مصاحبه کاری

چگونه می‌توانیم در مصاحبه کاری موفق شویم؟

نوع رفتار و گفتار مناسب می‌تواند باعث موفقیت شما در مصاحبه کاری شود.

اگر در حال ورود به بازار کار باشید، مصاحبه کاری نقش مهمی در موفقیت شما دارد. بیشتر افراد برای رفتن به مصاحبه استرس زیادی دارند؛ زیرا رفتار آن‌ها در اولین مصاحبه نقش مهمی در استخدام آن‌ها دارد. فردی که می‌خواهد در مصاحبه کاری موفق شود باید تلاش کند تا خود را به مصاحبه‌کننده اثبات کند.

موفقیت در مصاحبه کاری حس و حال خوبی به افراد می‌دهد و باعث می‌شود آن‌ها اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا کنند. برای موفقیت در مصاحبه کاری فقط به رزومه‌ای پر از موفقیت نیاز ندارید؛ بلکه اگر نکاتی کوچک را بدانید و رعایت کنید می‌توانید به راحتی شغلی که به آن علاقه دارید را به دست آورید. در ادامه مطلب برخی نکات را ارائه می‌کنیم که می‌توانید از آن استفاده کنید.

فرصت‌طلبی و خودخواهی را کنار بگذارید – مصاحبه کاری

هنگام شروع مصاحبه کاری، ویژگی‌های شغلی خود را شرح دهید و جملاتی مانند من شنیده‌ام شرکت شما برای کار کردن جای خوبی است را به کار نبرید؛ زیرا ممکن است مصاحبه‌کننده تصور ‌کند شما فرد فرصت‌طلب و خودخواهی هستید. به عبارت دیگر مصاحبه‌کننده فکر می‌کند شما ممکن است به خاطر سود و منفعت بیشتر کار خود را در شرکت رها کنید.

شما باید بتوانید شرایط و ویژگی‌های خود را به خوبی شرح دهید و بدانید هدف شما از استخدام چیست. باید به مصاحبه‌کننده نشان دهید که به پیشرفت و یادگیری علاقه دارید و برای آن کار مناسب هستید.

با جزئیات صحبت کنید 

معمولا در شروع مصاحبه کاری از افراد می‌خواهند درباره خود توضیح دهند؛ در این مواقع مصاحبه‌کنندگان می‌خواهند افراد را برای کسب موقعیت شغلی جدید محک بزنند. سعی کنید در این مواقع بیشتر از چیزی که در رزومه نوشتید درباره خودتان توضیح دهید و با استفاده از عبارت‌های جذاب و جدید، توانایی‌ها و علاقه‌های خود را توضیح دهید. توجه داشته باشید که کلام تاثیرگذار به شما کمک می‌کند در مصاحبه کاری خود موفق‌تر عمل کنید.

درباره شرکت مورد نظر تحقیق کنید

بهتر است قبل از شروع مصاحبه، از شرکتی که می‌خواهید در آن فعالیت کنید تحقیق کنید و اطلاعاتی درباره نوع فعالیت آن به دست آورید. این کار شما را مسئولیت‌پذیر نشان می‌دهد. در غیر این صورت ممکن است مصاحبه‌کننده تصور کند شما فردی تنبل هستید؛ زیرا حتی یک جست‌وجو ساده در وب نیز انجام نداده‌اید.

سوالات خود را هوشمندانه بپرسید

معمولا مصاحبه‌کنندگان در پایان مصاحبه از شما می‌پرسند چه سوالاتی از شرکت دارید. این زمان بهترین فرصت برای نشان دادن هوشمندی شما است‌؛ بنابراین سوالات بی‌ربط مانند شرکت به دنبال چه ویژگی‌هایی در نیروی کار است نپرسید و هیچ‌گاه از جملاتی مانند ممنون سوالی ندارم استفاده نکنید.

مصاحبه کاری

مصاحبه کاری

ایده‌ها و نظرات خود را بیان کنید

اگر می‌خواهید در مصاحبه موفق شوید باید تاثیرگذار باشید و خود را در حل مسائل مختلف، خلاق و پویا نشان دهید. برای مثال اگر زمینه کاری و نوع فعالیت شرکت آگاهی دارید، ایده‌ها و نظرات خود را که فکر می‌کنید در حل مسائل شرکت مفید است بیان کنید. توجه داشته باشید که انتقادهای شما باید سازنده باشد و برای رفع آن نیز راه‌حل مناسبی داشته باشید. با این کار فردی مفید، فعال، باانگیزه و ایده‌پرداز به نظر می‌رسید.

منفعل نباشید

هنگام مصاحبه منتظر نباشید که مصاحبه‌کننده از شما سوال بپرسد و شما پاسخ دهید. این کار نشان می‌دهد شما انگیزه کافی برای پیشرفت ندارید. همان‌طور که مصاحبه‌کننده حق ‌دارد درباره شما سوال بپرسد، شما نیز حق دارید درباره محیط کاری شرکت، اهداف شرکت و همکاران بدانید و از او سوال کنید. این سوالات دیدگاه خوبی برای کار کردن به شما می‌دهد. توجه داشته باشید شما زمانی در مصاحبه موفق می‌شوید که بتوانید آینده شغلی خود را به خوبی تصور کنید و به درستی تصمیم‌‌گیری کنید.

با‌ادب باشید و دروغ نگویید

هنگام مصاحبه کاری از دروغ گفتن بپرهیزید؛ زیرا اگر مصاحبه‌کننده آن را متوجه شود، هیچ‌گاه دوباره به شما اعتماد نخواهد کرد. هنگام نوشتن رزومه توانایی‌های خود را بیش از اندازه بزرگ نکنید و در مصاحبه با‌ادب و متانت صحبت کنید. قطع کردن حرف‌های مصاحبه‌کننده بی‌ادبی است و شانس شما را برای پذیرفته شدن کاهش می‌دهد. اگر می‌خواهید در مصاحبه موفق شوید، به موقع حاضر شوید؛ لباس‌های مناسبی بپوشید؛ صادقانه رفتار کنید.

درباره تجربه‌های شغلی خود در گذشته صحبت کنید

فردی که با شما مصاحبه می‌کند، حتما درباره سوابق کاری شما در گذشته سوال می‌کند. توجه داشته باشید که از این سوالات برای اثبات توانایی‌های خود استفاده کنید و تجربه‌های خود را بیان کنید. موفقیت‌های قبلی شما می‌تواند به موفقیت شما در شغل جدید کمک کند. 

توانایی بالای خود در کارهای تیمی را نشان دهید

بیشتر کارفرمایان از توانایی انجام کارهای گروهی استقبال می‌کنند. به همین علت ممکن است از شما بخواهد توضیح دهید چگونه کارهای گروهی خود را مدیریت کرده‌اید و به موفقیت رسیده‌اید؛ بنابراین نقش خود را در موفقیت کارهای گروهی توضیح دهید. 

نشان دهید به دنبال یادگیری هستید

معمولا کارفرمایان می‌خواهند افرادی را استخدام کنند که به یادگیری علاقه دارند و با روش‌ها و قوانین جدید به زودی هماهنگ می‌شوند. می‌توانید به مصاحبه‌کننده بگویید همیشه درباره روش‌های جدید در صنعت مطالعه می‌کنید و با افراد آگاه مشورت می‌کنید. می‌توانید برخی از مقالات یا مجلاتی را که مطالعه کردید معرفی کنید و درباره آن‌ها مختصرا توضیح دهید.

انگیزه و هیجان خود را نشان دهید

زمانی که به مصاحبه‌کننده می‌گویید انگیزه زیادی برای کار دارید، باید آن را در عمل نیز نشان دهید. باانگیزه بودن به معنای اشتیاق برای بهبود عملکرد شرکت و مولد بودن در شغلی که در آن فعالیت می‌کنید است. این کار نشان می‌دهد شما فردی مسئولیت‌پذیر هستید و در انجام وظایف خود کوتاهی نمی‌کنید. 

هیجان خود را برای کار نشان دهید. فردی که برای انجام کار هیجان داشته باشد، کار را فقط برای پول و درآمد نمی‌خواهد؛ بنابراین سعی کنید اشتیاق خود را برای به دست آوردن شغل مورد نظر نشان دهید. کارفرمایان معمولا به کارمندان خوشبین اعتماد می‌کنند.

نشان دهید برای انجام کارهای خود برنامه‌ریزی دارید

هنگام مصاحبه کاری باید به کارفرما نشان دهید که شرکت می‌تواند منفعت زیادی از استخدام شما کسب کند. به کارفرما نشان دهید که چگونه برای انجام کارهای خود برنامه‌ریزی می‌کنید تا آن‌ها را به خوبی انجام دهید. معمولا همه جزئیات را نمی‌توانید عملی کنید اما چند ایده درباره برنامه‌ریزی که فکر می‌کنید نتایج خوبی دارد بیان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *