بحران های شخصی کارمندان

راهکارهایی برای مدیریت بحران های شخصی کارمندان

مدیریت بحران های شخصی کارمندان که در شرایط استرس‌آور زندگی خود هستند یکی از چالش‌های اصلی مدیران است.

یکی از چالش‌هایی که همه سازمان‌ها با آن روبه‌رو می‌شوند مشکلات و بحران های شخصی کارمندان است. این چالش‌ها تاثیر زیادی بر عملکرد اعضای تیم دارد، به همین علت مدیران برای جلوگیری از این مشکلات باید راه‌های مقابله با آن‌ها را بدانند. 

همه افراد در طول زندگی با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند که باعث از بین رفتن تمرکز آن‌ها هنگام کار کردن می‌شود. اتفاقاتی مانند بیماری یا مرگ یکی از اعضای خانواده، جدایی و… نمونه‌هایی هستند که به عنوان بحران های شخصی شناخته می‌شوند؛ مدیران نیز در این شرایط نمی‌توانند از کارمندان خود بهترین عملکرد را انتظار داشته باشند. 

مدیران باید از همه راهکارهایی که به آن‌ها کمک می‌کند تا با این شرایط روبه‌رو شوند آگاهی داشته باشند. آن‌ها باید بتوانند در این شرایط از کارمندان خود حمایت کنند و مطمئن باشند که افراد با تمام مشکلاتی که دارند از همه توانایی‌های خود استفاده می‌کنند.

لیندا هیل، یکی از اساتید دانشکده کسب‌وکار هاروارد درباره این موضوع می‌گوید: «مدیریت کارمندانی که در دوران حساس و استرس‌آور زندگی خود هستند یکی از چالش‌های اصلی مدیران است. افراد همیشه تلاش می‌کنند تا زندگی شخصی و کاری خود را از یکدیگر جدا کنند، اما برخی شرایط بحرانی رخ می‌دهند که باعث می‌شوند فرد توانایی تفکیک مسائل شخصی از مسائل کاری را نداشته باشد. روش‌های مدیریت این شرایط به‌وسیله مدیر سازمان، می‌تواند یک آزمون برای سنجش عملکرد او باشد.»

یک مدیر کاریزماتیک در این شرایط باید دلسوزی و محبت خود را ابراز کند و با رفتارهای حرفه‌ای که از خود نشان می‌دهد باعث حفظ کارایی تیم خود شود. آنی مک‌کی، یکی از اساتید دانشگاه پنسیلوانیا حفظ این مرز را یکی از چالش‌های بزرگ مدیران می‌داند. در ادامه مطلب راهکارهایی برای مدیریت بحران های شخصی کارمندان ارائه می‌کنیم.

۱- در دسترس باشید – بحران های شخصی کارمندان

قرار گرفتن در بحران های شخصی باعث می‌شود افراد با تاخیر وارد محل کار شوند؛ وظایف خود را به خوبی انجام ندهند و به خاطر آن‌ها احساس شرمندگی داشته باشند. طبق نظر مک‌کی، کارمندان معمولا برای بیان مشکلات شخصی با رئیس خود احساس راحتی نمی‌کنند. آن‌ها نمی‌توانند به راحتی با مدیران درباره مسائلی مانند بیماری والدین خود، شروع و پایان رابطه عاطفی و…  صحبت کنند و این شرایط استرس آن‌ها را هنگام کار کردن بیشتر می‌کند.

اولین چالشی که مدیران با آن روبه‌رو می‌شوند، شناسایی عواملی است که شرایط بحرانی کارمند را نشان می‌دهند. مدیران باید توانایی برقراری ارتباط مناسب با کارمندان را داشته باشند تا هنگام بحران بتوانند تغییر رفتار آن‌ها را تشخیص دهند. اگر افراد در محیط کار با یکدیگر همدلی داشته باشند، کارمندان به راحتی مشکلات خود را به مدیران می‌گویند.

۲- بیش از حد کنجکاوی نکنید

یک مدیر برای برقراری ارتباط با کارمندان خود باید دلسوز باشد و با آن‌ها همدلی کند؛ اما ‌نباید محرم همه اسرار شخصی آن‌ها باشد و به روانپزشک تبدیل شود. بهتر است سوالات زیادی درباره زندگی شخصی کارمندان نپرسید؛ زیرا ممکن است در مقابل شما احساس ضعف کنند و اطلاعاتی که علاقه‌ای به بیان آن ندارند در اختیار شما بگذارند. 

لیندا هیل معتقد است رابطه مدیران و کارمندان نباید دوستانه باشد؛ بلکه مدیران باید کارمندان خود را حمایت کنند. گاهی‌اوقات ممکن است مدیران محبوب بودن و مورد اعتماد بودن را با هم اشتباه بگیرند. مدیر موفق باید توانایی درک نیازها و نگرانی‌های کارمندان خود را داشته باشد و آن‌ها را تشویق کند که هنگام انجام کارهای خود تمرکز داشته باشند.

بحران های شخصی کارمندان

مدیریت بحران های شخصی کارمندان

۳- شنونده خوبی باشید

پیش از اینکه بخواهید برای انجام کاری به کارمندان پیشنهاد دهید، به حرف‌های آن‌ها خوب گوش کنید. گاهی‌اوقات ممکن است آن‌ها بخواهند با شما درباره مشکلات شخصی خود صحبت کنند، اما اگر شما به سرعت برای انجام کارهای دیگر پیشنهاد دهید، آن‌ها برای صحبت کردن به شما مراجعه نمی‌کنند و سعی می‌کنند تنهایی مشکل خود را حل کنند.

برای مدیریت بحران های شخصی کارمندان بهتر است با کارمندان خود مشورت کنید از آن‌ها بپرسید که چه کمکی می‌توانید انجام دهید تا بحران های شخصی کارمندان تاثیر کمتری بر بازدهی آن‌ها داشته باشد. سعی کنید در مکالمات خود از کلمه «ما» بیشتر استفاده کنید تا بیشتر احساس همدلی خود را به کارمندان نشان دهید. 

۴- طبق سیاست‌های سازمان عمل کنید

ممکن است برای همدلی بیشتر با کارمند خود بخواهید به او چند روز مرخصی دهید، اما فرهنگ و قوانین سازمانی این اجازه را به شما ندهد؛ بنابراین درباره مسائلی صحبت کنید که با توجه به سیاست‌های سازمان بتوانید آن را اجرا کنید. به عبارت ساده‌تر از همه امکانات و اختیارات خود برای بهبود شرایط کارمندان خود استفاده کنید اما به قوانین سازمان و وضعیت پروژه‌ها نیز توجه داشته باشید. قبل از اینکه بخواهید به کارمندان قولی دهید، به آن‌ها بگویید که باید شرایط سازمان را بررسی کنید.

برخی از سازمان‌ها برای حمایت از کارکنان، بیمه‌های خدمات درمانی در نظر می‌گیرند. به عنوان مدیر قبل از اینکه کارمند خود را به آن مراکز ارجاع دهید از کیفیت آن مطمئن باشید تا وضعیت کارمندان خود را بحرانی‌تر نکنید.

۵- بررسی‌های منظم داشته باشید

برای مدیریت بحران های شخصی کارمندان بهتر است هر چند وقت یک بار، عملکرد کارکنان را با حفظ حریم خصوصی آن‌ها بررسی کنید. این بررسی‌ها باعث می‌شود از مشکلات کارمندان خود آگاه شوید و به آن‌ها کمک کنید. آن‌ها نیز از توجه شما قدردانی خواهند کرد. سعی کنید با سوال کردن جویای وضع حال کارکنان شوید و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید تا بدانند شما همیشه از آن‌ها حمایت می‌کنید.

۶- به حجم کاری سازمان توجه داشته باشید

زمانی که می‌خواهید به کارمندانی که دچار بحران شده‌اند مرخصی دهید، میزان حجم کاری پروژه‌ها و تاثیر آن بر کارمندان دیگر و مشتریان را بررسی کنید. مشکلات شخصی کارمندان نباید باعث عقب ماندن سازمان شود.

می‌توانید کارها را به کارمندان داوطلب بسپارید یا خودتان آن‌ها را انجام دهید، فقط توجه داشته باشید که به کارمندان داوطلب پاداش دهید. شرایط شرکت قابل پیش‌بینی نیستند؛ ممکن است اتفاقات غیرمنتظره‌ رخ دهند‌، در این شرایط انتظارات خود از کارمندان را دقیق مشخص کنید؛ انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید و برای گذر از بحران های شخصی کارمندان اهداف قابل دسترسی تعیین کنید.

۷- عادل و مصمم باشید

برای مدیریت بحران های شخصی کارمندان به این مسئله توجه داشته باشید که کارمندان دیگر به رفتار شما با کارمندی که دچار بحران شده است دقت می‌کنند و انتظار دارند تا در اتفاقات مشابه، با آن‌ها رفتار مشابهی داشته باشید. توجه داشته سیاست‌های سازمان باید به صورتی باشند که در صورت موقعیت‌هایی مانند بحران های شخصی کارمندان به سرعت قابل اجرا باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *