مدیر رشد

نقش عملیاتی مدیر رشد در سازمان‌ها

مدیر رشد در سازمان مسئول انجام مجموعه‌ای از اقدامات در تعامل با دپارتمان مهندسی، طراحی، تحلیل، مدیریت محصول، عملیات و مارکتینگ است تا خلاقیت لازم را برای رشد کردن ایجاد کند.

هدف اصلی همه کسب‌وکارها رشد سود و درآمد است که بر همه فعالیت‌های شرکت نیز تاثیر می‌گذارد. در سال‌های اخیر با رشد و گسترش فناوری‌ها و استارتاپ‌ها، نقش مدیر رشد در شرکت‌ها پررنگ‌تر شده است. به این سِمَت شغلی هکر رشد، مدیر اجرایی رشد و سرپرست رشد نیز گفته می‌شود. در حال حاضر با توسعه محصول و مارکتینگ، بسیاری از شرکت‌های بزرگ مانند فیسبوک و پین‌ترست در حال تغییر رویکرد برای رشد کردن هستند.

همچنین بخوانید: «مدیر محصول چگونه می‌تواند احساسات منفی و ناخوشایند خود را مدیریت کند؟»

 متاسفانه در بیشتر شرکت‌های فناور، تعریف و درک صحیحی از مدیر رشد وجود ندارد. تحقیقی در مدرسه کسب‌وکار هاروارد و در حوزه کارآفرینی انجام شده است؛ در این پژوهش با مدیر رشد چند شرکت که رشد سریعی داشتند مصاحبه شده است تا روش طراحی و پیاده‌سازی نقش این افراد در سازمان مشخص شود.

مدیر رشد در سازمان‌های مختلف معمولا در تقاطع مارکتینگ و توسعه محصول قرار می‌گیرد. او با توجه به فرآیند جذب، فعال‌سازی و نگهداشت کاربر و افزایش فروش کارهای خود را انجام می‌دهد. مدیر رشد گزارش‌های خود را به صورت مستقیم به مدیرعامل، قائم‌مقام توسعه محصولات یا در نهایت مدیر مارکتینگ ارائه می‌کند. به عبارت دیگر نقش مدیر رشد در سازمان، انجام مجموعه‌ای از اقدامات در تعامل با دپارتمان مهندسی، طراحی، تحلیل، مدیریت محصول، عملیات و مارکتینگ است تا خلاقیت لازم را برای رشد کردن ایجاد کند.

وظایف مدیر رشد در سازمان

مسئولیت‌های مدیر رشد به سه حوزه تعریف برنامه رشد شرکت، هماهنگی و اجرای برنامه‌های رشد شرکت و بهینه‌سازی قیف درآمدی شرکت تقسیم می‌شود. در نظر داشته باشید که مدیر رشد در ابتدا باید از ساختار صحیح داده‌های شرکت مطمئن باشد؛ زیرا داده‌ها سوخت عملیات رشد یک شرکت هستند. 

تیم‌های رشد باید بخش بزرگی از منابع خود را صرف ایجاد ساختار داده‌ها کنند. این کار به تیم‌ها کمک می‌کند تا تحلیل درستی از رفتار کاربر داشته باشند و آزمون‌های علمی را مبتنی بر داده و پروموشن‌های هدفمند اجرا کنند. مدیر رشد سازمان مسئولیت انتخاب و یکپارچه کردن چارچوب تحلیلی داده‌های شرکت را برعهده دارد. او فرایند تحلیلی را به تنهایی یا با مشارکت تیم تحلیل انجام می‌دهد که خروجی آن نیز می‌تواند ابزار تست یا داشبورد خاص برای برخی از محصولات باشد. مدیر رشد به شرکت کمک می‌کند تا زمانی که داده‌ها در محل مخصوص خود قرار گرفتند، اهداف خود را تعریف کنند. البته برای این کار باید به ۲ سوال اساسی پاسخ داده شود که عبارت‌اند از:

  • در کدام لایه‌ از قیف مشتری باید بیشتر تمرکز کرد؟ (برای مثال تمرکز برای افزایش جذب یا جلوگیری از ریزش)
  • خواص کمی یا عددی برای رسیدن به اهداف کدامند؟ (این کار معمولا به وسیله شاخص‌های ارزیابی عملکرد یا KPI و توسعه گزارش‌های داده محور انجام می‌شود.)

علاوه بر مواردی که گفته شد مدیر رشد گزارشی را طبق دیدگاه مشتری به محصول آماده می‌کند تا ترکیبی از داده‌های استخراج‌شده را از طریق نیازها، عادت‌ها و خروجی‌های مصاحبه با گروهای هدفمند از کاربران، فیدبک‌ها و مطالعات کاربردپذیر به دست آورد. او با استفاده از این داده‌ها می‌تواند به برخی سوال‌ها نیز پاسخ دهد. برای مثال چرا کاربران زمانی که با صفحه ثبت‌نام روبه‌رو می‌شوند به مرحله بعد نمی‌روند؟ چرا آن‌ها پس از دانلود اپلیکیشن، آن را باز نمی‌کنند؟

در نتیجه گزارش‌هایی که از طرف کاربر به دست می‌آید به تیم محصول داده می‌شود تا با توجه به اولویت‌های موجود این اطلاعات را با نقشه راه محصول مطابقت دهند و آن را اصلاح کنند. در حقیقت مدیر رشد مسئولیت اولویت‌بندی تغییرات محصول و ارائه راهکارهایی برای ایجاد خلاقیت و رشد را برعهده دارد.

مدیر رشد

مدیر رشد

اولویت‌های مدیر رشد

پژوهشگران یک چارچوب ساده برای اولویت‌بندی ایده‌ها براساس یک مدل رتبه‌بندی سه‌وجهی ایجاد کرده‌اند. این سه عنصر که در کنار یکدیگر می‌توانند ایده‌ها و نتایج را برای رشد اولویت‌بندی کنند عبارت‌اند از:

  • تاثیر تغییر در صورت موفقیت‌آمیز بودن آن
  • اطمینان به نتایج موفقیت‌آمیز تست
  • هزینه اجرای تست

زمانی که اهداف رشد و نقشه راه بر‌اساس اولویت‌ها به صورت دقیق مشخص شود، مدیر رشد به طراحی و پیاده‌سازی تست‌ها می‌پردازد. اگر در محصول کنونی امکان اجرای تست وجود داشته باشد، مدیر رشد این کار را انجام می‌دهد. این فرایند معمولا با بررسی سند نیازمندی‌های محصول یا چند اسلاید ارائه شروع می‌شود و سایر افراد را برای ایجاد تغییرات آگاه می‌کند. سپس با سایر تیم‌ها برای به نتیجه رسیدن تست وارد فرآیند اجرا می‌شود.

ویژگی‌های مدیر رشد کارآمد در سازمان

اگر داده‌ها سوخت اصلی رشد سازمان باشند، تحلیل کردن نیز موتور آن است. مدیر رشد باید مهارت کافی را در استدلال آماری، فهمیدن روش‌های تاثیرگذاری طراحی برای تجربه کاربر و توسعه بینش کمی برای تبدیل تجربه کاربر به داده داشته باشد.  علاوه بر آن باید خلاقیت و تفکر استراتژیک داشته باشد و بتواند تیم را رهبری کند. این افراد تاثیر زیادی در بهینه‌سازی محصول دارند نقش واسط میان دپارتمان‌های مختلف را بازی می‌کنند. اما می‌توان گفت که تفکر استراتژیک از توانایی‌های دیگر مهم‌تر است.

برای مثال تیم رشد اولیه فیسبوک رفتار کاربرانی که در سیستم باقی مانند را با کاربرانی که از استفاده محصول منصرف شدند مقایسه کردند. آن‌ها دریافتند که مهم‌ترین دلیل عدم ریزش کاربران، اضافه شدن حداقل ۱۰ نفر به دوستانشان در ۲ هفته اول است. بنابراین فیسبوک هنگام ثبت‌نام کاربران تازه، به آن‌ها این امکان را داد که بتوانند دوستان خود را که قبلا به فیسبوک اضافه شدند مشاهده کنند.

تیم رشد پین‌ترست نیز با بهینه‌سازی جریان ورود کاربران جدید خود توانست نرخ فعال‌سازی کاربران را حدود ۲۰ درصد افزایش دهد. این کار هنوز هم بسیار رایج است. در آن زمان پین‌ترست با خلاقیت زیادی که داشت یک فرایند معارفه برای معرفی قسمت‌های مختلف پین‌ترست در نظر گرفت. زمانی که کاربر برای اولین بار وارد اپلیکیشن می‌شود با پلت‌فرمی به نام OnBoarding روبه‌رو می‌شود. این پلت‌فرم باعث وفاداری و حفظ کاربران می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود که در سال‌های آینده نقش مدیر رشد در بسیاری از کسب‌وکارها به نقشی‌ معمولی تبدیل شود. در حقیقت این روند بیشتر با رشد شرکت‌های استارتاپی و تبدیل شدن آن‌ها به شرکت‌های بزرگ آغاز می‌شود. بنابراین علت ممکن است اکنون نیز برای ایجاد این نقش در سازمان دیر باشد.

همچنین بخوانید: «۴ مورد از استراتژی های رهبری که به ارتقای کار تیمی کمک می‌کند»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *