چگونه می‌توانیم فرصت های شغلی خود را شناسایی کنیم؟

فرصت ها همیشه در اطراف شما وجود دارند؛ این عادت را در خود ایجاد کنید که هر روز به دنبال فرصت های جدید باشید.

همه افراد علاقه دارند که فرصت های شغلی خود در طول زندگی را شناسایی کنند و بهترین و مناسب‌ترین آ‌ن‌ها را انتخاب کنند. برای یافتن این فرصت ها ابتدا باید خوب فکر کنید، سپس راه‌های مختلف برای تحقق این فرصت را بررسی کنید.

وین دایر، سخنران انگیزشی درباره این موضوع می‌گوید: «فرصت های زیادی برای کسب درآمد از شغلی که به آن علاقه‌مند هستید وجود دارد، تنها چیزی که برای موفقیت لازم دارید، اراده است که بتوانید آن فرصت ها را به واقعیت تبدیل کنید.»

اگر می‌خواهید تغییرات جدیدی در شغل خود ایجاد کنید یا در جایی که هستید، پیشرفت کنید، باید بتوانید فرصت هایی را که با علاقه، مهارت‌ها و شرایط شما هماهنگ هستند به خوبی شناسایی و دنبال کنید. این کار به زمان زیادی نیاز دارد؛ بنابراین صبور باشید و از تلاش کردن خسته نشوید.

اگر برای کشف فرصت های شغلی خود تلاش کنید، علاوه بر اینکه شغل مناسب خود را پیدا می‌کنید، می‌توانید همه فرصت هایی را که برای شما پیش می‌آید تجزیه و تحلیل کنید. در ادامه مقاله راهکارهایی برای شناسایی فرصت های شغلی و انتخاب بهترین فرصت، معرفی می‌کنیم.

درست فکر کنید – فرصت های شغلی

فرصت های شغلی

فرصت های شغلی

فرصت ها همیشه در اطراف شما وجود دارند؛ بنابراین باید بیشتر به آن‌ها توجه کنید. این عادت را در خود ایجاد کنید که هر روز باید فرصت های جدیدی را جست‌وجو کنید. بهتر است یک دفترچه یادداشت داشته باشید و در آن اتفاقات مختلف روزانه را یادداشت کنید. این کار را تا جایی که می‌توانید انجام دهید؛ سپس با جدا کردن فرصت های شغلی مرتبط با خود، موارد لیست را کمتر کنید.

در جست‌وجو فرصت های جدید باشید

با منتظر ماندن فرصت ها به سوی شما نمی‌آیند؛ بنابراین باید تلاش کنید و همیشه به دنبال فرصت های جدید باشید. برای برخی فرصت ها، تبلیغات زیادی انجام نشده است و پنهان هستند؛ بنابراین شما می‌توانید با کمی تلاش و جست‌وجو آن‌ها را کشف کنید.

ابتدا از سازمانی که در آن مشغول هستید شروع کنید. باید حواستان جمع باشد و فرصت های شغلی خالی که در سازمان وجود دارند یا در آینده به وجود خواهند آمد را شناسایی کنید. همیشه فکر کنید که چگونه می‌توانید در شغل و موقعیتی که قرار دارید پیشرفت کنید. بهتر است با افراد دیگری که در سازمان یا صنعتی هستند که شما در آن فعالیت می‌کنید، ارتباط برقرار کنید تا بتوانید زودتر از خبر‌های مختلف آگاهی پیدا کنید.

اگر دوستانی دارید که در زمینه مورد‌علاقه شما فعالیت می‌کنند، برای شروع فعالیت در این زمینه از آن‌ها کمک بگیرید. سعی کنید همیشه از اخبار و رویدادهای صنعت و تکنولوژی آگاه باشید. آمار و اطلاعات به شما کمک می‌کند فرصت بیشتری برای آشنایی با افراد بانفوذ داشته باشید.

تحلیل PEST نیز می‌تواند به شما کمک کند تا فرصت های جدید را پیدا کنید. این تحلیل ابزار مناسبی برای کشف عوامل زیست محیطی، فرهنگی، اجتماعی و تکنولوژیکی است که باعث ایجاد تغییر می‌شود و شما با استفاده از این راهکار می‌توانید فرصت های جدید بالقوه در هر کدام از این زمینه‌ها را شناسایی کنید. زمانی که در جست‌وجو فرصت های جدید هستید از خود بپرسید:

۱- آیا در سازمان یا صنعتی که کار می‌کنید، کمبود نیروی کار وجود دارد؟ این کمبود در کدام بخش است؟

۲- کدام بخش از سازمان در حال رشد و پیشرفت است و شما علاقه زیادی به آن بخش دارید؟

۳- تکنولوژی‌های جدید در صنعتی که در آن فعالیت می‌کنید وجود دارد؟ این تکنولوژی‌ها چه تاثیری بر کار شما دارند؟

۴- آیا سازمان به چیزی نیاز دارد که کسی توانایی برطرف کردن آن را نداشته باشد؟

۵- آیا مشتریان، فروشندگان یا تامین‌کنندگان با سازمان یا صنعت شما دچار مشکلاتی شده‌اند؟

پاسخ هر‌کدام از این سوالات می‌تواند به شما کمک کند تا فرصت های جدیدی پیدا کنید. گاهی‌اوقات افراد به صورت داوطلبانه در برخی سازمان‌ها و موسسه‌ها فعالیت می‌کنند که این کار می‌تواند باعث گسترده شدن شبکه ارتباطی آن‌ها و کشف فرصت های جدید شود.

نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید

هنگام جست‌وجو فرصت های جدید باید نقاط ضعف و قوت خود را نیز شناسایی کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا توانایی‌های خود را کشف کنید، آن‌ها را تقویت کنید و موقعیت‌های مناسب خود را راحت‌تر پیدا کنید.

برای پیدا کردن نقاط قوت خود فکر کنید از انجام چه پروژه‌هایی در شغلی که الان دارید لذت می‌برید؟ چه کار‌هایی را از همکاران خود بهتر انجام می‌دهید؟ چه منابعی در اختیار دارید که دیگران ندارند؟ دیگران شما را به خاطر چه ویژگی‌هایی تحسین می‌کنند؟

برای پیدا کردن نقاط ضعف خود نیز فکر کنید چه فعالیت‌هایی را به علت عدم اعتمادبه‌نفس انجام نمی‌دهید؟ از نظر دیگران چه نقاط ضعفی دارید؟ آیا ویژگی‌ خاصی دارید که باعث شده است در کار خود پیشرفتی نداشته باشید؟

عواملی را که اهمیت زیادی دارد شناسایی کنید

سعی کنید همه عواملی را که در زندگی شخصی و شغلی برای شما اهمیت دارند شناسایی و درک کنید. تلاش کنید چیزهایی که در زندگی شما در جای خود قرار ‌ندارند را پیدا کنید تا احساس شادی و رضایت از زندگی داشته باشید.

برای این کار مواردی مانند تناسب شغل فعلی با سبک زندگی، حقوق و مزایا، امنیت شغلی، فرصت های آموزشی و پیشرفت‌هایی که در آینده می‌توانید به آن‌ها برسید و… را در نظر بگیرید.

دامنه انتخاب‌های خود را محدود کنید

زمانی که نقاط ضعف و قوت خود را به خوبی شناسایی کردید باید بتوانید از فرصت هایی که به دست آورده‌اید، بهترین و مناسب‌ترین را انتخاب کنید. اگر بخواهید به هرکدام از آن‌ها به یک اندازه توجه کنید، به نتیجه خوبی نمی‌رسید. برای انتخاب بهترین فرصت موارد زیر را در نظر بگیرید:

۱- روند کارهای روزانه این فرصت شغلی چگونه است؟ با زندگی شخصی شما هماهنگی دارد؟

۲- چه مزایا و پاداش‌هایی وجود دارد؟

۳- چه مهارت‌هایی برای پیشرفت در این فرصت شغلی مورد نیاز است؟

۴- چه فرصت های شغلی دیگری در آینده مقابل شما قرار خواهد گرفت؟

۵- برای موفقیت در این شغل چه ریسک‌هایی وجود دارد؟

اگر قاطعانه نتوانستید بهترین فرصت شغلی مناسب خود را پیدا کنید، همه فرصت ها را به صورت یک جدول بنویسید و طبق مواردی که گفته شد به آن‌ها نمره دهید؛ سپس هر‌کدام که بالاترین امتیاز را داشت انتخاب کنید. در انتها تصمیم خود را با احساس خود بسنجید و اگر حس خوبی داشتید آن را انتخاب کنید. پس از اینکه فرصتی را که برای آن هدف‌گذاری کرده‌اید پیدا کردید، باید اقدامات لازم برای پیشرفت در آن کار را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *