مدیریت KPI

مدیریت KPI در عصر تحول دیجیتالی چگونه است؟

شاخص کلیدی عملکرد یا مدیریت KPI معیاری برای اندازه‌گیری میزان موفقیت در هر کسب‌وکار است.

شاخص کلیدی عملکرد یا مدیریت KPI معیاری برای اندازه‌گیری میزان موفقیت در هر کسب‌وکار است؛ بنابراین ساخت و مدیریت آن به سازمان کمک می‌کند تا به اهداف خود نزدیک‌تر شود. شاخص کلیدی عملکرد قابل اندازه‌گیری است؛ میزان عملکرد مهم و اساسی شرکت را ارزیابی می‌کند و برای همه سازمان‌ها، صنایع و حتی کارهای شخصی استفاده می‌شود. این شاخص در دوره‌های زمانی مشخص ارزیابی می‌شود و می‌توان آن را با دوره‌های قبل مقایسه کرد.

شاخص کلیدی عملکرد یا مدیریت KPI اهمیت زیادی برای سازمان‌ها دارد؛ مدیران با استفاده از آن می‌توانند اهداف خود را با دقت مشخص کنند؛ زمینه موفقیت خود را به درستی مشخص کنند و با استراتژی‌های مناسبی آن را ارزیابی کنند. علاوه بر این موارد می‌توانند تاریخچه‌ای از عملکرد کسب‌وکار را نیز ذخیره کنند.

تحول دیجیتالی نشان‌دهنده یک دوران گذار است. امروزه مدیران کسب‌وکارهای مختلف، اجرای استراتژی‌های خاص برای ساخت ابزار و ایده‌های دیجیتالی را ضروری می‌دانند. اگر می‌خواهید با تغییرات عصر جدید دیجیتال همراه شوید و اهداف کسب‌وکار خود را دوباره تنظیم کنید، باید در برنامه‌های خود داده‌های معتبر و انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید.

عوامل زیادی بر تحول دیجیتالی یک کسب‌وکار تاثیر می‌گذارند. مدیران باید در ابتدا نیروی انسانی سازمان را به خوبی بررسی کنند؛ در صورت نیاز افراد مناسب‌تر را استخدام کنند؛ فرآیندهای عملیاتی ناکارآمد را شناسایی کنند و مقابل اهداف سازمان واقع‌بین باشند.

اگر برای بهتر شدن تجربه‌های مشتریان و کارمندان خود از استراتژی‌ها و تکنیک‌های دیجیتالی استفاده می‌کنید، در مسیر درستی قرار دارید؛ اما باید بتوانید میزان موفقیت و اثرگذاری روش‌های جدیدی که به کار برده‌اید را اندازه‌گیری کنید.

همان‌طور که گفته شد مدیریت KPI می‌تواند در زمینه دریافت بازخورد مبتنی بر درآمد به شما کمک کند؛ به طوری که می‌توانید درآمد خود را به صورت جزئی افزایش دهید، اما بدون زیرساخت‌های قابل کنترل و پیگیری نمی‌توانید تغییرات جدید را برای تیم خود اولویت‌بندی کنید.

امروزه تحول دیجیتالی برای کسب‌وکارها هیجان‌انگیز و گمراه‌کننده است. اگر چیزی را که می‌خواهید اندازه‌گیری کنید به درستی تشخیص دهید و آن را با وضعیت فعلی مقایسه کنید می‌توانید کسب‌وکار خود را به درستی هدایت کنید. قبل از تنظیم KPI باید برخی تغییرات درون‌سازمانی را در برنامه خود ایجاد کنید که در ادامه مطلب به آن می‌پردازیم.

۱- فکر کردن به هماهنگی سازمانی – مدیریت KPI

تحول دیجیتال رویکردی ساده و مقیاس‌پذیر را برای رشد بلندمدت کسب‌وکار فراهم و با تشکیل برخی سیستم‌ها از ابتکارها و خلاقیت‌های آینده سازمان پشتیبانی می‌کند. برای جلوگیری از شکست، فرآیندهای کسب‌وکار خود را واضح و به خوبی مستند کنید و آن را در دسترس افراد قرار دهید. توجه داشته باشید که این فرآیندها باید قابل تکرار و مقیاس‌پذیر باشند و به‌وسیله تکنولوژی مناسبی پشتیبانی شوند.

سازمان شما باید سیستمی داشته باشد که به وسیله آن بتوانید افراد مناسب را استخدام کنید، اطلاعات مشتریان خود را در بخش‌های مختلف ثبت کنید و آن‌ها را به اشتراک بگذارید. توجه داشته باشید که همه اعضای شرکت علت و هدف دیجیتالی را درک می‌کنند؛ زیرا این تغییرات به بینش عمیقی نیاز دارند. تشخیص صحیح روش‌های مدیریت KPI افق دید شما را روشن می‌کند و شما به وسیله آن متوجه می‌شوید که آیا تیم در مسیر درستی قرار دارد یا خیر.

به این نکته توجه داشته باشید که تحول دیجیتالی به سرعت اتفاق نمی‌افتد؛ برای موفقیت در بلندمدت باید یک برنامه‌ریزی دقیق داشته باشید. برخی سیستم‌های متعادل‌‌سازی که همیشه می‌توان آن‌ها را آنالیز کرد به شما کمک می‌کند تا اقدامات خود را سریع و به موقع انجام دهید.

مدیریت KPI

مدیریت KPI

۲- اهداف سازمان را درک کنید

فهرست شاخص عملکرد کلیدی یا مدیریت KPI در سازمان‌ها مختلف، متفاوت است؛ زیرا اهداف سازمان‌ها با یکدیگر تفاوت دارد. همان‌طور که گفته شد شاخص‌های مدیریت KPI باید با اهداف سازمان هماهنگی داشته باشند. در حالت کلی همه سازمان‌ها باید به چهار رکن اصلی ارزیابی توجه کنند که عبارت‌اند از:

  • بهبود مدیریت ریسک در کسب‌وکار
  • بهبود و افزایش سرعت عمل و سطح چابکی در سازمان
  • پیشرفت و بهره‌وری عملیاتی
  • بهبود تجربه‌های مشتریان داخلی و خارجی سازمان

پس از تنظیم فهرست مدیریت KPI، آن‌ را با توجه به اهداف و برنامه‌های بلندمدت خود توسعه دهید. برای مثال اگر تجربه مشتریان در ابتدای فهرست شما قرار دارد، باید به معیارهایی که براساس بازخورد و حفظ مشتریان سازمان است بیشتر توجه کنید.

۳- انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید

ممکن است با افزایش تحولات دیجیتالی در صنعت خود، برای موفقیت بخواهید سرعت پردازش داده‌ها در سازمان را افزایش دهید؛ اما این اهداف با مقیاس‌های غیرمنطقی محقق نمی‌شود. 

به جای فکر کردن به پایان مسیر، مدیریت KPI ‌را به عنوان جریانی از مقیاس‌ها در نظر بگیرید. برای جلوگیری از موانعی که در مسیر شما قرار می‌گیرند سعی کنید برای هر‌کدام از KPI‌ها معیارهای کوچک‌تری در نظر بگیرید.

به این نکته توجه داشته باشید که با افزایش تحولات دیجیتالی در سازمان، باید از امکانات مختلفی مانند بهبود پیام‌رسانی، طراحی نرم‌افزارهای جدید، پیاده‌سازی اتوماسیون، اصلاح روش‌های حضور آنلاین در شرکت و… استفاده کنید. طبق مواردی که گفته شد برخی KPI‌ها که باید در نظر بگیرید عبارت‌اند از: سهم بازار، نرخ حفظ مشتریان، صرفه‌جویی در زمان و هزینه، لیدها، تاریخ مصرف‌ها، درآمد، مشارکت کارکنان یا شاخص خالص رشد کارمندان (eNPS)، مشارکت مشتریان یا شاخص خالص ترویج‌دهندگان (NPS)، نرم‌افزارهای جدید دیجیتال مانند اپلیکیشن‌های تلفن‌همراه، اپلیکیشن‌های وب، ابزارهای دستی و غیره.

مدیران سازمان‌ها با تنظیم این معیارها متوجه می‌شوند اهدافی که تعیین کرده‌اند واقع‌بینانه است یا خیر. برای مثال اگر شما معیاری برای NPS فعلی یا مشارکت و وفاداری مشتریان خود نداشته باشید، هدف‌گذاری برای پیشرفت غیرواقع‌بینانه خواهد بود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *