چگونه کارمندان ضعیف را کنترل کنیم؟

اخراج، راه‌حل مناسبی برای برخورد با کارمندان ضعیف نیست.

در همه سازمان‌ها افرادی وجود دارند که عملکرد ضعیف‌تری نسبت به سایر کارمندان دارند. مدیریت این افراد کار ساده‌ای نیست و اخراج آن‌ها نیز راه‌حل مناسبی برای برخورد با کارمندان ضعیف نیست. اخراج یک کارمند و استخدام یک کارمند جدید هزینه‌های مالی و زمانی زیادی برای سازمان دارد و بهتر است که مدیران زمانی این کار را انجام دهند که چاره دیگری نداشته باشند. در این مطلب راهکارهایی را بررسی می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید عملکرد کارمندان ضعیف را بهبود دهید.

۱- با کارمندان ضعیف صحبت کنید

زمانی که یک کارمند وظایف خود را با دقت و به درستی انجام نمی‌دهد یا در برقراری ارتباط با همکاران خود دچار مشکل می‌شود، بهترین و ساده‌ترین راه‌حل، صحبت کردن با او است. بسیاری از مدیران در برخورد با این افراد دقیقا برعکس عمل می‌کنند و آن‌ها را نادیده می‌گیرند. حتی ممکن است مسئولیت‌های آن‌ها را به دیگران واگذار کنند.

مدیران با‌تجربه به‌خوبی می‌دانند که در این شرایط باید به این افراد توجه کنند و با آن‌‌ها صحبت کنند. این کار کمک می‌کند تا مشکلات کارمندان را درک کنند و برای بهبود اوضاع به آن‌ها کمک کنند. در بسیاری از موارد مدیران می‌توانند مشکل به‌وجود آمده برای این افراد را حل کنند و عملکرد آن‌‌ها را بهبود دهند. همچنین این کار باعث می‌شود که کارمندان ضعیف احساس ارزشمندی کنند و احساس تعلق آن‌ها به سازمان بیشتر شود؛ در نتیجه برای بهتر انجام دادن کارهای خود تلاش کنند.

۲- به کارمندان ضعیف بازخورد دهید

اگر شما به عنوان مدیر یک سازمان از عملکرد برخی از کارمندان خود ناراضی هستید، باید عملکرد آن‌ها را ارزیابی کنید و به آن‌ها بازخورد دهید. کارمندان ضعیف تا زمانی که ندانند عملکردشان خوب نیست و ندانند که دقیقا در کدام بخش‌ها مشکل دارند، نمی‌توانند عملکرد خود را بهبود دهند.

انتقال نارضایتی به کارمندان، برای بسیاری از مدیران کار سختی است؛ اما بازخورد دادن به عملکرد آن‌ها جهت می‌دهد. مدیران باید بدانند چگونه این بازخورد را به کارمندان ضعیف انتقال دهند که انگیزه آن‌ها را از بین نبرند؛ باعث دلخوری آن‌ها نشوند و در وجود آن‌ها تاثیر مثبت ایجاد کنند.

بسیاری از افراد از اینکه فرد دیگری از عملکرد آن‌ها انتقاد کند ناراحت می‌شوند و در بیشتر مواقع حالت تدافعی به خود می‌گیرند. برای جلوگیری از این حالت بهتر است که مدیران، انتقاد خود را با زبان دوستانه بیان کنند و در ابتدای صحبت‌های خود به ویژگی‌های مثبت کارمندان نیز اشاره کنند.

۳- به عقیده خود پایبند باشید

مدیران نباید در شرایط مختلف نظر خود را تغییر دهند و همواره باید بر عقاید خود پافشاری کنند. برای مثال اگر از نظر شما یک کار اشتباه یا یک عملکرد ضعیف است، نباید گاهی‌اوقات از آن عملکرد چشم‌پوشی کنید و گاهی آن را نقد کنید.

کارمندان شما بیشتر از آن که به صحبت‌هایتان توجه کنند، به عملکرد شما توجه می‌کنند و اگر همواره روی یک عقیده پافشاری کنید، متوجه می‌شوند که این موضوع چه‌قدر برای شما اهمیت دارد و تلاش می‌کنند تا آن را رعایت کنند. به‌طور کلی مدیران یک سازمان باید استانداردهای عملکردی دقیقی را تعریف کنند و خودشان نیز همواره به آن‌ها پایبند باشند.

کارمندان ضعیف

کارمندان ضعیف

۴- عواقبی را برای عملکرد ضعیف مشخص کنید

مدیران یک سازمان باید عواقب مشخصی را برای عملکرد ضعیف کارمندان در نظر بگیرند و این عواقب را برای همه کارمندان بیان کنند. این کار باعث می‌شود که کارمندان ضعیف، از ترس دچار شدن به عواقب ناگوار، تلاش خود را برای انجام دادن کارها بیشتر کنند. اگر کارمندان یک سازمان فکر کنند که عملکرد ضعیف آن‌ها عواقب ناگواری به همراه نخواهد داشت و لطمه‌ای به حقوق یا جایگاه شغلی آن‌ها وارد نخواهد شد، قطعا به فکر بهبود عملکرد خود نخواهند بود.

۵- ریشه عملکرد ضعیف کارکنان را پیدا کنید

قبل از اینکه برای کارمندان ضعیف تصمیم‌گیری کنید، دلیل اصلی ضعف عملکرد آن‌ها را پیدا کنید. دلایل مختلف این موضوع، تاثیر زیادی بر تصمیم‌گیری شما درد. برای مثال اگر کارمند شما تازه وارد سازمان شده و با وظایف خود و ارزش‌های سازمان به خوبی آشنا نیست، می‌توانید به او کمک کنید تا در زمان کوتاهی عملکرد خود را بهبود دهد.

اگر دلیل اصلی عملکرد نا‌مناسب کارکنان ضعیف، نداشتن مهارت‌های لازم برای کار است می‌توانید آموزش‌های لازم را برای آن‌ها در نظر بگیرید. برای مثال ممکن است یکی از کارمندان شما شخصیت بسیار خوبی داشته باشد، اما کار کردن با نرم‌افزارهای جدید را بلد نباشد و همین موضوع باعث شود که در دسته کارمندان ضعیف قرار بگیرد.

۶- برای بهبود عملکرد کارکنان ضعیف، برنامه‌ریزی کنید

با کارمندان ضعیف خود صحبت کنید و اگر از صحبت‌های آن‌ها متوجه شدید که قصد تغییر و بهبود عملکرد خود را دارند، برای آموزش و اصلاح عملکرد آن‌ها برنامه‌ریزی کنید. افرادی که نسبت به انتقادات شما از عملکردشان، حالت تدافعی می‌گیرند و فکر می‌کنند که نیازی به تغییر ندارند، به‌سادگی رفتار خود را تغییر نمی‌دهند و مشکلات زیادی را به وجود می‌آورند.

یک برنامه مشخص برای افرادی بنویسید که قصد تغییر دارند. اهداف مورد‌نظر و زمان رسیدن به آن‌ها را تعیین کنید؛ سپس اقدامات لازم برای رسیدن به این اهداف و منابع مورد‌نیاز کارمندان را مشخص کنید. بعد از مشخص کردن برنامه، آن را به کارمندان نشان دهید و تا جای ممکن، نظرات آن‌ها را به برنامه اضافه کنید.

۷- پیشرفت کارکنان را به‌صورت منظم بررسی کنید

بعد از اینکه برنامه بهبود عملکرد برای هر یک از کارکنان ضعیف مشخص شد، از آن‌ها بخواهید به صورت منظم به شما گزارش دهند و میزان پیشرفت آن‌ها را بررسی کنید. بهتر است که برای این گزارشات تاریخ‌های مشخصی را در نظر بگیرید. با دریافت این گزارش‌ها می‌توانید از اجرای برنامه و تلاش کارمندان برای بهبود وضعیت خود اطمینان حاصل کنید.

۸- از تغییرات مثبت کارمندان ضعیف قدردانی کنید

در فرآیند بهبود عملکرد، اگر متوجه شدید که کارمندان ضعیف تغییرات مثبتی در عملکرد خود ایجاد کرده‌اند، آن‌ها را تشویق کنید تا انگیزه بیشتری برای ادامه مسیر پیدا کنند. حتی می‌توانید در برخی موارد به آن‌ها پاداش نیز بدهید.

بعد از انجام دادن راهکارهای بالا و امتحان کردن روش‌های مختلف برای بهبود عملکرد کارمندان ضعیف، اگر حس کردید که عملکرد آن‌ها بهبود نیافته است یا خود کارمندان برای پیشرفت تلاشی نمی‌کنند، بهتر است که همکاری خود را با آن‌ها قطع کنید.

همان‌طور که گفتیم، اخراج کارمندان آخرین گزینه برای برخورد با کارمندان ضعیف است؛ اما در برخی موارد مدیران مجبور به انجام این کار هستند تا از شکست سازمان و دیگر کارمندان جلوگیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *