید بتوانند این کار را به پایان برسانند. بنابراین سعی کنید درباره تغییرات مشتریان، بازارها، محیط کار و چیزهایی که مورد نیاز است اما وجود ندارد تحقیق کنید. بهتر است بر تقاضای مشتریان خود تمرکز کنید و به این مسئله فکر کنید که چگونه می‌توانید تقاضاهای جدید و در حال تکامل آن‌ها را برآورده کنید.

به نظر شما با وجود این تغییرات، کسب‌وکار اصلی شما تا چه اندازه انعطاف‌پذیر خواهد بود؟ بهتر است تهدیدها و فرصت‌ها را در نظر داشته باشید و مولفه‌های پورتفولیو خود را که دیگر سودآور نیستند با فرصت‌های رشد جدید جایگزین کنید. می‌توانید یک استراتژی برای بازگشت تصویر ذهنی آینده به زمان حال تدوین کنید. بهتر است مسیر آرزوهای بلندمدت خود را به میان‌مدت، سپس به حال حاضر تغییر دهید.

بحران های آینده سازمان

بحران های آینده سازمان

۲- خود را برای یادگیری و محوری بودن کسب‌وکار آماده کنید

با توجه به تغییرات سریع کسب‌وکارها می‌توانید مطمئن شوید که پیشرفت خود را به صورت رسمی اندازه‌گیری، کنترل و بررسی می‌کنید. در ابتدا افراد روی فرضیات خود کار می‌کنند؛ بنابراین زمانی که آن‌ها را در دنیا واقعی آزمایش می‌کنند داده‌ها و تجربه‌های بیشتری برای اثبات یا رد آن فرضیه‌ها خواهند داشت. در نتیجه برای مدیریت بحران های آینده سازمانبهتر است براساس آن چیزی که یاد می‌گیرید استراتژی و دیدگاه خود را تنظیم کنید.

زمانی که برای مدیریت بحران های آینده سازمان و رسیدن به اهداف میان‌مدت و بلندمدت تلاش می‌کنید باید به سیگنال‌های قوی و ضعیفی که دریافت می‌کنید توجه داشته باشید. سرعت و چابکی در انجام کارها رمز موفقیتی است که شما باید آن را منظم و مداوم یاد بگیرید. با این کار می‌توانید بینش خود را دوباره بازبینی کنید و به آن ادامه دهید.

۳- افراد تیم را با بینش خود آشنا کنید

افراد تیم و سهامداران باید برای مدیریت بحران های آینده سازمان و موفقیت فداکاری کنند. بنابراین اگر می‌خواهید آن‌ها نیز به دیدگاه شما درباره آینده بهتری که می‌توانند به آن برسند، اعتقاد داشته باشند باید سعی کنید آن‌ها را با بینش خود آشنا کنید.

 برای مثال در سال ۲۰۱۹ شرکت Innosight توانست ۲۰ شرکت جهانی را شناسایی کند که بیشترین تغییر و تحولات تاثیرگذار را در این دهه داشتند. آن‌ها متوجه شدند که نقطه مشترک این شرکت‌ها هدف‌گذاری بود. شرکت زیمنس نیز به تازگی یک ماموریت را برای خدمت به جامعه پذیرفته بود.

علاوه بر آن شرکت Tencent در چین اعلام کرده بود که به دنبال ایجاد یک فناوری برای رفاه اجتماعی است. شرکت Ørested در دانمارک نیز خود را از یک کسب‌وکار گاز طبیعی در حال مبارزه با یک شرکت انرژی بادی پیشرفته تغییر داد که باعث افزایش سود خالص این شرکت تا حدود ۳ میلیارد دلار در سال شد. دیدگاه بلندمدت این شرکت‌ها علاوه بر اینکه افراد را به اجرا تشویق می‌کند، به رهبران نیز کمک می‌کند تا استراتژی خود را روی هدف اصلی حفظ کنند.

توجه داشته باشید که برای مدیریت بحران های آینده سازمان برآورد دقیق بحران غیرممکن است. در حال حاضر بسیاری از رهبران در حال مبارزه با چالش‌های موجود هستند و گاهی‌ نیز مجبورند که تصمیم‌های سختی را بگیرند. در این شرایط ممکن است احساس کنید که نمی‌توانید زمان مناسبی را برای ایجاد یک چشم‌انداز و ایجاد یک مسیر استراتژیک در نظر بگیرید. اما توجه داشته باشید رهبرانی که برای مدیریت بحران های آینده سازمان کارهای روزانه شرکت را مدیریت می‌کنند چشم‌انداز روشنی درباره بحران های آینده سازمان دارند. بنابراین پس از گذشت بحران نیز به عنوان شرکت‌های قوی و انعطاف‌پذیر معرفی خواهند شد.

همچنین بخوانید: «در زمان بحران سرعت تصمیم گیری خود را کاهش دهید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *