The best questions for the interview

در مصاحبه استخدام چه سؤالاتی از کارجو بپرسیم؟| 8 سؤال کلیدی

مهم‌ترین چالشی که در مصاحبه استخدام با آن روبه‌رو هستیم این است که بتوانیم در مدت‌زمان کوتاه اطلاعات بیشتری در مورد مصاحبه‌شونده جمع‌آوری کنیم و دریابیم که آیا فرد موردنظر گزینه مناسبی برای ورود به سازمان هست یا خیر؟ این اطلاعات تنها زمانی به دست می‌آید که بتوانیم سؤالات درست و دقیقی در طول مصاحبه از کارجو بپرسیم. اما سؤال اصلی این است که در مصاحبه استخدام چی بپرسیم؟

 در ادامه 8 مورد از بهترین سؤالات برای مصاحبه ارائه شده است، با ما همراه باشید.

 

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

 • در کدام موقعیت شغلی به خودتان افتخار می‌کنید؟
 • چه چیزی باعث شد برای این موقعیت شغلی درخواست دهید؟
 • در مورد شرکت ما چه می‌دانید و چرا می‌خواهید با ما کار کنید؟
 • بزرگ‌ترین نقطه‌ضعف و قوت شما چیست؟
 • شرایط سخت را چگونه مدیریت می‌کنید؟
 • زمانی که با رئیس یا همکارتان اختلاف دارید، اوضاع را چگونه کنترل می‌کنید؟
 • چرا می‌خواهید شغل فعلی‌تان را ترک کنید؟
 • 5 سال آینده خود را کجا می‌بینید؟

در کدام موقعیت شغلی به خودتان افتخار می‌کنید؟

سوالات استخدامی

اگرچه استخدام شخصی که بتواند کار را به‌خوبی انجام دهد مهم است اما مهمتر از آن استخدام فردی است که به کار خود افتخار کند. با مطرح کردن این سؤال در مصاحبه استخدام به کارجو این فرصت را می‌دهید تا علاقه‌مندی‌های شغلی خود را با شما به اشتراک بگذارد. علاوه بر این به شما کمک می‌کند تا نوع کاری که داوطلب در آن احساس رضایت دارد را بهتر درک کنید و از این طریق دریابید که آیا با نقشی که می‌خواهید همسو است یا خیر.

چه چیزی باعث شد برای این موقعیت شغلی درخواست دهید؟

این سؤال یکی از بهترین سؤالات برای مصاحبه است زیرا به جزئیات موقعیت شغلی موردنظر می‌پردازد. با پرسیدن این سؤال به‌عنوان مصاحبه‌کننده می‌توانید میزان اشتیاق کارجو را برای سمت شغلی موردنظرتان ارزیابی کنید. همچنین متوجه خواهید شد که چه کسی صادقانه علاقه‌مند به کار کردن در شرکت شما هست و چه کسی کورکورانه آن را انتخاب کرده است.

با مطرح کردن این سؤال در مصاحبه استخدام این فرصت را به کارجو می‌دهید تا درمورد احساس خود و اینکه چرا فکر کرده برای این سمت مناسب است، صحبت کند. یک پاسخ خوب مهارت‌هایی که متقاضی دارد و مهارت‌هایی که می‌تواند توسعه یا بهبود بخشد را در برمی‌گیرد.

در مورد شرکت ما چه می‌دانید و چرا می‌خواهید با ما کار کنید؟

این سؤال فرصتی است تا دریابید که متقاضی چقدر در مورد شرکتتان تحقیق کرده است. همچنین می‌توانید ایده بهتری از آنچه که او در یک کارفرما به دنبال آن است، دریافت کنید. هنگام پرسیدن این سؤال به‌دقت به جزئیات مربوط به سازمان خود و هرگونه همسویی که متقاضی بین شرکت شما و آرزوهای شغلی خود ترسیم می‌کند، گوش دهید.

بزرگ‌ترین نقطه‌ضعف و قوت شما چیست؟

یکی دیگر از بهترین سؤالات برای مصاحبه این است که در مورد نقاط قوت و ضعف بپرسیم، به این دلیل که به شما کمک می‌کند تا چیزهای زیادی در مورد کارجو بفهمید. زمانی که کارجو در مورد نقاط قوت خود صحبت می‌کند می‌توانید به میزان خودآگاهی و فروتنی او پی ببرید. پرسیدن این سؤال در مصاحبه استخدام این فرصت را به متقاضی می‌دهد تا در مورد چگونگی مطابقت بهترین ویژگی خود با نیازهای نقش موردنظر بحث کند و حتی نشان دهد که چگونه از نقاط قوت خود برای کمک به شرکت و رسیدن به اهداف آن استفاده می‌کند.

یکی از بهترین سؤالات برای مصاحبه این است که در مورد نقاط ضعف و قوت بپرسیم، به این دلیل که به شما کمک می‌کند تا چیزهای زیادی در مورد کارجو بفهمید.

 

 

 

 

در سؤال نقطه‌ضعف می‌توانید سه چیز را استنباط کنید:

 • آیا نقطه‌ضعف داوطلب می‌تواند با شرایط شغلی شما مغایرت داشته باشد یا توانایی او را در ایفای نقش تحت تأثیر قرار می‌دهد.
 • داوطلب به اندازه کافی خود را می‌شناسد و می‌تواند نقاط ضعف خود را بدون فکر بیان کند.
 • و اینکه چگونه تلاش می‌کند تا نقایص خود را بهبود بخشد.

شرایط سخت را چگونه مدیریت می‌کنید؟

critical situations

آیا تیم شما اغلب با محدودیت زمانی چالش‌برانگیزی روبرو است؟ آیا به شخصی احتیاج دارید که در شرایط سخت بتواند سریع و دقیق کار کند؟ بنابراین یادتان باشد که این سؤال را در مصاحبه استخدام از متقاضی بپرسید. با این سؤال مهارت‌های سازمانی، مدیریت زمان و همچنین نحوه برخورد داوطلب با موقعیت‌های استرس‌زا(مانند افزایش حجم کار) را می‌توانید موردبررسی قرار دهید. از او بخواهید در مورد اینکه چگونه لیست طولانی از وظایف را اولویت‌بندی می‌کند، چگونه با چالش‌های جدید سازگار می‌شود و چگونه برای انجام کار با دیگران همکاری می‌کند، صحبت کند. به دنبال آن می‌توانید بپرسید که آیا تابه‌حال در چنین شرایطی کار کرده و اینکه چگونه توانسته وضعیت را مدیریت کند؟

زمانی که با رئیس یا همکارتان اختلاف دارید، اوضاع را چگونه کنترل می‌کنید؟

این یکی از بهترین سؤالات برای مصاحبه است زیرا شما توانایی حل تعارض کارجو را درک خواهید کرد. اینکه فرد زمان صحبت در مورد افرادی که با آن‌ها هم‌نظر نیست از چه لحنی استفاده می‌کند؟ آیا توانسته شرایط را به‌خوبی مدیریت کند؟ آیا توانسته نقطه اشتراکی با همکار یا رئیسش پیدا کند؟ هوش هیجانی تقریباً در هر شغلی به‌شدت نیاز است.

توانایی کار کردن با دیگران یکی از مهمترین مباحث در مشاغل مختلف است. با پرسیدن این سؤال در مصاحبه استخدام به داوطلب فرصت می‌دهید تا در مورد مهارت‌های کار تیمی، بین فردی، نحوه سازش و برقراری ارتباط و همکاری خود جهت دستیابی به یک هدف صحبت کند. همچنین می‌تواند به شما درک عمیق‌تری از شخصیت و سبک کاری کارجو ارائه دهد.

چرا می‌خواهید شغل فعلی‌تان را ترک کنید؟

این سؤال در مصاحبه استخدام به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های ارتباطی کارجو را ارزیابی کنید و اطلاعاتی از سوابق فردی او، فراتر از آنچه در رزومه‌اش وجود دارد، کسب کنید. توانایی مصاحبه‌شونده در احترام گذاشتن او به کارفرمای قبلی و محل کارش، نشانگر نزاکت و حرفه‌ای بودن(که دو ویژگی اساسی برای هر نقشی است) اوست.

5 سال آینده خود را کجا می‌بینید؟

کارجویی که انگیزه کاری و آرزوهای شغلی والایی دارد باارزش است. با پرسیدن سؤال در مورد اهداف شغلی بلندمدت متقاضی می‌توانید درک کنید که او چقدر بلند پرواز، هدف‌گرا و سخت‌کوش است. به دنبال اهداف شغلی همسو با ارزش‌ها، مأموریت یا اهداف شرکت خود باشید. به دنبال شخصی باشید که اهداف مشخصی برای رشد شغلی خود داشته باشد و در کنار آن به این فکر کنید که سازمانتان چطور می‌تواند به او در رسیدن به اهدافش کمک کند.

همچنین با پرسیدن این سؤال در مصاحبه استخدام می‌توانید بفهمید که داوطلب چه مدت قصد دارد در شرکت شما بماند؛ اگر اهداف بلندمدت شغلی او با کار در شرکت شما محقق نشود بنابراین گزینه خوبی برای شما نخواهد بود. اما اگر علاقه‌مند به پیشرفت شغلی باشد و همکاری با شرکت شما را فرصتی برای خود ببیند به مدت طولانی می‌تواند در کنار شما احساس رضایت کند.

 

 

درمجموع با پرسیدن این سؤالات می‌توانید هم سطح مهارت و هم ویژگی شخصیتی کارجو را ارزیابی کنید؛ دو مورد از مهمترین عواملی که در مصاحبه استخدام باید مورد توجه قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *