مدیران منابع انسانی

مهارت های دیجیتال پیشرفته‌ای که مدیران منابع انسانی به آن نیاز دارند

سازمان‌هایی که مدیران منابع انسانی آن‌ها مهارت های دیجیتال پیشرفته‌تری دارند، حدود ۵۰ درصد بیشتر از سایر شرکت‌ها به رشد و درآمدزایی می‌رسند.

مدیران منابع انسانی همیشه تلاش می‌کنند نیروهایی جذب کنند که مهارت زیادی در فناوری‌ها دیجیتال دارند؛ اما معمولا توجهی به گسترش دانش خود در حوزه فناوری‌های دیجیتال ندارند. این مسئله باعث شده است آن‌ها توانایی استفاده از داده‌هایی را که به اجرای استراتژی‌های نیروی انسانی در دوران گذار دیجیتال کمک می‌کنند نداشته باشند.

در یک پژوهش، مهارت‌های ۲۸ هزار مدیر کسب‌وکار در صنایع مختلف، به‌وسیله سه سازمان بررسی شده است. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد مدیران بخش نیروی انسانی به طور متوسط نسبت به افرادی که در سایر بخش‌های کسب‌وکار فعالیت می‌کنند توانایی کمتری برای کار کردن در فضای دیجیتال و استفاده از داده‌ها برای هدایت کسب‌وکار دارند.

 شکاف مهارت های دیجیتالی در این بخش باعث شده است که مدیران منابع انسانی اعتبار کمتری نسبت به مدیران سایر بخش‌ها داشته باشند. تا چند سال گذشته حدود ۲۰ درصد مدیران کسب‌وکار از متخصصان نیروی انسانی می‌خواستند تا با بررسی داده‌های مورد نیاز بهترین فرد را استخدام کنند، اما امروزه این آمار به ۱۱ درصد رسیده است. اگرچه ۲۰ درصد نرخ بالایی نبوده است اما امروزه این آمار به نصف کاهش پیدا کرده است.

امروزه همه شرکت‌ها، حتی شرکت‌هایی که منابع خوبی دارند در جست‌وجو راه‌حلی برای بهبود مهارت های دیجیتالی اعضای HR در سازمان هستند. مدیران نیروی انسانی برای بهبود دانش تیم خود، ابتدا باید یک دپارتمان قدرتمند بسازند، سپس بررسی کنند که متریک‌‌های HR با موفقیت‌های مالی شرکت هم‌راستا باشد.

سازمان‌هایی که از داده‌ها و تحلیل آن‌ها برای توسعه نیروی انسانی استفاده می‌کنند تیم رهبری قوی‌تری تشکیل می‌دهند و موفقیت بیشتری به دست می‌‌آورند. طبق تحقیقات سازمان‌هایی که مدیران آن‌ها مهارت های دیجیتال پیشرفته‌تری دارند، حدود ۵۰ درصد بیشتر از سایر شرکت‌ها به رشد و درآمدزایی می‌رسند.

اگر مدیران منابع انسانی مهارت های دیجیتال خود را ارتقا دهند، علاوه بر اینکه به پیشرفت سازمان کمک می‌کنند، موقعیت شغلی و درآمد خود را نیز ارتقا می‌دهند. طبق آماری که از برخی پژوهش‌ها به دست آمده است، متخصصان HR که از آنالیزهای پیشرفته استفاده می‌کنند حدود ۶ برابر بیشتر از دیگران شانس موفقیت در جایگاه شغلی خود را دارند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، نیروهای متخصص نسل قبل بازنشسته می‌شوند و متخصصان نیروی انسانی نیز با چالش‌های جدیدی روبه‌رو می‌شوند. دینامیک‌های اقتصادی و دموگرافیک باعث شده است بخش HR سریع‌تر و بهینه‌تر نیروی کار مورد نظر سازمان را پیدا کنند و توسعه دهند. به همین علت سرمایه‌گذاری بر ارتقای مهارت های دیجیتال می‌تواند یک برگ برنده برای شرکت‌های در حال توسعه باشد.

 در ادامه مطلب برخی از راه‌حل‌هایی را که به مدیران منابع انسانی کمک می‌کند مهارت های دیجیتال خود را ارتقا دهند معرفی می‌کنیم. اجرای این چهار مرحله باعث افزایش بازدهی سازمان می‌شود.

مدیران منابع انسانی

مدیران منابع انسانی

۱- تقویت همکاری‌های درون‌سازمانی – مدیران منابع انسانی

بخش‌های مختلف یک سازمان معمولا از تکنولوژی به صورتی استفاده می‌کنند که اعضای بخش HR نیز بتوانند از اطلاعات حاصل از آن استفاده کنند. برای مثال اعضای HR با کمک گروه بازاریابی می‌توانند مهارت‌های سئو خود را افزایش دهند یا از راهنمایی‌های متخصصان مالی در حوزه بلاک‌چین استفاده کنند و با استفاده از اطلاعات آن‌ها نیرو‌های کار را با استفاده از فناوری بلاک‌چین ذخیره کنند. همکاری همه بخش‌های سازمان علاوه بر اینکه به افزایش مهارت‌های بخش HR کمک می‌کند؛ باعث تقویت فرهنگ مبتنی بر داده در همه بخش‌های سازمان نیز می‌شود.

۲- متصل کردن آنالیزهای HR به نتایج کسب‌وکار

اعضای بخش منابع انسانی سازمان باید بتوانند داده‌های مربوط به کارمندان را به سطوح مختلف کسب‌وکار پیوند دهند. آن‌ها برای این کار ابتدا باید داده‌هایی را که درباره مهارت‌ها، قابلیت‌ها و رفتارهای مدیران مختلف و نیروی کار هستند از طریق ارزیابی جمع‌آوری کنند. 

برای مثال یک بیمارستان برای بهبود ایمنی بیماران به بخش HR مراجعه می‌کند. طبق ارزیابی‌هایی که این افراد انجام می‌دهند مشخص می‌شود بیمارانی که بیشترین میزان ایمنی را داشتند، زیر نظر پرستارانی بودند که با آن‌ها رفتارهای خاصی مانند همدلی داشتند. طبق مواردی که گفته شد افرادی که در بخش HR فعالیت می‌کنند، داده‌هایی را درباره مهارت‌ها و تجربه‌های کارکنان جمع‌آوری می‌کنند، سپس آن‌ها را به نتایج حاصل از کسب‌وکار مرتبط می‌کنند. این کار باعث می‌شود فرصت‌ها و ریسک‌های کلیدی کسب‌وکار بهتر مشخص شود.

۳- افزایش و توسعه مهارت‌های تصویرسازی داده‌ها

همان‌طور که گفته شد جمع‌آوری و آنالیز داده‌ها به مدیران منابع انسانی کمک می‌کند تا از این اطلاعات برای تاثیرگذاری بیشتر بر دیگران استفاده کنند. طبق برخی پژوهش‌ها اگر اطلاعات به صورت تصویری به مخاطب‌ها ارائه شود تاثیرگذاری بر آن‌ها بیشتر می‌شود و احتمال اینکه افراد از بحث مورد نظر استقبال کنند، حدود ۴۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

کارکنان بخش منابع انسانی باید بتوانند داده‌هایی را که جمع‌‌آوری می‌کنند به صورت گرافیکی عرضه کنند. این افراد باید در برخی نرم‌افزارهای پیشرفته مانند Tableau ، Power BI و R Studio مهارت داشته باشند؛ این برنامه‌ها امکان بصری‌سازی داده‌ها را بیشتر می‌کند. 

۴- اجرای مدل‌های برنامه‌ریزی رهبری

همان‌طور که گفته شد داده‌ها برای نشان دادن دادن روند فعلی نیروی انسانی سازمان بسیار پرکاربرد هستند. بخش HR باید بتواند با استفاده از این منابع نیازهای نیروی آینده، به‌ویژه بخش رهبری را پیش‌بینی کند. مدیران منابع انسانی با اجرا کردن مدل‌های برنامه‌ریزی رهبری می‌توانند استراتژی‌های بلندمدت کسب‌وکار را تنظیم کنند. متخصصان نیروی انسانی با استفاده از مدل‌های برنامه‌ریزی رهبری، می‌توانند تعداد رهبران مورد نیاز سازمان، مهارت‌های موردنیاز و جایگاه مورد نیاز آن‌ها در سازمان را بررسی کنند. 

مدل‌های برنامه‌ریزی، عملکرد رهبران بخش‌های مختلف سازمان را با ویژگی‌های مطلوب سازمان مقایسه می‌کنند. بخش HR اصلاحات لازم درباره نیروی کار را پیشنهاد می‌دهند و با جابه‌جایی، تغییر اولویت‌ها و توسعه منابع انسانی، سیستم‌های مدیریت عملکرد را دوباره سازمان‌دهی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *