پیشرفت شغلی

چگونه پیشرفت شغلی کارمندان را کنترل کنیم؟

بی‌توجهی مدیران نسبت به پیشرفت شغلی کارمندان باعث شده است که کارکنان بیش از حد نگران نقص‌های پنهان عملکرد خود باشند.

پایا کسب: امروزه با قرار گرفتن در دوران رشد حرفه‌ای، شرکت‌ها کمتر به برگزاری دوره‌های آموزشی می‌پردازند. این کار به روند همیشگی تبدیل شده است و یکی از دلایل تغییر شغل کارمندان است. طبق تحقیقات، امروزه میانگین ماندن در یک شغل ثابت حدود چهار سال است. 

متاسفانه امروزه مدیران به صورت ناخودآگاه، کارکنانی که مهارت‌های کمتری دارند اخراج می‌کنند؛ زیرا از ارزش سرمایه‌گذاری بر افرادی که قصد ترک سازمان را دارند آگاه نیستند. این مسئله با برنامه سرمایه‌گذاری مدیران برای کارکنان متناقض است. علاوه بر این موارد مدیران هیچ کمکی به پیشرفت شغلی کارمندان نمی‌کنند، برای حل مشکلات آن‌ها زمان صرف نمی‌کنند و نسبت به کارمندان بی‌توجه هستند.

این مسئله باعث شده است که کارکنان بیش از حد نگران نقص‌های پنهان عملکرد خود باشند. در یک پژوهش تعدادی از مدیران خود را در ۶۷ مهارت مدیریتی ارزیابی کردند، نتایج این پژوهش نشان داد که مهارت کمک به رشد دیگران، آخرین موردی است که در لیست مهارت‌های مدیران قرار می‌گیرد.

همچنین بخوانید: «چگونه به کارکنان کمک کنیم تا از یادگیری فرد به فرد استفاده کنند؟»

مدیران سازمان‌ها برای تقویت و توسعه مهارت‌های کارمندان خود می‌توانند کارهایی را مانند تشویق بیشتر، بازخورد سریع‌تر و شفاف‌تر، استفاده از معیارهای شفاف برای ارزیابی عملکرد و… انجام دهند. علاوه بر این موارد باید منابع و سرمایه‌های سازمانی را اولویت‌بندی کنند. به همین علت مسئولیت کارمندان از مدیران  در این راه  بیشتر است. کارمندان در هر سطحی که فعالیت می‌کنند باید نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کنند و تلاش کنند که نقاط ضعف خود را رفع و نقاط قوت خود را تقویت کنند. در ادامه مطلب راه‌هایی برای پیشرفت شغلی کارمندان ارائه می‌کنیم.

۱- درک معیارهای ارزیابی – پیشرفت شغلی

از کارمندان بخواهید که موقعیت شغلی خود در سازمان را درک کنند، اهداف شغلی و معیارهای موفقیت خود را پیدا کنند. آن‌ها در هر سطحی که فعالیت می‌کنند باید نقاط ضعف خود را شناسایی کنند تا بتوانند آن‌ها را تقویت کنند.

از کارمندان بخواهید اهداف و شاخص‌های اصلی عملکرد خود را یادداشت کنند و آن‌ها را به شما نشان دهند. شما نیز به عنوان مدیر در این راه به آن‌ها کمک کنید و مسیر صحیح را نشان دهید.

پیشرفت شغلی

پیشرفت شغلی

۲- پیدا کردن راه‌حل برای نقاط ضعف

افراد زمانی می‌توانند عملکرد خوبی داشته باشند که خوب یاد بگیرند. شما به عنوان مدیر برای کمک به پیشرفت شغلی کارمندان باید به آن‌ها بازخورد دهید تا به وسیله این بازخوردها بتوانند عملکرد خود را ارتقا دهند. اگر کارمندان توصیه‌ای برای بهبود عملکرد خود دارند به آن‌ها خوب گوش کنید و در پیدا کردن راه‌حل آن‌ها را راهنمایی کنید.

۳- کدگذاری آموخته‌ها

برای کمک به پیشرفت شغلی کارمندان به آن‌ها بگویید همه آموخته‌های خود در طول روز را در یک دفتر یادداشت کنند. به آن‌ها کمک کنید تا ۵ الی ۱۰ مهارتی را که می‌توانند در آن رشد و پیشرفت داشته باشند مشخص کنند. همچنین از آن‌ها بخواهید به کارمندانی که در گذشته این کار را انجام می‌دادند مراجعه و از تجربه‌های آن‌ها استفاده کنند.

این کار به روند یادگیری و بهبود آن‌ها کمک می‌کند. برای مثال اگر کارمندی در حوزه بازاریابی تجاری فعالیت می‌کند، ممکن است در توسعه تبلیغات به خود نمره A دهد؛ در تحلیل و  قیمت‌گذاری به خود نمره B دهد و در فروش و تجارت به خود نمره C دهد. در این شرایط باید به او کمک کنید تا بر نمره C تمرکز کند و کمبود مهارت و دانش خود را در این زمینه بهبود دهد.

۴- ارزیابی منظم عملکرد

رهبران ارشد سازمان معمولا به صورت مستقیم با کارمندان در ارتباط نیستند. آن‌ها به کارمندانی که در انجام وظایف خود کوشا هستند و برای یادگیری بیشتر تلاش می‌کنند توجه می‌کنند. به همین علت برای کمک به پیشرفت شغلی کارمندان از آن‌ها بخواهید فعالیت خود را در رویدادهای شرکت نشان دهند. شما نیز به عنوان مدیر سازمان باید عملکرد آن‌ها را به صورت منظم بررسی کنید.

۵- هدایت به سوی روند رشد شرکت

ممکن است سازمان به دلیل روبه‌رو شدن با تکنولوژی‌های جدیدی مانند اینترنت اشیا، هوش مصنوعی، رایانش ابری و… دچار اختلال در روند پیشروی خود شود. برای کمک به پیشرفت شغلی کارمندان از آن‌ها بخواهید در یکی از تکنولوژی‌های جدید متخصص شوند؛ روند شرکت را بررسی کنند و در رویدادهای سازمان حضور داشته باشند. این کار باعث ارتقا شغلی و پیدا کردن فرصت‌های شغلی جدید برای آن‌ها می‌شود. 

۶- ارائه مشاوره خوب

برای کمک به پیشرفت شغلی کارمندان بهتر است با کارمندان خود در یک محیط غیر‌رسمی دیدار داشته باشید. سعی کنید تا جایی که ممکن است درخواست ملاقات آن‌ها را قبول کنید. زمانی که با آن‌ها صحبت می‌کنید از جملات مثبت استفاده کنید. برای مثال بگویید: «اگر می‌توانم در کاری به شما کمک کنم، حتما با من مشورت کنید.»

به این نکته توجه داشته باشید که جابه‌جایی‌های سریع شغلی به شما اجازه ارتقا در مهارت‌های عملکردی موردنیاز را نمی‌دهد. برای توسعه مهارت‌های کارکنان به زمان زیادی نیاز دارید. داشتن دانش عملکردی مناسب در زمینه‌های مختلف مانند سرمایه‌گذاری فروش، بازاریابی برند تجاری، تدارکات زنجیره تامین، مالی و… برای سازمان مزیت محسوب می‌شود.

 در‌نهایت مهارت‌های کارمندان شما، سرمایه‌های اصلی سازمان است. بنابراین برای توسعه و افزایش مهارت‌های کارکنان تلاش کنید و از آن‌ها بخواهید زمان مشخصی را برای این کار در‌نظر بگیرند.

در این راه از عملکرد کارکنان انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید و به عنوان مدیر یک سازمان نباید اجازه دهید که کارمندان بیش از حد کار کنند یا احساس کنند که سازمان در حال سواستفاده از آن‌ها است. برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند حدود ۶۰ درصد کارمندان بر این باور هستند که انتظارات غیرواقع‌بینانه از آن‌ها باعث ایجاد برخی مشکلات در زندگی شخصی آن‌ها شده است.

به این نکته توجه داشته باشید که شما مسئول هستید که مطابق با قوانین سازمان رفتار کنید. یعنی سعی کنید که با اعضای تیم خود رابطه دوستانه برقرار کنید؛ تلاش کنید که حس خوبی در کارمندان خود ایجاد کنید و اهداف سازمان را با انتظارات شغلی کارمندان هماهنگ کنید تا آن‌ها رضایت شغلی بیشتری داشته باشند.

همچنین بخوانید: «تکنیک‌های مدیریت تیم ‌پردردسر برای مدیران»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *