چه دیدگاه‌هایی در سیستم سازی کسب و کار ضروری هستند؟

دیدگاه‌های ضروری در سیستم سازی کسب و کار به موفقیت آن در دنیای امروز کمک زیادی می‌کنند.

سیستم سازی کسب و کار به معنای خودکارسازی تمام فرآیندهای کسب و کار است و باعث می‌شود که کارها به نظارت و مدیریت کمتری نیاز داشته باشند. برای سیستم سازی کسب و کار باید اقدامات مشخصی در سازمان صورت بگیرد. علاوه بر انجام این اقدامات مشخص، باید برخی از دیدگاه‌های موجود در سازمان را نیز تغییر دهید. برخی از دیدگاه‌های ضروری برای سیستم سازی کسب و کار عبارت‌اند از:

۱- دیدگاه ۱۰ هزار برابری – سیستم سازی کسب و کار

در دنیای امروز برای اینکه یک کسب و کار موفق شود، باید مدل اولیه خود را به‌گونه‌ای بسازد که در آینده بتواند تا ۱۰ هزار برابر حجم فعلی خود رشد کند. به کسب و کاری که این قابلیت را داشته باشد، کسب و کار مقیاس‌پذیر گفته می‌شود.

این دیدگاه به رشد و توسعه کسب و کار کمک بسیار زیادی می‌کند و بنیان‌گذاران یک کسب و کار بهتر است که از ابتدای فعالیت خود این دیدگاه را در ذهن داشته باشند و به جهانی شدن فکر کنند و برای آن تلاش کنند. به همین دلیل باید برای ساخت مدل اولیه کسب و کار خود، زمان و انرژی زیادی را صرف کنید.

یک کسب و کار برای اینکه احتمال موفقیت بیشتری داشته باشد، باید توسط فردی مدیریت و رهبری شود که دیدگاه کارآفرینانه داشته باشد و از گام‌های ابتدایی خود به فکر رشد کسب و کار و استفاده از فرصت‌های مختلف باشد.

یک مدل کسب و کار خوب باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

  • به‌گونه‌ای باشد که کارمندان با کمترین مهارت نیز بتوانند آن را اجرا کنند.
  • باید مرتب، منظم و سیستمی باشد.
  • خدمت‌رسانی به مشتریان در این مدل باید به صورت یکنواخت و قابل پیش‌بینی باشد.

۲- دیدگاه توسعه تدریجی

دیدگاه توسعه تدریجی بر این باور است که می‌توان با یک سیستم سریع و کوچک، کار را آغاز کرد و به تدریج آن را توسعه داد و حتی نسخه پیشرفته‌تر را جایگزین سیستم اولیه کرد. لازم نیست که سیستم کسب و کار شما از ابتدا تمام ویژگی‌ها و قابلیت‌های یک سیستم عالی را داشته باشد.

طبق این دیدگاه، بهتر است که برای مشکلات یک راه‌حل فوری و موقتی ارائه دهید تا مشکل سریع رفع شود و بعد راه‌حل را تکمیل یا جایگزین کنید. دقت داشته باشید که منظور این دیدگاه از نسخه اولیه، یک نسخه ناقص نیست.

با استفاده از این دیدگاه، نارضایتی مشتریان کاهش پیدا می‌کند؛ مشکل کسب و کار به سرعت رفع می‌شود و مدیران فرصت کافی برای تحلیل شرایط و توسعه کسب و کار خواهند داشت.

برخی از سازمان‌ها به جای این دیدگاه، از دیدگاه آبشاری استفاده می‌کنند که بیشتر برای پروژه‌های ساده و کوچک مناسب است و کارایی لازم را برای پروژه‌های بزرگ و پیچیده ندارد. این دیدگاه یک روش ترتیبی برای توسعه سیستم‌ها و فرآیندهای مختلف است.

در این روش ابتدا فازها و گام‌های یک پروژه به صورت دقیق مشخص می‌شوند و بعد به ترتیب اجرا می‌شوند؛ یعنی تا زمانی که مرحله اول تکمیل نشده باشد، نمی‌توان مرحله دوم را آغاز کرد. در این روش نمی‌توان خواسته‌های جدیدی به پروژه اضافه کرد و هیچ فیدبکی بین مراحل مختلف آن وجود ندارد و با ورود به یک مرحله، نمی‌توان به مراحل قبلی بازگشت.

سیستم سازی کسب و کار

سیستم سازی کسب و کار

۳- تفکر سیستمی

تفکر سیستمی بر ارتباط بین بخش‌های مختلف یک سیستم تمرکز می‌کند و آن‌ها را تجزیه‌وتحلیل می‌کند. این تفکر، نحوه کارکرد یک سیستم را در طول زمان و در مقایسه با سیستم‌های بزرگ‌تر بررسی می‌کند. تحلیل سنتی، یک سیستم را به اجزای سازنده آن تقسیم می‌کند و بعد آن‌ها را تجزیه‌وتحلیل می‌کند؛ اما تفکر سیستمی برعکس تحلیل سنت عمل می‌کند.

توجه به فیدبک‌ها در مراحل مختلف پروژه، یک جز اصلی در تفکر سیستمی است. وجود این سبک تفکر در همه کسب و کارها لازم و ضروری است؛ زیرا در دنیای امروز کسب و کارها با سرعت زیادی در حال پیچیده شدن هستند و مدیران به نوآوری‌های تکنولوژیکی نیاز دارند.

در گذشته یک کسب و کار در یک شهر به صورت مستقل کار می‌کرد و عوامل کمی روی روند فعالیت‌های آن اثرگذار بودند؛ اما امروزه، اقتصاد جهانی در حال رشد است و یک اتفاق در یک سوی دنیا تاثیر بسیار زیادی بر یک کسب و کار در سوی دیگر دنیا دارد.

همین موضوع باعث می‌شود که تصمیم‌گیری برای شرکت‌ها بسیار سخت شود؛ زیرا ممکن است نتیجه تصمیم آن‌ها در یک لحظه دیگر کاملا متفاوت با تصورات مدیران شرکت باشد. تفکر سیستمی یک مدل تصمیم‌گیری است که به کسب و کارها کمک می‌کند تا با تغییرات مختلف به‌صورت موثر برخورد کنند و خود را با آن وفق دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *