غلبه بر احساسات

روش‌های غلبه بر احساسات هنگام گفت‌وگوهای سخت

زمانی که مجبور هستید با افراد دیگر مکالمات جدی و پرتنش داشته باشید به سختی می‌توانید احساسات خود را کنترل کنید. بنابراین باید روش‌های غلبه بر احساسات هنگام گفت‌وگوهای سخت را بلد باشید.

زمانی که مجبور هستید با افراد دیگر مکالمات جدی و پرتنش داشته باشید به سختی می‌توانید احساسات خود را کنترل کنید. در حالت کلی وجود اختلاف نظر ممکن است برای شما یک تهدید باشد؛ زیرا ممکن است حس کنید که ممکن است چیزی را از دست بدهید. در حقیقت دیدگاه شما، روش‌هایی که به انجام کارها عادت کردید، حس و فهم اینکه شما درست می‌گویید، حس قدرت و… به شما کمک می‌کند تا گفت‌وگوهای خوبی با دیگران داشته باشید.

همچنین بخوانید: «چگونه کارمندان را تشویق کنیم که در جلسات مجازی شرکت کنند؟»

زمانی که در برخی جلسات مهم که به گفت‌وگو سخت نیاز دارد شرکت می‌کنید، بدن با فعال کردن سیستم سمپاتیک، خود را برای مبارزه آماده می‌کند و این پاسخ طبیعی است. اما این پاسخ  ممکن است مشکلاتی را برای شما ایجاد کند؛ زیرا ذهن و بدن افراد به سختی می‌توانند بین تهدیداتی مانند وضعیت خاص یک پروژه یا مورد حمله حیوان وحشی قرار گرفتن تمایز ایجاد کند. زمانی که افراد در یک جلسه با شرایط سخت قرار می‌گیرند ضربان قلب آن‌ها افزایش پیدا می‌کند، تنفس آن‌ها سریع‌تر می‌شود، ماهیچه‌ها سفت می‌شود و خون از اندام‌های بدن خارج می‌شود. در نهایت فرد نیز احساس ناراحتی می‌کند.

وجود این حس‌ها باعث می‌شود شما فضای مناسبی برای حل تنش‌ها نداشته باشید. اگر بدن افراد به حالت مبارزه یا فرار قرار بگیرد،‌ نمی‌توانند به صورت منطقی فکر کنند و تصمیم بگیرند. توانایی تصمیم‌گیری‌های منطقی در این شرایط نیز همان چیزی است که شما هنگام قرار گرفتن در یک مکالمه پراسترس به آن نیاز دارید.

علاوه بر مواردی که گفته شد برای غلبه بر احساسات در این شرایط نمی‌توانید به خوبی فکر کنید و مخاطب شما نشانه‌های استرس و عصبانیت را در ظاهر شما مشاهده می‌کند. برای مثال صورت شما قرمز می‌شود و با سرعت بیشتری صحبت می‌کنید. از آن‌جایی که نورون‌های آینه‌ای باعث می‌شوند افراد احساسات یکدیگر را درک کنند، مخاطب شما نیز احساس استرس و عصبانیت شما را درک می‌کند و قبل از اینکه متوجه شوید تنش‌ها نیز بیشتر می‌شود.

خوشبختانه راه‌هایی برای غلبه بر احساسات وجود دارد که شما با استفاده از آن می‌توانید پاسخ‌های فیزیکی را متوقف کنید، احساسات خود را مدیریت کنید، روش‌هایی برای گفت‌وگوهای سازنده پیدا کنید و با حفظ خونسردی خودتان را آرام کنید. در ادامه مطلب روش‌هایی برای کنترل این احساسات معرفی می‌کنیم.

۱- درست نفس بکشید – غلبه بر احساسات

برای غلبه بر احساسات استفاده از تکنیک‌های ذهن‌آگاهی بهترین روش‌ها برای کنترل احساسات در موقعیت‌های پرتنش هستند. یکی از ساده‌ترین تکنیک‌های ذهن‌آگاهی، تنفس صحیح است. بنابراین زمانی که متوجه شدید شرایط به وجود آمده پرتنش است بر نحوه نفس کشیدن خود تمرکز کنید. برای این کار باید هوای دم و بازدم خود را از شش‌ها حس کنید. این کار توجه شما را از نشانه‌های فیزیکی ناخوشایند دور می‌کند و باعث می‌شود تعادل خود را حفظ کنید. برخی از متخصصان ذهن‌آگاهی برای غلبه بر احساسات می‌گویند که در این شرایط‌ بهتر است تعداد نفس‌های خود را بشمارید.

غلبه بر احساسات

غلبه بر احساسات

۲- بر بدن خود تمرکز کنید

زمانی که مکالمات جدی و پرتنش می‌شوند باعث می‌شود بر احساسات منفی تمرکز کنید. کارشناسان معتقدند ایستادن و راه رفتن باعث می‌شود قسمت تفکر منطقی شما فعال شود. اگر شما و فرد مقابل کنار یک میز نشسته‌اید ممکن است نتوانید‌ به راحتی بلند شوید و قدم بزنید. در این شرایط می‌توانید بگویید: «من به کمی تحرک و کشش عضلات برای رفع خستگی دارم. از نظر شما اشکالی ندارد که من کمی قدم بزنم؟»

برای غلبه بر احساسات اگر با استفاده از این راه بازهم احساس راحتی نداشتید می‌توانید ورزش‌های کوچکی را مانند عبور دادن ۲ انگشت روی یکدیگر یا قرار دادن پاها به آرامی روی زمین و توجه به آنچه کف پا حس می‌کند انجام دهید. کارشناسان ذهن‌‌آگاهی به این روش «لنگرگاه» می‌گویند. این تکنیک در انواع شرایط پراسترس کاربرد دارد. 

۳- عبارت آرامش‌بخشی را با خود زمزمه کنید

برای غلبه بر احساسات یکی از مشاوران مدیریت به نام Amy Jen Su در یکی از کتاب‌های خود به نام «Own the Room» معتقد است زمانی که در شرایط پراسترس قرار می‌گیرید عبارتی را که باعث آرامش شما می‌شود با خود تکرار کنید. برای مثال تکرار جمله «خونسرد باش» می‌تواند به شما کمک کند خود را آرام کنید.

۴- احساسات خود را تایید کنید

برای غلبه بر احساسات احساسات خود را تایید کنید و برای آن نامی در نظر بگیرید. سوزان دیود، نویسنده کتاب «Emotional Agility» معتقد است: «زمانی که احساسات شدید توجه شما را مشغول می‌کند، دیگر فضایی برای بررسی افکار و احساسات باقی نمی‌ماند.» برای فاصله گرفتن از این احساسات به آن‌ها برچسب بزنید تا افکار و احساسات خود را همان‌طور که هست ببینید.

۵- زمانی برای استراحت در‌نظر بگیرید

برای غلبه بر احساسات هرچه زمان بیشتری برای پردازش احساسات خود صرف کنید از شدت آن‌ها کاسته می‌شود. بنابراین اگر در شرایط پراسترس قرار گرفتید بهتر است زمانی را برای استراحت در‌نظر بگیرید. توجه داشته باشید که حتما دلیلی برای اینکه می‌خواهید مکالمه متوقف بماند ارائه کنید.البته ممکن است که مخاطب شما ممکن است ناراحت شود و خشم و ناراحتی خود را نیز بیان کند. با وجود سختی‌ها زمانی که فردی به شما حمله می‌کند سکوت کنید و به او حمله نکنید. جین برت، استاد حل اختلافات و مذاکرات دانشکده مدیریت Kellogg معتقد است در هر شرایطی باید به مخاطب خود گوش کنید، حتی اگر به آن عمل نکنید.

توجه داشته باشید تعارض با همکاران می‌تواند موضوعی پیچیده، جدی و دشوار باشد. زمانی که در شرایط جدی قرار می‌گیرید و احساساتی می‌شوید سعی کنید از طریق گفت‌وگو، برای حل مشکلات به وجود آمده تلاش کنید. به جای تلاش کردن برای حفظ روابط مثبت، سعی کنید مشکلات را حل کنید و به نتیجه مشخصی برسید. تمام راهکارهایی که گفته شد به شما کمک می‌کند تا به جای احساس ناراحتی و عصبانیت، احساس آرامش و راحتی داشته باشید. به بیان ساده‌تر باعث می‌شود تا احساسات خود را به خوبی کنترل و مشکلات را حل کنید.

همچنین بخوانید: «مدیران موفق کارمندان خود را از تغییرات سازمان مطلع می‌کنند»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *